شرکت Hewlett Packard Enterprise که با نام اختصاری HPE  معروف است، در زمینه سرورها، به‌ویژه ارائه سروهایی مانند  HP ProLiant و HPE Moonshot و HPE Apollo  نه تنها توانسته به‌طرز چشمگیری مراکز داده را دگرگون سازد بلکه تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین، محبوب‌ترین و معتبرترین ارائه‌دهنده سرور در در میان سازمان‌های کوچک و بزرگ دنیا شود. این کمپانی خوش‌نام علاوه بر پشتیبانی از محصولات خود، آپدیت برای مولفه‌های زیرساخت HPE را نیز ارائه می‌دهد، زیرا در سرورهای HPE به‌روزسانی فریمور firmware یک نیاز ضروری است، که قصد داریم در این مطلب  به‌طورکامل آموزش آپدیت Firmware سرورهای HPE با استفاده از SPP در اختیارتان بگذاریم. اما قبل از آن ببینیم فریمور در سرورهایHPچیست؟

Firmware سرور HP چیست؟

فریمور به انگلیسی Firmware، معادل فارسی Firmware، سفت افزار یا میان افزار است. برنامه نرم ‌افزاری است که در چیپ حافظه ROM قرار می‌گیرد . این چیپ، یا روی بورد سیستم قرار دارد یا روی کنترلر. Firmware در واقع مسئول رفتارهای سیستم در زمانی است که سیستم را روشن می‌کنیم. مثلا وظیفه فریمور سرور است که کنترل سرور را به سیستم‌عامل برساند.

اما فریمور یا سفت افزار چیست؟ برنامه نرم افزاری یا مجموعه دستورات برنامه نویسی شده روی سخت افزار است. سفت افزاری و فریمور دستورات لازم برای اینکه دستگاه چگونه با دیگر اجزا و سخت افزارهای کامپیوتر ارتباط برقرار کند را ارایه می‌دهد. اما سوال اینجاست که چطور نرم افزار روی سخت افزار برنامه نویسی می‌شود؟ Firmware معمولا روی فلش رام Flash ROM دستگاه ذخیره می‌شود. رام حافظه فقط خواندنی است اما فلش رام را می‌توان پاک کرد و دوباره روی آن نوشت چون اساسا نوعی فلش مموری است.

تفاوت Bios و Option Rom

به فریموری که روی بورد سیستمی سرور قرار دارد، System ROM یا BIOS می‌گوییم و به فریموری که روی دیگر قطعات سخت افزاری سرور قرار دارد، Option ROM.

به عنوان مثال، قصد دارید یک لباس را به خیاط بدهید تا براساس الگو شما آن را بدوزد. شما باید پارچه و نقشه را در اختیار خیاط بگذارید و به او بگویید که نتیجه کار چگونه باشد؟

در این حالت شما حکم فریمور را دارید، با این‌که مهارت خیاط را ندارید، برای انجام کار به فکر و ایده‌تان نیاز است. در این مثال خیاط حکم نرم‌افزار را دارد و پارچه سخت‌افزار.

در حقیقت فریمور را می‌توان به عنوان «مغز» سرورها تصور کرد. این برنامه‌ای است که در کلیه دستگاه‌های الکتریکی و هوشمند وجود دارد و آن‌ها را کنترل می‌کنند مانند چراغ راهنما، گرمکن صندلی‌ خودرو و..

آپدیت Firmware سرورهای HPE

یک برنامه‌نویس می‌تواند فریمور را با توجه به نیاز آن‌ها تنظیم و راه‌اندازی کند. به عنوان مثال برنامه‌نویس می‌تواند زمان چراغ سبز یا قرمز را زیاد یا کم کند.

در هر سیستم، فریمور براساس پیکربندی آن در قطعه مخصوصی قرار می‌گیرد ، به عنوان مثال در کامپیوترهای قدیمی در BIOS و کامپیوترهای جدید در EFI و UEFI جایگزین شده است.

کلیه سرورهای ProLiant ، درایوهای هارد، کنترلرهای هوشمند، اینترنت اشیاء، سیستم عامل و هر دستگاه هوشمند و الکترونیکی که مجهز به فریمور هستند، نیاز به‌روزسانی دارند. برای انجام این کار، برای هر فریمور مخصوص یک نرم‌افزار یا سیستم عامل ارائه می‌شود.

چرا باید Firmware سرور HP را آپدیت کرد؟

در برخی سخت افزارها لازم است فریمور را آپدیت کنیم مانند فریمور هارد. آپدیت فریمور باعث می‌شود سخت افزار با سیستم عامل جدید بتواند کار کند. یا مثلاتولید کنندگان CD درایوها و DVD داریوها، آپدیت هایی ارایه می‌دهند تا درایوها مدیا راسریعتر بخوانند. هدف از ارایه Firmware Update، ممکن است حتی افزایش کارایی و بهره‌وری سیستم باشد.

آپدیت فریمورها معمولا در وب سایت های تولیدکنندگان و در قسمت پشتیبانی و دانلود firmware است. اغلب موارد، آپدیت و به روز نگه داشتن فریموردر سرور های hp  ضروری است.  اگر مشغول آپدیت Firmware Update هستین ، توجه داشته باشید که این کار کامل انجام شود زیرا اگر فریمور دستگاه شناسایی نشود، دستگاه کار نمی‌کند.

معمولا آپدیت های فریموری برای تعمیر باگ ها و یا قابلیت های جدید ارایه می‌شود.

آپدیت‌های منظم فریمور علاوه بر این‌که در بهبود عملکرد سرور تأثیر دارند، باعث رفع برخی از مشکلات در سرور می‌شوند که عبارتند از:

– بهبود عملکرد سرور و سرویس‌دهی بیشتر

– اصلاح مشکلات سخت‌افزاری سرور مانند CPU یا ROM

– رفع مشکلات اساسی مانند عدم پاسخ‌گویی سرور

– رفع مشکلاتی که سیستم را در معرض خطر قرار می‌دهد.

آپدیت Firmware سرورهای HPE

سرورهای HPE روش‌های زیادی برای به‌روزسانی فریمور دارند تا کاربر بتواند به‌ آسانی آن را انجام دهد. برای این‌کار می‌توانید دو ابزار رایج استفاده کنید:

– SPP یا Service Pack for Proliant   را می توانید داخل CD  رایت کرده یا با استفاده از نرم افزار usb key  فلش بوتیبل بسازید .

آپدیت Firmware سرورهای HPE

– فلش مموری به صورت SW setup  همان طوری که در تصویر مشخص می باشد فایل مورد نظر را دانلود کرده و آن را اجرا می نمایید بعد از اجرا روی سیستم شما یک فایل در درایو c:\SWSetup دارید که می توانید بر روی آن کیک نمایید تا با صفحه پایین مواجه شوید که می توانید فلش بوتیبل بسازید

آپدیت Firmware سرورهای HPE

هر دو روش از طریق USB Key  انجام می شود.

همچنین برای به‌روزرسانی فریمور سرورهای اچ‌پی براساس نوع و محصول می‌توانید به روش آنلاین Online ROM Flash نیز انجام دهید که این مورد در کشور ما بر اساس شرایط تحریمی کمی سخت می باشد.

اگر گزینه Online ROM Flash برای سرور موردنظر در HPE در دسترس نباشد، باید از گزینه Offline استفاده کنید.

اگر مدتی از زمان خریداری و پیاده‌سازی سرور گذشته است، برای آپدیت فریمور می‌توانید از گزینه HPE Support Center  استفاده کنید. توجه داشته باشید که تمام قطعات و اجزای روی سرور که در حال کار هستند، باید به آخرین نسخه فریمور به‌روزرسانی شده باشند.

ابزار SPP  در به‌روزرسانی Firmware سرورهای HP چیست؟

ابزار یا نرم‌افزار SPP یا HPE Service Pack for Proliant که گفتیم می‌توانید برای به‌روزرسانی فریمور از آن استفاده کنید، در واقع مجموعه‌ای از فریمورها، درایورها و Smart Component‌ها هستند که با ابزار SUM در محیط سرور اجرا می‌شوند.

SPP ابزاری است برای پیاده‌سازی آن باید از نرم‌افزار SUM استفاده کرد. در واقع SPP راه‌حل کامل به‌روزرسانی فریمور و نرم‌افزار‌های سیستمی است که به‌صورت single ISO image نشان داده می‌شوند.

برای آپدیت فریمور با فایل SPP  ابتدا آن را از سایت https://techlibrary.hpe.com/us/en/enterprise/servers/products/service_pack/spp/ دانلود کنید.

برای دانلود این فایل باید دارای اکانت باشید، اگر دارید پسوردتان را بزنید اگر خیر، یک اکانت بسازید.

 ثبت اکانت در مرکز پشتیبانی HPE رایگان است. در مراحل ثبت‌نام باید اطلاعات سرور موردنظر را مانند شماره سریال سرور، تگ سرویس و سفارش خرید را درج کنید. بعد از انجام این مراحل آخرین ورژن SPP (با فرمت ISO) دریافت خواهید کرد. سپس مراحل زیر را انجام دهید:

  1. HP USB KEY UTILITY را برای ویندوز دانلود و یک کلید USB ایجاد کنید،یا می توانید فایل spp دانلود شده را Extract  کرده و از پوشه  usb فایل usb key  را از داخل آن برداریم و شروع به ساخت بوتیبل کنیم .
  2. یا می توانید آن را داخل CD رایت کرده
  3. سرور را خاموش کنید.
  4. بعد از پایان این مراحل اگر با ارورهایی مانند Please Wait, analyzing the system و But mouse is responsive روبه‌رو شدید، سرور را ریست و SSP را دوباره اجرا کنید.

آپدیت Firmware سرورهای HPE

 ابزار SUM در آپدیت Firmware سرورهای HPE چیست؟

ابزار HPE Smart Update Manager، که با نام اختصاری SUM  شناخته می‌شود، برای به‌رورسانی سرورهای پرولیانت، سرورهای Integrity، زیرساخت BladeSystem و سرورهای Moonshot مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معمولاً SUM به‌صورت GUI وجود دارند، اما با توجه به نوع عملکرد و به‌روزرسانی مدنظر می‌توان آن را در حالت‌های Interactive CLI یا CLI یا Linux RPM اجرا کنید.

ابزارSUM، این قابلیت را دارد که سخت‌افزارها، درایو و نرم‌افزارهای نصب شده در فریمور و سیستم را پیدا کرده و به‌روزرسانی‌های لازم را انجام دهد.

بسیاری از کاربران برای کاهش وقت و هزینه در آپدیت‌های هوشمند از ترکیب SUM و SPP استفاده می‌کنند.

به‌روزرسانی فریمور سرور؛ روش  Offline ROM Flash

برای آپدیت فریمور به روش offline ابتدا باید برنامه نگه‌داری Regular Maintenance را خاموش کنید. سپس می‌تواند به دو طریق به‌روزرسانی فریمور را با روش Offline ROM Flash انجام دهید:

به‌روزرسانی offline فریمور با ابزار ROMPaq boot Diskette

ابتدا فایل ROMPaq را از طریق HPE Business Support Center دانلود کنید.

سپس وقتی که دانلود این نرم افزار به پایان رسید در داخل پوشه programs  یا در قسمتی که برای فایل های دانلود شده مشخص کرده اید مراجعه کرده و فایل دانلود شده که با پسوند (.exe) می باشد را اجرا می نمایید مانند : تصویر شماره یک

آپدیت

بعد از فرایند دانلود و استخراج آن از حالت exe بر روی گزینه Install کلیک نمایید و مراحل نصب را انجام دهید. بعد از نصب شدن این نرم افزار یک پوشه در درایو c ساخته می شود به نام SWSetup مانند: تصویر شماره 2

SW setup

در این قسمت از مرحله نصب پوشه SWSetup  را باز و فایل اصلی را اجرا نمایید. در نظر داشته باشید که نام پوشه ایجاد شده دقیقا با ابتدای فرایند نصب یکی میباشد. همچنین اگر می خواهید به صورت فلش بوتیبل (Bootable Flash) اجرا شود پوشه ROMPaq USB Key اجرا کرده تا برای شما فلش درخواستی ساخته شود.

توجه : اگر فلش شما اطلاعات داشته باشد فلش با این روش فرمت می شود.

آپدیت Firmware سرورهای HPE

 

به‌روزرسانی فریمور سرور؛ روش  Online ROM Flash

آپدیت فریمور در سرورهای HPE به روش Online ROM Flash، به کاربران اجازه می‌دهد تا به‌روزرسانی را به‌صورت لوکال و از راه دور با ریموت انجام دهند. آپدیت فریمور در این روش به کمک فایل Smart Component قابل اجرا است، در صورتی که به‌روزرسانی فریمور در سرور HPE از این حالت پشتیبانی می‌کند، می‌توانید فایل را دانلود و با استفاده از یکی از تکنولوژی‌های زیر، یک یا چند سرور را هم‌زمان به‌روزرسانی کنید:

– ProLiant Remote Deployment Console Utility

– HPE Systems Insight Manager (HP SIM)

به‌روزرسانی Firmware سرورهای HP از طریق فلش مموری یا USB Key

 

برای آپدیت فریمور با کمک فلش مموری فایل SSP ISO دانلود شده را در داخل فلش کپی کرده و با کمک نرم‌افزار HP USB Key Utillti قابلیت بوت را به آن اضافه کنید. حالا فلش درایور را به سرور متصل و سرور را روشن کنید.

پس از آن می‌توانید به‌روزرسانی به‌صورت مستقیم یا شخصی‌سازی انتخاب کرده و سپس فریمور را آپدیت کنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] برای پشتیبانی و سازگاری با این ماژول امنیتی به آخرین آپدیت Firmware نیاز […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *