نرم افزار ESXI در سرورهای HPE

در این مقاله به بررسی مجازی سازی و ابزارهای آن پرداخته شده است. همچنین سعی شده که با اطلاعات تخصصی کاربران را برای خرید سرورهای مورد نیاز با امکانات مجازی سازی راهنمایی کند. با نام بردن و مقایسه­ نرم افزارهای مختلف مجازی سازی و مقایسه­ آن ها جهت آشنایی با قابلیت­ های مشترک و متفاوت نرم افزار ESXI این متن به پایان خواهد رسید.

⏲ زمان تخمینی مطالعه:11 دقیقه

مجازی سازی چیست؟

امروزه استفاده از تکنولوژی مجازی سازی، به عنوان یک ابزار جهت استفاده­ بهینه از امکانات شبکه و سرور متداول شده است. مجازی سازی ترجمه­ مستقیم واژه­ Virtualization و با توجه به بحث ما در حوزه­ شبکه و سرور باید در همین اول توضیح دهم که،  Server Virtualization یا مجازی سازی سرور بخاطر استفاده از تعداد زیادی ماشین مجازی روی یک سرور، احتیاج به استفاده از تخصص کارشناسان در این امر دارد  و با اطلاعات اولیه در مورد نصب ویندوز و عدم تخصص در این زمینه، زیرساخت خود را دچار چالش نفرمایید.

نرم افزار ESXIیکی از مهم­ترین مزایای مجازی سازی در سرورها چه با راهکار نرم افزار ESXI و یا به هر شکل دیگری، جداسازی سرویس ها در ماشین­ های مجازی جداگانه است. این موضوع را با یک مثال ساده توضیح می دهم، اگر شما یک دستگاه چند کاره، برای فکس، چاپ، تلفن و کپی داشته باشید، در صورت آسیب این دستگاه شما چهار سری اصلی را از دست داده­ اید. حال به آن فکر کنید که در حالی که تعمیرکار در حال تعمیر فکس شما است، سایر کاربران شما بتوانند از تلفن، چاپگر و کپی استفاده کنند. اهمیت مجازی سازی به همین شکل و در همین مورد است، به خصوص وقتی شما روی سرور خود می­ خواهید امکاناتی مانند اکتیو دایرکتوری، انواع پایگاه داده، سرویس ایمیل، نرم افزارهای کاربردی سازمان، میزبانی سایت عمومی یا خصوصی و… داشته باشید. دراین صورت اگر از مجازی سازی استفاده نکنید، برای هر کدام از سرویس ­ها اتفاقی بیافتد که نیاز به نصب سیستم ­عامل داشته باشد، تمامی سرویس ­های خود را دست کم برای مدتی از دست خواهید داد. برخی مزایای دیگر مجازی سازی به شرح زیر است:

مزایای مجازی سازی 

 • صرفه جویی اقتصادی با کاهش هزینه­ های سازمان در استفاده از سخت افزار و همچنین مدیریت انرژی.
 • صرفه جویی در محل نگهداری و کاهش هزینه­­ نگهداری با داشتن سرورهای قوی­تر بجای چندین سرور.
 • امکان استفاده از چندین سیستم عامل جداگانه و کاملا ایزوله و با امکان پشتیبان گیری و بارگذاری سریع.
 • تخصیص سریع منابع به سرورها در زمان نیاز بدون با استفاده از امکان اشتراک گذاری.
 • عدم محدودیت به یک نوع از سیستم عامل، در یک سرور می ­توان ویندوز، لینوکس، مکینتاش و.. را داشت.
 • امکان استفاده از مجازی سازی برای آزمون ­های ریسک دار در محیطی مشابه محیط مشتری نهایی.

نرم افزارهای مجازی سازی

نرم افزارهای زیر در حوزه­ مجازی سازی ادعا دارند:

 • Microsoft virtual PCنرم افزار ESXI
 • Virtual BOX
 • Parallels Desktop                 
 • QEMU
 • Microsoft Hyper-V
 • red hat KVM
 • Microsoft Hyper-V
 • XenServer
 • VMware Workstation

 

برخی از ماشین­ های مجازی نامبرده در بالا، فقط مخصوص سیستم عامل هایی خاص می ­باشند و البته در مورد استفاده برای مدیریت سرورها، علاقه کاربران به استفاده از 4 مورد آخر لیست ارائه شده می­ باشد  بی شک محبوب­ترین آنها نرم افزار ESXI می­ باشد که در ادامه با معرفی هایپروایزر VMware ESXi در خدمت شما خواهم بود.

هایپروایزر VMware ESXi

VMware vSphere از محصولات مجازی سازی شرکت VMware با ارائه­ راهکارهای متنوع برای سرورها می­ باشد. هسته مرکزی محصول vSphere، نرم افزار ESXI می باشد. البته VMware دو نسخه در نظر گرفته است که ESXI به صورت رایگان و بدون نیاز به سیستم عامل با سخت افزار ارتباط برقرار می­ کند و نسخه­ تجاری آن ESX بر پایه­ Red Hat Linux تغییر یافته توسط شرکت کار می­ کند. در نظر داشته باشید که VMware برای راحتی کاربران از نسخه 6 آپدیت 3 و نسخه 6.5  به بعد دیگر از vSphere client استفاده نمی کند  و ارتباط بین سرور و کاربر از طریق Web-URL ایجاد می شود . برای اتصال نیاز به آدرس IP می باشد که در هنگام نصب نرم افزار ESXI از DHCP Server یا بصورت دستی بر روی ESXI ست می شود و بعد از پایان مراحل نصب نرم افزار ESXI می توان از همان آدرس IP با سرور ارتباط برقرار کرد. همچنین برای ارتقاء از Vsphere 5.5 یا پایین تر مستقیما نمی توان به 6.7 بروزرسانی را اجرا کرد. در ابتدا می بایست به ورژن 6.0  یا پایین تر از 6.7 ارتقا داده و سپس به 6.7 ارتقا داد.

نرم افزار ESXIسازگاری با سرور ها

با توجه به اینکه ESXI منابع را از سرور فیزیکی با سروهای مجازی مستقل به اشتراک می­ گذارد، باید پردازنده­ های سرور ما از قابلیت مجازی سازی پشتیبانی کنند. اکثر سرورهای سری HPE Proliant از این قابلیت پشتیبانی می کند.

نرم افزار ESXI پس از نصب مستقیم بر روی سرور، امکان ساخت ماشین مجازی و اختصاص منابع پردازش مانند رم و فضای هارد برای ماشین ­های مجازی را مهیا می ­کند. این محصول Enterprise-Level امکان ریکاوری اطلاعات را بسیار عالی پشتیبانی می ­کند. اگر تکنولوژی تولید آن را بخواهیم بدانیم، باید بگویم کرنلی سفارشی سازی شده بر پایه­ لینوکس توسط شرکت VMware می ­باشد. کاربران حرفه ­ای این محصول می ­توانند از برخی دستورات لینوکس در محیط shell مدیریت کارها را به دست بگیرند. توسط ESXI یک سیستم فایل VMFS برای ماشین های مجازی روی سرور ESXI تولید می شود و فایل ها و اطلاعات ماشین­ ها روی آن ذخیره می­ گردد.

نرم افزار ESXIاگر از سرورهای HP استفاده می­ کنید، باید بدانید که اچ ­پی VMware ESXi مخصوص سرورهای خود را همیشه جداگانه و با نام اختصاری HP Edition  ارائه می دهد. آخرین نسخه­ رسمی (و نه آزمایشی) این محصول، ESXi 6.7  می­ باشد. که برخی از سرورهای نسل 9 و تمامی سرورهای نسل 10 اچ ­پی می­ توانند از آن استفاده کنند. در جدول زیر می­ توانید در مورد نسخه ESXi در نسل­ های هفت تا ده HP  سرورها را چک کرده و در صورت نیاز به خرید سرور دستگاه مناسب را انتخاب کنید.

نرم افزار ESXI

ESXi در نسخه های مختلف  سرورهای HP

بررسی سریع مراحل نصب ماشین مجازی در ESXi

نرم افزار ESXIهمینطور که قبلا عنوان شد، این امور سرور باید حتما به متخصص سپرده شود، ولی در زیر مروری سریع به مراحل نصب نرم افزار ESXI  می ­اندازیم:

 • ابتدا باید از طریق هاست VMware به ESXi و صفحه­ تحت وب آن وصل شد.
 • سپس باید فایل ایزو مربوط به سیستم عامل را آپلود نمایید. باید VMware شما از آن سیستم عامل پشتیبانی کند.
 • با کلیک سمت راست موس و انتخاب گزینه‌ی Create/Register VM فرآیند نصب ماشین مجازی شروع می ­شود.
 • در مراحل بعد قالب ما آماده شده و باگزینه­ Create a new virtual machine و انتخاب نام برای تخصیص منابع آماده می ­شویم.
 • در آخر نیز منابعی همچون اندازه هارد و رم، تعیین ابزارهای کنترلی مانند کارت شبکه و… کار به پایان خواهد رسید.

البته کاربران حرفه ای می توانند از طریق کنسول SSH و Putty نیز مراحل نصب را انجام دهند.

نرم افزار ESXIvCenter

برای مدیریت ماشین مجازی در کلاینت ها از برنامه­ تحت وب vCenter می ­توان استفاده نمود. البته قابلیت مهم دیگری در vCenter وجود دارد و آن مانیتورینگ است، این ابزار با بررسی دقیق تجهیزات تمام سرورها می­ تواند، منابع را مدیریت کند و در صورت استفاده بیش از اندازه­ یک ماشین مجازی آن را به میزبان دیگری منتقل کند. برای این منظور مدیر آی تی می ­تواند کاربرانی با سطوح دسترسی متفاوت به vCenter تعریف کند. همچنین  vCenter را می توان به اکتیو دایرکتوری Microsoft تشبیه کرد، که همزمان می تواند چندین سرور را مدیریت کند. این نرم افزار برای سهولت کارایی برای کاربرانی که از چندین سرور ESXI استفاده می کنند توسط VMware ارائه شده است  و دیگر نیاز نیست برای اتصال به هر سرور یک مرورگر یا vSphere Client را اجرا کنید. با استفاده از vCenter قابلیت های پیشرفته  دیگری نیز در دسترس می باشد، که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم .

 • vSphere Vmotion  انتقال ماشین های مجازی از محلی به محل دیگر بدون خاموش کردن سرور
 • (vSphere Distributed Resource Scheduler (DSR بهینه سازی منابع سخت افزاری، نیازهای محاسباتی و ظرفت ماشین ها 
 • (vSphere High Availability (HA مکانیزم راه اندازی انتقال ماشین ها از سرور خراب به سرور قابل دسترس بصورت خودکار توسط کلاسترینگ
 • (vSphere Fault Tolerance (FT تحمل خطا برای جلوگیری از خاموش شدن سرور 
نرم افزار ESXI

در نظر داشته باشید برای تمام نرم افزارهای VMware یک نام تجاری به نام VMware vSphere نهاده شده است که VMware vCenter و VMware ESXi دو عدد از این پکیج ­های نرم افزاری می­ باشد.

در ادامه  با توجه به اینکه در اوایل این متن از ابزارهای مختلف مجازی سازی نام بردم مزایا و قابلیت­ های VMware را در مقایسه با دو رقیب خود شرح خواهم داد:

مقایسه ESXI

 • Microsoft Hyper-V برای نصب حداقل 2 گیگابایت فضا روی هارد شما را می­ گیرد، که البته ممکن است تا 10 گیگ هم برسد. فضای مورد نیاز  Citrix XenServer  گیگابایت 1.8 است. و این در حالی است که نسخه رایگان نرم افزار ESXi با 70 مگ فضا راه اندازی می شود.
 • Microsoft Hyper-V بر پایه ویندوز سرور و Citrix XenServer بر پایه لینوکس سرویس دهی می­ کنند و این در حالی است که، همانطور که توضیح داده شد، ESXi در VMware خود مدیریت سخت افزار را به عهده می­ گیرد.
 • VMware تعداد زیادی از درایورهای سخت افزاری را شناسایی می­ کند. حتما می ­توانید حدس بزنید که دو ابزار دیگر نامبرده کدام درایورهای لینوکس و کدام ویندوز را دارند.
 • امکان استفاده از حافظه­ بدون استفاده از یک ماشین برای ماشین دیگر نیز فقط توسط VMware امکان پذیر است و نه دو رقیب دیگر.
 • تنها VMware با قابلیت ­های متعددی که دارد از جمله sVmotion می ­تواند یک ماشین در حال سرویس دهی را از یکی از SAN Storage ها به مکانی دیگر منتقل کند.
 • سرعت انتقال در VMware با توان سخت افزاری مرتبط است و نه توان سیستم عامل ویندوز یا لینوکس.
 • همچنین انعطاف پذیری در VMware نسبت به جابجایی سخت افزار و ساختار ماشین ­های مجازی با دو محصول دیگر قابل مقایسه نمی ­باشد.

در مطالب اولیه از عبارت بی شک محبوبترین برای توصیف VMware استفاده کردم و با توضیح دلایل این محبوبیت در سطرهایی که از نظرتان گذشت، متن را به پایان می­ رسانم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *