ILO چیست؟

قدرتمند­ترین سرورهای دنیا، همیشه از تکنولوژی هایی جهت مدیریت بهره می­ برند  و HP پیشتاز این صحنه با ارائه فناوری هایی نوین همیشه مشتریان خود را از قابلیت­ های حرفه­ ای خود خرسند کرده است. iLO در بیشتر نسل­ های اچ­ پی امکاناتی فوق العاده جهت دسترسی از راه دور به سرور ها مهیا نموده است  در این متن مروری بر تکنولوژی iLO خواهیم داشت.

⏲ زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

iLO سرور چیست؟

شرکت آمریکایی  Hewlett-Packard  یا همان اچ پی، که دارای شعب گسترده در سراسر دنیا می ­باشد. مجهزترین تولید کننده­ سرور و راهکارهای مدیریتی برای سرور و شبکه است.  HP همواره راهکارهای مدیریتی و کنترلی هوشمند جهت استفاده از امکانات و مدیریت محصولات خود را به صورت سخت افزاری و نرم افزاری ارائه می­ دهد.

 Integrated Lights-Out یا همان iLO یک فناوری مدیریت سرور است  که توسط HP و به صورت اختصاصی بر روی سرورهای سری HP Proliant 300 به بعد عرضه شد. با این نرم افزار امکان مدیریت سرور از راه دور برای بیشتر سرورها و میکرو سرورهای اچ­ پی از سری سیصد به بعد مهیا شده است. در واقع HP iLO management وسیله ای قدرتمند برای پیکربندی سرورها و نظارت بر آنها می­ باشد. با این فناوری علاوه بر  نظارت، می ­توان سرورها را بروز رسانی کرد.

ILO سرور

هر نسل از سرور HP با تکنولوژی ­های جدید به بازار عرضه می ­شود  و این امر برای تجهیزات و امکانات عرضه شده نیز اتفاق می ­افتد. این نرم افزار نیز در نسخه­ های جدید خود امکانات پیشرفته تری به مشتریان در سراسر جهان عرضه کرده است. هم اکنون که سرورهای قدرتمند و امن نسل 10 اچ ­پی آخرین نسل موجود در بازار است. از نسخه­ 5  استفاده می ­شود. این توضیحات را با نام بردن از نسخه های مختلف iLO  و نسل سرورهایی که از آن بهره می­ برند به پایان می­ رسانم.

ILO سرور

 •      iLO    ————>   HPE  Proliant G3, G4
 •      iLO    ————>   HPE Proliant G5 , G6
 •              iLO 3 ————>   HPE Proliant G7
 •        iLO 4 ————>   HPE Proliant G8 G9 
 •            iLO 5 ————>   HPE Proliant G10 

 

عملکرد ILO در سرور 

HP iLO که به صورت یک چیپ بر روی برد سرورهای HP ProLiant تعبیه شده است، امکان عملکرد مستقل از سیستم عامل را دارد. این به آن معنی است که ادمین بدون نیاز به سیستم عامل می ­تواند به آن دسترسی داشته باشد. همچنین در نظر داشته باشید ممکن است این نرم افزار همیشه بر روی برد سرور نصب نشده باشد  و به صورت یک کارت PCI در دسترس قرار گرفته باشد.

ILO سرور

 HP iLO دارای یک پورت جداگانه جهت اتصال به شبکه است. پورت iLO پس از اتصال با یک کابل به شبکه امکانات مدیریتی مربوطه را در کل بستر شبکه فراهم می­ کند. دسترسی به iLO port از طریق امکان دریافت IP از DHCP و با استفاده از پروتکل TCP-IP V4 میسر است.  همچنین می­ توانید تنظیمات iLO IP را به صورت دستی انجام دهید. پورت iLO توسط (ROM-Based Setup Utility (RBSU فعال می ­شود.

همچنین در HPE ProLiant Gen10 که از iLO 5 بهره می ­برند. یک USB iLO در جلو اضافه شده است. این پورت USB امکان اتصال فلش و دریافت لاگ­های فعالیت سالم سیستم (Active Health System) را به شما می ­دهد. همچنین می­ توانید با استفاده از یک مبدل یا آداپتور تبدیل به Ethernet آن را به یک لپ تاپ و یا سیستم کلاینت دیگری جهت مدیریت وصل کنید.

برای استفاده از این تکنولوژی باید از کانکتوری که با برچسب iLO در کنار سرور مشخص شده است استفاده کرد. سرعت آن در شبکه  ۱۰۰Mbps است.

ILO سروربرخی کارهایی که توسط  iLO  می توانید انجام دهید، به شرح زیر است:

 • در زمانی که سرور به نحوی به کارت شبکه پاسخ ندهد، می ­توانید سرور را Reset کنید.
 • وقتی که سرور شما خاموش است و دسترسی به آن از نزدیک میسر نمی­ باشد. امکان روشن کردن سرور را به شما می ­دهد.
 • امکان دسترسی به کنسول سیستم از راه دور، که البته برای استفاده از تمام امکانات آن نیاز به لایسنس­ های حرفه ­ای دارید. البته نگران این موضوع نباشید  چرا که شرکت تجارت سرور پارسه در هنگام خرید سرور HP ، لایسنس رایگان در اختیار مشتریان قرار می دهد.
 • امکان نصب CD ها و Image ها از راه دور  که البته در برخی نسخه ها ممکن است به لایسنس iLO احتیاج پیدا کنید.
 • دسترسی به Integrated Management Log و سیستم مدیریت یکپارچه (IML)
 • همچنین با امکان پشتیبانی کامل از command-line(خط فرمان) امکان انجام عملیات را در این محیط برای شما فراهم می­ کند.

پیکربندی، کانفیگ و دسترسی به ILO سرور

دسترسی به این تکنولوژی بدون داشتن IP، نام کاربری، رمز و فعال بودن پورت iLO ممکن نمی­ باشد. نام کاربری و رمز اولیه همیشه بر روی سرور نوشته شده است. آماده سازی و به اصطلاح پیکربندی به روش های زیر امکان پذیر می­ باشد:

 • بوسیله­ UEFI: با فشردن کلید F9 و ورود به محیط UEFI می‌توانیم سرور اچ پی و iLO را پیکربندی کنیم.
 • بوسیله­ Intelligent Provisioning: کلید F10 راه ورود است و پس از آن در این محیط نیز امکان پیکربندی سرور و iLO وجود دارد.
 • به کمک محیط ACU سرور: در لحظه­­ روشن شدن و با نگه داشتن کلید F8 وارد محیط iLO شوید  و پس از آن گزینه­ هایی وجود دارد که می­ توانید تغییرات لازم را اعمال کنید.
 • بوسیله­ نرم‌افزار HPE Light-out Online Configuration Utility: مدیریت با این ابزار فقط زمانی ممکن است که ویندوز روی سرور نصب شده باشد  و در این صورت می ­توان با استفاده از این نرم افزار از ابزار مدیریتی آن بهره برد.

ویژگی ها

پس از این تنظیمات کافی است در مرورگر آدرس iLO IP (که قبلا  راه اندازی و تنظیم شده است) وارد کنیم و از نام کاربری و رمز عبوری که قبلا مشخص نموده­ ایم استفاده کنیم. امکاناتی که این صفحه به شما می­ دهد در نسخه های مختلف متفاوت است ولی برخی امکانات عمومی آن به شرح زیر است:

 • با استفاده از گزینه­ Power Control Options امکان روشن کردن، خاموش کردن و راه اندازی مجدد سرور برای شما میسر است.
 • در گزینه­ Monitoring Sensors بررسی وضعیت سخت افزاری سرور برای شما مهیا شده است.
 • در حالت پیش فرض و با لایسنس ILO استاندارد Virtual KVM غیر فعال است. که البته در صورت خرید سرور از شرکت تجارت سرور پارسه به شما لایسنس iLO حرفه­ ای به صورت رایگان هدیه خواهد شد. و امکان آن وجود خواهد داشت که از قسمت Virtual KVM/Media به سرور وصل شوید.

در روش دیگری برای دسترسی به این نرم افزار و استفاده از امکانات نامبرده و دیگر امکانات گسترده­ی آن می­ توانید از نرم­ افزار HP iLO Integrated Remote Console نیز استفاده کنید  که روش کار مشابه ای دارد و با دریافت  آدرس، نام کاربری و رمز عبور امکان مدیریت از هر جای شبکه را میسر کرده است.

ILO سرور

چند نکته­ کوتاه در کلام آخر

 • iLO هم ممکن است گاهی در شرایط نادرستی قرار بگیرد، مثلا به SHH پاسخ ندهد و یا زمان عملکرد طولانی باشد، یا رمز عبور را فراموش کرده باشیم. در این شرایط با استفاده از UEFIT، قابلیت RBSU در بایوس، SmartStart CD (برای نسل هفت به قبل) و یا HPONCNG می­ توان iLO را به تنظیمات کارخانه بازگرداند. همچنین می توان با مراجعه به مادربرد در قسمت Deep Switch که به جامپرها نیز معروف هستند با روشن کردن سویچ شماره 6 پسورد نرم افزار را ریست و رمز دلخواه را بر روی سیستم اجرا کرد.
 • اگر رمز عبور خود را فراموش کرده اید و نمی ­خواهید iLO را به تنظیمات کارخانه برگردانید. می­ توانید برای تغییر پسورد از طریق ماشین مجازی ESXI و فایل XML مخصوص پیکربندی استفاده کنید.
 • برای استفاده از امکان Server System Recovery باید بر روی سرور شما HPE iLO Advanced Premium Security Edition نصب شده باشد.
 • مدیریت بروز رسانی با نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack  برای دارندگان مجموعه­ ای از  سرورهای نسل ۸ و نسل ۹ و نسل ۱۰ اچ پی ممکن شده است  و به وسیله­ آن  آپدیت‌های درایور و فریمور اتوماتیک انجام و لیست بروز رسانی­ های لازم فقط در چند دقیقه، تنظیم می ­گردد.
 • با اینکه در HPE iLO 5، استفاده شده در نسل ۱۰ HP امنیت در سطح سخت‌افزار تامین شده است  ولی اچ پی برای امنیت بیشتر و حفاظت از Firmware سرور از تکنولوژی Silicon Root of Trust استفاده می کند. حتما با مطالعه­ دقیق و به کارگیری راهکارهای سفارش شده توسط شرکت HP از امکان مدیریت راه دور سرور و یا سرورهای قدرتمند خود لذت ببرید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *