تکنولوژی Intelligent Provisioning

در این متن به بررسی Intelligent Provisioning در سرورهای HP پرداخته­ شده است. این راهکار نرم افزاری جهت ارائه­ خدمات هوشمند مدیریتی سرورهای اچ پی در نسل های 8 به بالا ارائه شده و دارای امکانات جذابی جهت سهولت مدیریت این سرورها دارد. امیدوارم این متن بتواند برای علاقه مندان این تکنولوژی از HP مفید باشد.

Intelligent Provisioning چیست؟

مفهوم Intelligent Provisioning به سادگی بیان گر عملکرد این راهکار نرم­ افزاری ارائه شده در سرورهای نسل 8 به بعد HP است. این عبارت از دو واژه ی Intelligent با مفهوم هوشمند و Provisioning که صفت مفعولی Provision به معنی تدارک یا تهیه است ساخته شده است. اگر بخواهیم عبارت مناسبی در فارسی برای آن بیابیم، تامین کننده و یا تهیه کننده در اینجا مناسب ­ترین است.

در واقع وظیفه­ اصلی این تکنولوژی (تامین کننده هوشمند) همان ارائه­ خدمات هوشمند در جهت سهولت مدیریت سرور HP است. این راهکار برای نصب راحت و سریع سیستم عامل، مدیریت دیسک ­های سخت، پیکربندی پورت ها و امور تست خدماتی کاربردی و هوشمند بی­ نیاز از دیسک­ های CD و DVD به مدیران شبکه ارائه می ­دهد.

این نرم افزار توسط شرکت اچ پی در ROM نسل 8، 9 و 10 سری HPE ProLiant ذخیره شده است.  در نسل 7 و قبل از آن نیاز بود که  Smart Start CD برای راه اندازی سرور استفاده شود  ولی تمام این عملیات و همچنین امکانات بسیار ارزنده ­تری در نسل های 8 به بعد، بدون نیاز به دیسک توسط Intelligent Provisioning  تامین شده است.

خرید سرور hp

ویژگی ها

اگر بخواهیم به شکل یک فهرست کارایی و مزایای  این تکنولوژی را شرح دهیم می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در این روش پیکربندی سیستم عامل و نصب Driver ها به شکل اتوماتیک پس از نصب ویندوز توسط خود سرور انجام می ­شود و مراحل استقرار بسیار آسان تر شده است.
 • ابزارهای موجود باعث مدیریت آسان تر و دقیق تر هارد دیسک شده است و امکان رید سرور hp را به آسانی هر چه بیشتر مهیا ساخته است.
 • امکان پیکربندی آسان  پورت ILO برای کنترل از راه دور سرور
 • تست های سخت افزاری تخصصی و پیشرفته، Insight Diagnostics Test و بروزرسانی FIRMWARE امکانات مهم دیگر Intelligent Provisioning می­ باشد.
 • همچنین با استفاده محیط این نرم افزار شما می­ توانید از فروشگاه مجازی (VSA) اچ ­پی نرم­ افزارهای جانبی لازم را تا یک گیگابایت به رایگان دریافت نمایید.
 • امکان پاک کردن کل هارد و بازگرداندن به اطلاعات کارخانه از راه دور.

Intelligent Provisioning

سیستم عامل

قبل از ورود به این بخش، به دو شکل دسترسی به Intelligent Provisioning اشاره می­ کنم:

 • در هنگام راه اندازی اولیه دستگاه و با فشردن کلید F10.
 • بوسیله­ رابط کاربری ILO امکان دسترسی همیشگی به این تکنولوژی وجود دارد.

همچنین توجه داشته باشید که اگر اتصال به اینترنت فعال باشد و Intelligent Provisioning روشن، امکان بروزرسانی هوشمندانه درایورها و firmware سرور اچ پی میسر می­ باشد  که البته این امکان به خاطر تحریم برای کشور ما میسر نمی­ باشد.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید، نسخه­ این تکنولوژی است. ورژن ­های ارائه شده از این نرم ­افزار ممکن است برای همه­ سیستم عامل ها مناسب نباشد. این محدودیت البته در نسخه 32 بیتی بیشتر از 64 بیتی است. پس حتما قبل از هر کار به سایت HPE.com مراجعه کنید و Document ID آن نسخه از Intelligent Provisioning را دقیق مطالعه کنید.

به شکل نمونه در ادامه، سیستم های عاملی که Intelligent Provision v2.6 پشتیبانی می­ کند را لیست می­ کنم:

 • Microsoft Windows Server 2016
 • Microsoft Windows Nano Server 2016
 • Microsoft Windows Server 2012 R2
 • Microsoft Windows Server 2012
 • Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1
 • Red Hat Enterprise Linux 7.3, 7.2, 6.8, and 6.7
 • SUSE Linux Enterprise Server 12 SP2, 12 SP1, 11 SP4, and 11 SP3
 •  VMware ESXI 5.5 Update 3 UP To 7.0
 • VSphere 6.0 Update 3, 6.0 Update 2, and 6.5
 • ClearOS 7.3

Intelligent Provisioning 

 

مدیریت هارد و RAID در Intelligent Provisioning

برای مدیریت  دیسک سخت و رید سرور (HP RAID)، از نرم افزارهای ACU و SSA و ORCA استفاده می ­شود. جدیدترین این نرم افزارها SSA است. برای استفاده از امکانات این نرم­ افزار و تنظیم کردن امکان رید اول باید وارد Intelligent Provision  شد و از آن استفاده کرد. به این وسیله مدیریت RAID در سرورهای نسل هشتم به بالا لذت بخش تر شده است.

تمامی مراحل ساخت درایو مجازی، ایجاد Array  در نخستین قدم و پس از آن Logical به همراه تنظیم و راه اندازی RAID در Intelligent Provision با چند کلیک ساده و در بخش Raid Configuration این نرم افزار قابل انجام است.

همچنان با استفاده Perform Maintenance window امکانات مدیریتی بیشتری بر روی هارد و سایر سخت افزارها دارید. از آن جمله می­ توانید کل هارد، برنامه ها و ویندوز خود را پاک نمایید.

Intelligent ProvisioningHPE Insight Diagnostics

یکی از مهم­ترین نرم افزارهایی که از طریق راهکار Intelligent Provisioning قابل دسترسی و مدیریت است، HPE Insight Diagnostics می ­باشد.

HPE Insight Diagnostics عملکرد شناسایی موارد تاثیر گذار در بوجود آمدن مشکل در سرور HP را آسان کرده و با شناسایی این موارد، موجبات سلامتی بیشتر سخت افزار را فراهم می­ کند. شما با دسترسی به این بخش از امکانات زیر بهره مند می­ گردید:

 • کنترل و تنظیم پیکربندی سرور با سطح و گروه­ های مختلف
 • آزمایش و شناسایی نقص‌های سخت افزاری ظاهری
 • داکیومنت تنظیمات سیستم جهت ارتقا برنامه‌ریزی، حل خرابی­ ها ، تعمیر و نگهداری سرور و سایر موارد از قبیل استانداردها
 • ارسال اطلاعات پیکربندی جهت تجزیه و تحلیل
 • مدیریت Integrated Management Log – IML

Intelligent Provisioning

نگاهی به امکانات مدیریت سرور در  Intelligent Provisioning

در اینجا به مروری تیتر وار درباره بخش­ های کلی این نرم افزار سرور HP می­ پردازیم. در صفحات Intelligent Provisioning  به امکانات مدیریتی آن دست خواهیم یافت که در این بخش سعی شده است به شکل خلاصه شرح داده شوند:

Configure and Install:  دربخش Configure and Install از Intelligent Provisioning پیکربندی اولیه سرور انجام می ­شود.

Perform Maintenance: با ورود به Perform Maintenance شما به بخش تنظیمات و تعمیرات پیشرفته­ سرور دسترسی خواهید داشت. این بخش امکانات گسترده ای در اختیارتان قرار خواهد داد.

Recommended install : در Recommended install  شما لازم نیست کاری انجام بدهید. فقط  یک کلیک بزنید و منتظر باشید که سیستم عامل پیش فرض، آسان و سریع نصب شود. همچنین در صورتی که اینترنت وصل باشد و ارتباط آن با سرور اچ پی برقرار باشد. امکان آن وجود دارد که عملیات به روز رسانی نرم افزارها نیز انجام گردد.

Intelligent Provisioning

نصب دستی و سفارشی

Custom install:  از نام  Custom install همه چیز مشخص است. زحمت شما زیاد می ­شود ولی همه­ موارد به دلخواه و سفارش شما انجام می­ پذیرد. تنظیماتی از قبیل تنظیمات سرور HP، امکانات مربوط به شبکه، RAID، سیستم عامل و هر آنچه را می­ خواهید، به دلخواه و البته با تکیه بر تجربه و تخصص خود انجام دهید.

Manual Install:  در بخش Manual Install برخی درایورهای مورد لزوم و مهم وجود دارد و این امر به شما کمک خواهد کرد تا بدون نیاز به وب گردی و جستجو نصب آن ها را سریع و مطمئن به پایان برسانید.

Deployment Setting :Deployment Setting در Intelligent Provisioning  وظیفه­ نگهداری و ویرایش تنظیمات استقرار را به عهده دارد. این بخش برای شما  ساخت و تغییر گروهی از تنظیمات پیکربندی و ذخیره سازی را ممکن می­ سازد و خیالتان را بابت راه اندازی سرور با  آپدیت های متوالی راحت می­ کند. از خطاهای پیکربندی جلوگیری می­ کند و به شما اجازه می‌دهد تا به آسانی به دانلود سیستم عامل بپردازید و البته گزینه‌ای جهت پاک کردن آن OS و تنظیم دوباره پیکربندی را ممکن می‌کند.

در این متن سعی شده که اطلاعات تخصصی روان و ساده توضیح داده شود، اما اگر در مورد بخش­هایی از کلمات تخصصی موجود در متن نیاز به مطالعه  بیشتری دارید، پیشنهاد می­کنم حتما از دیگر مقالات ما در همین سایت بازدید کنید.

2 پاسخ
 1. iman
  iman گفته:

  با سلام اسدی هستم از اصفهان
  من دو عدد سرور g9 dl360 دارم که متاسفانه در هردو فاقد Intelligent Provisioning می باشند و امکان فعال سازی ان هم وجد ندارد یعنی وجد ندارد که فعال یا غیر فعال کنم ، امکان نصب دوباره این برنامه هست ؟ امکان راهنمایی هست؟
  با تشکر

  پاسخ
  • تجارت سرور پارسه
   تجارت سرور پارسه گفته:

   سلام وقت بخیر
   در ابتدا میبایستی سرور را به آخرين آپديت ارائه شده آپگرید کنید. این فرایند با نرم افزار SPP قابل انجام است.
   در مرحله بعداز طریق سیستم ILO در قسمت لاگ های ذخیره شده پيغام خطايى را كه مشاهده می کنید براي تیم فنی تجارت سرور پارسه ارسال كنيد.
   در بعضى از مواقع سرور موقع روشن شدن پيغام خطايى برای کاربر به نمایش می گذارد، که علت اجرا نكردن intelligent provisioning را می توان تشخیص داد، مانند خطاي ٣٣٨ و ERROR ILO FW كه در اين حالت سرور مي بايستی برای تعمیر ارسال شده تا اقدامات لازم جهت برطرف کردن این ارور انجام گردد.
   با سپاس از همراهی شما .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *