بررسی انواع رید و کنترلر در سرور های HPE

کارت RAID یا همان رید کنترلر سرور HPE یکی از مهم‌ترین قطعات به‌کار رفته در سرورهای تولید شده این کمپانی است. با استفاده از این کنترلرها شما می توانید انواع RAID  بندی‌های هارد دیسک را به راحتی در این سرورها انجام دهید. در این مقاله ما قرار است در خصوص انواع کنترلر در سرورهای hpe اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

⏲ زمان تخمینی مطالعه:13 دقیقه

معرفی Raid در سرورهای HPE 

امروزه استفاده از سرورهای قدرتمند برای بهبود کارایی شبکه ها امری بسیار مهم است  و در این بین نکته ای که در خصوص تمامی این سرورها وجود دارد استفاده از هارد دیسک های زیاد برای ذخیره سازی اطلاعات و داشتن بکاپ های مناسب است.

 یکی از مهم ترین و بهترین تکنولوژی هایی که برای امنیت اطلاعات در سرورها استفاده می شود؛ استفاده از قابلیت ریدبندی سرورهای اچ پی یا همان Smart Array HPE است. در واقع RAID نوعی تکنولوژی برای ترکیب کردن چندین هارد دیسک در کنار هم در داخل یک سرور است. این کار باعث می شود که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی سرورهای اچ پی با استفاده از قابلیت Raid افزایش پیدا کند و در عین حال نیز اطلاعات به صورت متمرکز روی چندین هارد دیسک نوشته شوند در نتیجه با استفاده از این تکنولوژی امکان از بین رفتن اطلاعات به شدت کاهش پیدا می‌کند.

انواع رید در سرورهای اچ پی 

مدل های مختلفی از رید هارد دیسک ها وجود دارد. این مدل ها با شماره هایی معرفی می شود RAID ها از 0 شروع شده و تا عدد 6 ادامه پیدا می‌کند. به رید های ترکیبی مانند 10 , 50 و 60 نیز می توان اشاره کرد. هر عدد در واقع نمایانگر نوع RAID است. با تولید هارد درایو های جدید و تکنولوژی های پیشرفته دیگر از ریدبندی های 2 , 3 و 4  در سرورهای امروزی استفاده نمی شوند و مدیران شبکه اینگونه ریدبندی ها را پیشنهاد نمی کنند همچنین از لحاظ اقتصادی اصلا به صرفه سازمان ها نمی باشد.  

رید 0 Striping

این نوع RAID را می توان بهترین نوع RAID از لحاظ سرعت نامید. این رید که strip volume هم گفته می شود اطلاعات بصورت بلوک های خطی بر روی هارد ها نوشته می شوند. در این حالت حداقل به 2 عدد هارد دیسک نیاز است. این نوع بهترین کارایی و سرعت را در بین مدل های دیگر دارد و شما می‌توانید از تمامی فضای هارد دیسک ها استفاده کنید. نکته قابل توجه این است که این نوع RAID توسط تمامی RAID کنترلر های سرورهای HP پشتیبانی می شود و در واقع ارزان ترین نوع RAID است. ولی از لحاظ امنیت پایین ترین نوع خود را شامل می شود. به دلیل عدم استفاده از Parity هیچگونه تحمل خطایی شامل این پیکربندی نمی باشد. اگر یکی از هارد ها failed شود تمام اطلاعات شما از بین می رود.

از این نوع رید برای شرایط کش کردن و محیط هایی که نیاز به پردازش تصاویر و ویدو دارند بیشتر استفاده می شود.

برای سرعت بالا در نوشتن و خواندن از این نوع Raid استفاده می شود. ولی برای امنیت اطلاعات به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.رید

 

رید 1 Mirroring

این نوع RAID که با نام RAID آینه ای نیز شناخته می شود به حداقل دو عدد هارد دیسک نیاز دارد. اطلاعات به صورت یکسان روی هر دو هارد دیسک کپی می‌شود در نتیجه خواندن با سرعت بالا انجام می شود ولی نوشتن با سرعت پایین چرا که در این نوع RAID انگار که روی یک هارد دیسک اطلاعات کپی می شود. در این نوع RAID ما نیمی از ظرفیت هارد دیسک ها را بیشتر نمی توانیم استفاده کنیم و در نتیجه فضای ما به صنف کاهش پیدا می‌کند. در Raid 1 تحمل خطا وجود دارد و در صورت از دست دادن یک هارد اطلاعات از بین نمی رود. Raid 1 بهترین عملکرد را برای نصب سیستم عامل ها به شما ارائه می دهد. 

برای استفاده از بیش از 2 هارد این Raid صرفه اقتصادی ندارد. 

رید

رید 2

یکی از مدل های منسوخ شده RAID است که امروزه دیگر کارایی ندارد و بیشتر به جای آن از Raid 3 استفاده می شود… این روش کارایی و انعطاف پذیری بالایی ندارد و یکی از ضعیف ترین حالت های RAID را دارا می باشد. در این رید ابتدا اطلاعات بر روی یک دیسک نوشته و بعد از تکمیل ظرفیت بروی هارد بعدی نوشته می شود. الگوریتم این رید بسیار پیچیده است.

این رید در سازمان های تجاری پیشنهاد نمی شود.

رید

رید 3

رید 3 نیز کارایی خود را از دست داده است و امروزه کاربرد چندانی ندارد. این نوع RAID نمی تواند پاسخگوی چندین درخواست به صورت همزمان باشد در نتیجه نمی تواند برای سرورهایی که اطلاعات کوچک با حجم های معمولی دارند مناسب باشد. این نوع RAID به سرعت با RAID نوع 5 جایگزین شده است. در این رید parity شامل یک دیسک می شود.

این نوع پیکربندی رید برای اطلاعات مهم پیشنهاد نمی شود.

رید

رید 4

این نوع ر نیز مانند رید 3 بوده و کارایی خود را از دست داده است. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دیتای های خرد و بزرگ در کنار هم این نوع رید نیز کارایی چندانی ندارد. این نوع پیکربندی مانند رید 3 می باشد فقط parity را بلوک، بلوک می کند.

این پیکربندی نیز ماند رید 3 پیشنهاد نمی شود.

رید

رید 5

در این نوع RAID کارایی به نحوی است که فرایند خواندن اطلاعات از روی چندین هارد دیسک با سرعت بالایی انجام می شود. البته این سرعت به‌ پایه رید 0 نمی‌رسد اما نسبت به RAID1 سرعت خواندن و نوشتن بالاتری دارد. در این رید خواندن و نوشتن اطلاعات از فرمول N-1 استفاده می کند.

در رید 5، Parity بصورت ثابت بر روی یک دیسک نیست و بین دیسک ها توزیع می شود. سرعت نوشتن در این رید پایین است ولی سرعت خواندن بالا می باشد. نکته مهم برای 5 RAID این است که برای راه اندازی آن نیاز به حداقل 3 هارد دیسک دارید. در این نوع رید تقریباً فضای یک هارد دیسک را از دست می‌دهیم.  ولی اگر یکی از هارد دیسک ها از بین برود خیلی راحت می توانید هارد دیسک دیگر را جایگزین آن کنید. همچنین اگر یک هارد دیسک دچار مشکل شود سیستم بدون وقفه به کار خود ادامه می دهد و متوقف نمی‌شود.

این نوع پیکربندی بسیار محبوب می باشد  در سازمان های تجاری  پیشنهاد می شود.

رید

رید 6

رید 6 نیز مانند رید 5 است و مزیتی که نسبت به RAID5 دارد این است. که اگر دو هارد دیسک خراب شود باز هم سیستم بدون وقفه به کار خود ادامه می دهد. درواقع در این رید ما دو Parity داریم و از فرمول N-2 استفاده می شود.  البته هزینه راه اندازی RAID6 نسبت به RAID5 بیشتر است. در RAID6 حداقل به 4 هارد دیسک نیاز داریم که نیمی از آن برای ذخیره سازی و نیمی دیگر از این تعداد هارد دیسک برای قابلیت Parity استفاده می شود. در نظر داشته باشید که Prity بصورت ثابت در 2 دیسک نمی باشد و حالت آن متغیر است. در کل از الگوریتم بسیار پیچیده ای استفاده می کند  و سرعت آن نسبت به رید 5 پایین تر می باشد ولی از امنیت بیشتری برخوردار است.

رید

رید 10

رید 10 در واقع ترکیبی از رید 0 و 1 می باشد. در این رید حداقل نیاز به 4 عدد دیسک می باشد و نحوه پیکربندی اینگونه است که Main Raid از Raid 0 و Sub Raid از Raid 1 بروی دیسک ها استفاده می کند. نیمی از دیسک ها Raid 0  و نیمی رید Raid 1 می شوند و تحمل خطا بسیار بالا می باشد. همچنین نسبت به رید های 0 , 1 و 5  از امنیت بالاتری برخوردار است.

بیشتر این نوع پیکربندی در بانک های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرید.

رید

رید 50

این نوع پیکربندی نیز بصورت ترکیبی می باشد که متشکل از Raid 0 و Raid 5 می باشد. حداقل 6 عدد  دیسک مورد نیاز می باشد و نحوه پیکربندی مشابه با دیگر رید های ترکیبی می باشد. و از Main Raid و Suba Raid که ترکیب Raid 0 و Raid 5 می باشد استفاده می کند. در این پیکربندی تحمل خطا و سرعت بستگی به استفاده از رید های  0 و 5 است و هرچه کمتر از Sub Raid یا رید 5 استفاده شود سرعت در این پیکربندی بالاتر می رود.  ولی شامل هزینه سنگینی می باشد که برای سازمان های کوچک به صرفه نمی باشد . 

این پیکربندی نیز بیشتر برای بانک های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

Raid

رید 60

این نوع Raid  نیز مثل Raid 50 می باشد و تفاوت آن فقط در ترکیب رید ها می باشد  و از رید 0 و 6 استفاده می کند.در این مدل نیاز به 8 عدد هاردیسک می باشد  و برای سازمان های کوچک به صرفه نمی باشد.

کنترلر سرور HPE چیست و چه کاری انجام می دهد؟

برای استفاده مناسب از RAID ها در سرورهای HP باید از رید کنترلر استفاده کنید. در واقع این نوع کنترلرها به عنوان واسط عمل کرده تا بتوانند ارتباط بین هارد دیسک ها با پردازنده و سیستم عامل را به خوبی برقرار کنند. در سرورهای HPE پیکربندی RAID توسط این قطعات سخت افزاری فراهم می شود. رید کنترلر سرور HPE به عنوان یک قطعه سخت افزاری در تمامی مدل های سرورهای HPE قرار گرفته است  و باید به این نکته اشاره شود که شرکت HP یکی از قدیمی ترین شرکت ها در زمینه استفاده از سیستم های RAID بوده و سرورهای این مجموعه از سال 1989 تا به امروز از این قابلیت ها استفاده می‌کرده‌اند. رید کنترلر سرور HPE می توانند از تمامی مدل های رید 0 تا 6 و حتی RAID های ترکیبی مانند 10 و 50 و 60 پشتیبانی کنند.

انواع کنترلر در سرور HPE DL380 G10 و استفاده از قابلیت Smart Array HPE

 سرور HPE DL380 G10 که نام کامل آن HPE ProLiant DL380 Gen10 یکی از محبوب ترین مدل های سرور تولید شده توسط شرکت HPE است. یکی از ویژگی‌های این سرور این است که رید کنترلر در سرور می تواند خاموش باشد  و در نتیجه فرایند RAID کردن هارد دیسک ها به صورت نرم افزاری انجام شود.

 البته در این حالت سرور باید در حالت uefi بوت شود تا بتواند در حالت نرم افزاری فرایند RAID کردن هارد دیسک ها را انجام دهد. برای انجام این کار باید به بایوس سرور رفته و برای رفتن به بایوس می توانید بعد از ریستارت کردن سرور کلید f9 را فشار داد و وارد بایوس سرو شوید و به آدرس زیر بروید:

System Configuration > BIOS/Platform Configuration (RBSU) > Storage Options > SATA Controller Options > Embedded SATA Configuration > Smart Array SW RAID Support

سپس کلید Enter را بزنید و تنظیمات مربوط به رید کردن از طریق نرم افزار را انجام دهید. در نهایت با فشار دادن کلید F12 تنظیمات انجام شده را ذخیره و از محیط بایوس خارج شوید.

کنترلر رید در سرور اچ پی 

همچنین شما می توانید از کنترلر سخت افزاری قرار داده شده در این سرور هم استفاده کنید. به صورت پیش فرض کنترلر HPE Dynamic Smart Array S100i در این مدل سرور قرار داده شده است که از هارد دیسک های SATA پشتیبانی می کند. این رید کنترلر سرور می تواند تا سرعت 12 گیگابایت خواندن و نوشتن اطلاعات را در هر دو حالت SAS و SATA برای شما فراهم کند. این کنترلر می تواند از طیف گسترده RAID ها پشتیبانی کند. مدل هایی مانند Controller P408i و Controller P816i تنها نمونه ای از این طیف گسترده هستند.

کنترلر هایی که در سرور DL380 G10 پشتیبانی می‌شود به صورت زیر است:

  • HPE Smart Array S100i SR Gen10 SW RAID
  • HPE Smart Array E208i-a SR Gen10 Controller
  • HPE Smart Array E208i-p SR Gen10 Controller
  • HPE Smart Array E208e-p SR Gen10 Controller
  • HPE Smart Array P408i-a SR Gen10 Controller
  • HPE Smart Array P408i-p SR Gen10 Controller
  • HPE Smart Array P408e-p SR Gen10 Controller
  • HPE Smart Array P816i-a SR Gen10 Controller
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *