نگاه کلی به سرور اچ پی DL380 G10

پرفروش‌ترین سرور دنیا یعنی سرور اچ پی DL380 G10 با ویژگی‌های جدید به بازار ارائه شده و آخرین تکنولوژی‌های امنیتی، کارایی و ارتقاپذیری را دارد. و به همراه گارانتی جامعی که دارد آن را برای هر نوع محیط سروری ایده‌آل می کند. مشخصات فنی سرور DL380 G10 بر اساس مطمئن‌ترین پلت‌فرم  استاندارد دنیا طراحی و تولید شده است. همچنین در کانفیگ سرور اچ پی DL380 G10 میتوان از بالاترین ظرفیت ها برای رم , پردازنده(CPU) , و هارد و دیگر سخت افزارها استفاده کرده است.

مشخصات فنی سرور DL380 G10

سرور اچ پی DL380 G10 همراه با امنیت فوق‌العاده‌ای که با تکنولوژی Silicon Root of Trust تامین میشود، به گونه ای طراحی شده که هزینه‌ها و پیچیدگی را کاهش میدهد. و با پشتیبانی از  پردازنده‌های نسل اول اینتل زئون، سری Scalable، که افزایش 60 درصدی کارایی را به همراه دارد، پشتیبانی از نسل دوم این پردازنده های سری Scalable افزایش 71 درصدی در کارایی نسبت به پردازنده های نسل قبل را به شما ارایه میدهد. همچنین 27 درصد به تعداد هسته‌ها در این نسل از CPU اضافه شده است.

سرور اچ پی DL380 G10 از رم های  DDR4 با باس 2666 که 11 درصد نسبت به 2400MT/s سریع‌تر هستند استفاده می کند و همچنین از رم هایی با درگاه بالاتر از قبیل 2933 و 3200 نیز پشتیبانی میکند. و قابلیت نصب تا 3 ترابایت حافظه رم بر روی سرور را برای شما فراهم می سازد. این سرور با پشتیبانی از تکنولوژی Persistent Memory پایداری جامع برای راه حل های پیچیده را به شما ارایه میدهد.

سخت افزارهای جامع و ارتقاء پذیری بالا

پشتیبانی از هارد درایوهای LFF یا 3.5 اینچی تا ظرفیت 16 ترابایت و هارد درایو های SFF یا 2.5 اینچی تا ظرفیت 15.3 ترابایت. البته در نظر داشته باشید این هارد از نوع SSD میباشد و در صورتی که هارد SAS SFF نیاز داشته باشید تا 2.4 ترابایت فضا برای هر هارد در دسترس میباشد.همچنین هارد درایو های 7.68 ترابایتی NVME نیز میتوانید بر روی این سرور نصب کنید.

در این سرور شما میتوانید از 2، RISER برای کارتهای گرافیک و دیگر کارتهای PCIe استفاده کنید.همچنین قابلیت پشتیبانی از کارت های گرافیک جدید NVIDIA و AMD از قبیل AMD Radeon Pro V340 و NVIDIA Tesla V100-32GB PCIe Module را برای شما فراهم می کند.

CPU-پردازنده در سرور اچ پی DL380 G10

سرورهای نسل 10 اچ پی از پردازنده‌های(CPU) اینتل سری Scalable با چیپ‌ست مدل C621 استفاده می کنند. در پردازنده‌های(CPU) نسل اول Intel Xeon Scalable از مدل های سری Platinum 8100 , Gold 5100 , Gold 6100 , Silver 4100 , Bronze 3100 استفاده می کنند. و در نسل دوم پردازنده‌های Intel Xeon Scalable عرضه شده شامل سری‌ Platinum 8200 , Gold 5200 , Gold 6200 , Silver 4200 , Bronze 3200 میباشد. این پردازنده‌ها(CPU) بسته به نیازهای شما در زمینه تعداد هسته‌ بین 4 تا 28 هسته را ارائه می کنند. بازدهی و کارایی در نسل دوم نسبت به نسل اول، 11درصد افزایش یافته است.

سرور DL380 G10

تکنولوژی Intelligent System Tuning

کمپانی اچ پی در سرورهای نسل 10، برای افزایش بازدهی در حجم‌های کاری بسیار بالا. از تکنولوژی Intelligent System Tuning استفاده می کند. این تکنولوژی شامل چند بخش مهم است . یکی از آنها Jitter Smoothing است تا توان عملیاتی در حجم‌های کاری بالا خصوصا زمانی که High Frequency Trading اتفاق می افتد و تراکنش‌ها با سرعت بالا اجرا میشوند را بهبود ببخشد مانند تراکنش‌های بانکی. و تکنولوژی Workload Matching نیز یکی از اجزای تکنولوژی IST است که به وسیله آن میتوان پروفایل‌های سفارشی شده‌ را برای تنظیم کردن منابع داخلی سرور فراهم کرد.

حافظه رم در سرور اچ پی DL380 G10

 برای دستیابی به کارایی و سرعت بیشتر، هر پردازنده از 6 کانال مجزا که هر کانال قابلیت پشتیبانی از دو ماژول حافظه رم را دارد. در مجموع هر پردازنده 12 ماژول حافظه رم را کنترل می‌کند این فرایند از فناوری Six by Two بهره میبرد. در نتیجه در پیکربندی‌های دو پردازنده‌ای از 24 عدد حافظه رم  DDR4 پشتیبانی میشود. در صورتی که یک پردازنده نصب شود فقط 12 ماژول رم قابل دسترس میباشد. حداکثر باس حافظه در سرور اچ پی DL380 G10 یا نسل 10  2666MT/s  و 2933MT/s  و اخیرا کمپانی اچ پی از رم های جدید خود با باس 3200 نیز رونمایی کرده است.  اما به خاطر داشته باشید که سرعت حافظه بستگی به مدل پردازنده، نوع حافظه و پیکربندی حافظه دارد.

انواع حافظه‌ای که سرور اچ پی DL380 G10 پشتیبانی می‌کند

در این سرور 24 اسلات DIMM بصورت مساوی, 12 اسلات برای پردازنده اول و 12 اسلات برای پردازنده دوم نصب میشود.

ماژول‌های LRDIMM یا Load-Reduced پشتیبانی تا 3  ترابایت حافظه رم را دارد. برای دسترسی به این ظرفیت 24 عدد ماژول رم 128 گیگابایتی  بروی سرور نصب میشود.

ماژول‌های Registered یا RDIMM پشتیبانی تا 1.54 ترابایت حافظه رم را دارد. برای دسترسی به این ظرفیت 24 عدد ماژول رم 64 گیگابایتی  بروی سرور نصب میشود.

ماژول های HPE Persistent پایداری بسیار بالایی در حجم های بسیار گسترده را  تا ظرفیت 6  ترابایت حافظه رم را دارد. و در این نوع حافظه 12 عدد ماژول 512 گیگاباتی بر روی سرور نصب میشود.

ماژول های NVDIMM که نهایتا تا 192 گیگابایت بیشتر حافظه رم در سرور را پشتیبانی نمی کند. و برای دسترسی به این ظرفیت 12 عدد ماژول 16 گیگاباتی نصب میشود.

توجه داشته باشید که ترکیب حافظه های رم  LRDIMM و RDIMM قابل پشتیبانی نیست.

تکنولوژی HPE Persistent Memory حافظه پایدار

حافظه‌های HPE Persistent Memory، سطوح بسیار بالا از کارایی و انعطاف پذیری را برای دیتابیس‌ها و حجم‌های کاری تحلیلی بسیار بالا فراهم آورده است. این حافظه‌ها عملیات بررسی و تحلیل دیتا را تا 27 برابر سریع‌تر و عملیات بازیابی یا Restores اطلاعات را تا 20 برابر سریع‌تر انجام میدهند. لازم به ذکر است که این تکنولوژی، سریع‌ترین حافظه‌های پایدار رم سرور موجود در بازار در مقیاس TB-Scale هستند.

تکنولوژی HPE Persistent Memory، اولین حافظه‌های دائمی و پایدار را در دنیا فراهم کرده است. که بر روی محاسبه پرولیانت‌های اچ پی تاثیر به سزایی دارند. زیرا حداکثر زمان Uptime را ارائه میدهند و در سرور اچ پی DL380 G10 این تکنولوژی تا 20 برابر، زمان restart time را در دیتاسنترها کاهش داده است.

ماژول های NVDIMM برای محیط‌هایی که محاسبات آنها در مقیاس بالا میباشد (hyperscale) ایده‌آل است یعنی محیط‌هایی که بر محاسبه مبنی بر کلود، تحلیل و تجزیه کلان‌داده‌ها. دیتابیس‌های High Performance و همچنین اپلیکیشن‌هایی با زمان تاخیر کم مانند High Frequently Trading یا HFT تمرکز دارند.

در مورد HFT در واقع پلت‌فرمیست که حجم زیادی از خرید و فروش را در زمان بسیار کم انجام میدهد یعنی تراکنش‌هایی که  با سرعت بسیار بالا اجرا میشوند مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و غیره. این نوع حافظه بهترین کارایی را برای HTF پشتیبانی می کند. حافظه‌های NVDIMM برای اپلیکیشن‌های دیتابیسی و تحلیلی که محاسبه Substantial نیاز دارند، مناسب است.

ذخیره سازی و انواع هارد در سرور DL380 G10 

سرور اچ پی DL380 G10 بسیار منعطف بوده و قابلیت سازگاری با هر نو محیط و شرایط سروری را دارد. این سرور دارای پیکربندی Modular Drive Bay است و امکان پشتیبانی از 19 عدد هارد  LFF یا 20 عدد هارد  NVMe به همراه 3 عدد double-wide GPU را دارد.

اگر از mid-plane HD carrier استفاده شود، 4 عدد هارد درایو LFF نیز به صورت داخلی و با قرارگیری در قسمت میانی و در بالای CPUها و ماژول‌های رم، قابل استفاده میباشد. میتوان از CageDrive هایی که در قسمت پشتی نصب میشوند، هارد درایوهای SFF و LFF بیشتری نصب کرد.

در پلتفورم LFF این سرور با وجود 12 عدد هارد درایو LFF در قسمت جلویی، 3 عدد در قسمت پشتی و 4 عدد در قسمت میانی (266 ترابایت)، به همراه 2 عدد SFF در قسمت پشتی (7.68 ترابایت)، در کل از 273.68  ترابایت هارد درایو سرور پشتیبانی میشود.این قابلیت ها در نسل 10 سرور DL380 در دسترس میباشد.

هارد درایوهای هلیومی جدید اچ پی که در آنها به جای هوا از گاز هلیوم استفاده شده است، تحول بزرگی در ظرفیت ذخیره‌سازی فراهم کرده‌اند که نتیجه آن عرضه ظرفیت‌های بالاتری در هاردهای جدید کمپانی اچ پی است. ظرفیت‌های بی‌نظیری که اچ پی در هارد درایوهای جدیدش ارایه میدهد به صورت زیر میباشد.

به تازگی کمپانی اچ پی از هارد داریو جدید SSD SAS با ظرفیت 15.3 ترابایتی پشتیبانی می کند. و ظرفیت ذخیره سازی در سرور HPE DL380 G9 را به 397.8 ترابایت و در سرور اچ پی DL380 G10 به 459 ترابایت ارتقا داده است. همچنی در هارد درایوهای NVMe حداکثر ظرفیت از 2 ترابایت به 4 ترابایت رسیده و در صورت استفاده از 20 عدد هارد NVMe، ظرفیت 80 ترابایت فضا فراهم میشود.

پیکربندی درایوها

برای کانفیگ سرور اچ پی DL380 G10 پلتفورم های مختلفی در دسترس هست. و بسته به نیازهای حجم کاری خود میتوانید از کانفیگ یا پیکربندی‌های متفاوتی استفاده کنید.

برخی پیکربندی‌ها برای داشتن  Optical Drive یا (DVD) از Universal Media Bay پشتیبانی می‌کنند. در برخی پیکربندی‌ها ممکن است نیاز باشد   Cage Driveهایی را در جای Expansion Riser قرار داد تا بتوان 6SFF و یا 2SFF و 3LFF را پشتیبانی کرد.

اگر قرار است از 8 درایو NVMe استفاده کنید، فقط باید SFF Chassis را انتخاب کنید. پلتفورم های 8-bay میتوانند آپگرید شوند تا از 16 یا 24 درایو SFF پشتیبانی کنند. در صورت استفاده از 20 عدد درایو NVMe باید از HPE Smart Storage Battery نیز استفاده شود.

روی برد سیستم و پشت منبع تغذیه، یک اسلات کارت MicroSD وجود دارد و ادمین‌ها میتوانند ماژول Dual Micro-SD را برای پشتیبانی از Failsafe Hypervisor (جلوگیری از بروز خطا در ماشین مجازی) یا نرمافزار های امنیتی دیگر را نصب کنند.

سرور DL380 G10

انواع کنترلر در سرور اچ پی DL380 G10

کنترلر پیش‌فرض و تعبیه شده در این سرور مانند دیگر سرورهای نسل 10 اچ پی، کنترلر HPE Dynamic Smart Array S100i است که امکان استفاده از هارد درایوهای SATA با امکان پشتیبانی از Data و Boot و Media را فراهم می‌کند. این کنترلر نسل 10 اچ پی، اغلبِ نیازهای شما را برآورده می‌کند چرا که انعطاف پذیری لازم را با سرعت 12GBPs فراهم می‌کند. این کنترلر از 14 پورت SATA و Software RAID برای  پشتیبانی از امنیت هارد سرور استفاده می‌کند.

در نظر داشته باشید که اگر سرور شما نیاز به سیتم عامل های مجازی سازی داشته باشد. این کنترلر از ویژگی مجازی سازی بر روی هارد سرورشما پشتیبانی نمی کند. برای استفاده از سیستم عامل های مجازی سازی مثل ESXI در ورژن های مختلف شما نیاز به کنترلر حرفه ای تر مثل P408I یا P816I دارید تا این قابلیت برای شما در دسترس باشد.

ادمین‌ها میتوانند برای امنیت بیشتر هارد درایوهای سرور خود از کنترلرهای متنوعی که مخصوص پلت‌فرم نسل 10 ارایه شده‌اند و از انواع رید بندی پشتیبانی می‌کنند، بهره مند شوند. کنترلرهایی که در سرور اچ پی DL380 G10  پشتیبانی میشود به صورت زیر است:

HPE Smart Array S100i SR Gen10 SW RAID

HPE Smart Array E208i-a SR Gen10 Controller

HPE Smart Array E208i-p SR Gen10 Controller

HPE Smart Array E208e-p SR Gen10 Controller

HPE Smart Array P408i-a SR Gen10 Controller

HPE Smart Array P408i-p SR Gen10 Controller

HPE Smart Array P408e-p SR Gen10 Controller

HPE Smart Array P816i-a SR Gen10 Controller

نکته: Performance RAID Controllerها که انواع رید ها را پشتیبانی می کنند. به باتری HPE Smart Storage Battery نیاز دارند که به صورت جداگانه فروخته میشود.

سرور DL380 G10

سرور DL380 G10

انواع کارت شبکه Network Card

سرور اچ پی DL380 G10 بصورت پیش فرض  دارای کارت شبکه تعبیه شده 4x1GbE. که معمولا مدل 331I است استفاده می کند.کارت های شبکه متنوع دیگر نیز در این سرور قابل نصب میباشد. تا پهنای باند شبکه شما بین 1GBE تا 40GBE ارائه شود. و همچنین می توانید از کارتهای شبکه  فیبر Fiber Channel درمدل های مختلف در این سرور استفاده کنید.

اسلات‌های PCIe در سرور اچ پی DL380 G10

سرورهای DL380 G10 حداکثر دارای 8 اسلات PCIe 3.0 هستند. و برای اینکه هر 8 تای آن فعال باشند باید از دو رایزر استفاده کرد که در صورت استفاده از رایزر دوم باید پردازنده دوم نیز در کانفیگ سرور اچ پی DL380 G10 لحاظ شود.

سرورهای DL380 G10 میتوانند حداکثر 5 تا 7 عدد single-wide GPU/Accelerators. و یا 3 عدد double-wide GPU/Accelerators پشتیبانی کنند. در نتیجه انجام HPC – High Performance Computing و Complex Animation را ممکن می‌کنند.

با داشتن امکان افزودن گزینه‌های Accelerator/GPU، کارایی را در انواع حجم‌های کاری کلود. و بهینه‌سازی هوش مصنوعی و Deep Learning به بهترین شکل ارائه خواهد شد.

منبع تغذیه در سرور POWER SUPPLY

منبع تقذیه یا POWER در سرور اچ پی DL380 G10 نسبت به نیاز شما متغیر است. چند نمونه از این نوع پاور ها میتوان به 500W , 800W , 1400W و 1600W اشاره کرد.این پاورها دارای ضریب بهره وری تا 96 درصد است که امتیاز بسیار بالای در بهینه سازی مصرف برق محسوب میشود. همچنین در سرورهای حرفه ای این شرکت میتوانید. به راحتی از دو عدد پاور که عملکرد جایگزین (REDUNDANT) را دارند. برای تأمین برق سرور استفاده کنید و نگرانی بابت خرابی های احتمالی نداشته باشید.

سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده که برای هر پردازنده از یک عدد هیتسینک و 4 عدد FAN استفاده می کند و در صورتی که از دو پردازنده در پیکربندی سرور اسفاده شود نیاز به  6 عدد فن میباشد. همچنین در پیکربندی‌های خاص که از نهایت ظرفیت هارد درایوها و یا از CPU های فرکانس بالا  استفاده میشود. پیشنهاد میشود که از 6 عدد فن High Performance با حداکثر کارایی نصب شود.

نرم افزار مدیریتی در سرور اج پی DL 380 G10

مدیریت در سرورهای نسل 10 اچ پی با وجود چیپ مدیریتی HPE iLO 5 بسیار پیشرفته شده است. ILO 5 دسترسی از راه دور به سرور را فراهم می‌کند. و میتوانید با مرورگر استاندارد، از راه دور به سرور خود متصل شوید.

ILO 5.0 قابلیت‌های جدیدی ارایه داده و محیط کاربری را بسیار ساده کرده. و وضعیت سیستم را به طور خلاصه نشان میدهد. این چیپ مدیریتی نقش اساسی در راه‌اندازی و بوت سرور دارد. همچنین Setup ساده، مانیتورینگ سلامت سیستم و بررسی وضعیت برق و حرارت  و دمای سرور را نیز فراهم می‌کند.

نسخه استاندارد نرم افزار مدیریتی HPE ILO5 روی سیستم موجود است. اما اگر بخواهید از ویژگی‌های مدیریتی بیشتری بهره ببرید. به راحتی میتوانید آن را با خرید لایسنس آپگرید کنید. لایسنس‌های مختلفی که میتوانید بر اساس نیازهای مدیریتی خود از آن استفاده کنید به صورت زیر است:

HPE ILO Essentials

HPE ILO Advanced

HPE ILO Advanced Security Edition

HPE ILO Scale Out

همانند نسل‌های قبلی سرورهای اچ پی، در سرورهای نسل 10 نیز نرم افزار HPE OneView همواره در کنار HPE ILO5 وجود دارد.

ویدیویی مشخصات فنی سرور اچ پی DL380 G10 SFF

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *