rank در رم

rank در رم

 

حافظه رم را می توان یکی از مهم ترین قطعات سخت افزاری به حساب آورد که در انواع مختلف کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرد. برای ذخیره اطلاعات به صورت موقتی بهترین گزینه استفاده رم می باشد. در رابطه با ram ها موارد مختلفی وجود دارند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند که از جمله آن ها می توان به Rank در رم اشاره کرد. در واقع رنک یک اصطلاح به حساب می آید که در کنار کاربردها و مزیت هایی که دارد، توانسته انواع مختلفی را به خود اختصاص دهد.  به همین علت قصد داریم در ادامه به بررسی کامل این موضوع و مقایسه رنک ها و تفاوت single Rank و Dual Rank بپردازیم. از این رو تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

Rank در رم در چیست؟

اولین و مهم ترین مسئله ای که باید به بررسی آن بپردازیم این بوده که اصطلاح رم به چه معناست. و برای اولین بار توسط چه سازمان و یا موسسه ای اعلام گردید. می توان اینطور بیان داشت که Rank در رم برای ماژول های مختلف به کار گرفته می شود. این ماژول ها مربوط به حافظه هستند. زمانی که بخواهیم بین عواملی همچون تعداد بانک های حافظه که بر روی انواع مختلف ماژول های رم به کار گرفته می شوند، یک وجه تمایز قائل شویم، در آن صورت بهترین گزینه ای که می توان از آن بهره برد، رنک می باشد.

هر چند اصطلاح رنک برای ماژول های حافظه به کار گرفته می شوند. ولی اهمیت آن در گزینه های دیگر بسیار بیشتر است. رم های سرور از جمله مواردی به شمار می رود که rank در آن ها بسیار اهمیت دارد. دلیل اصلی اهمیت نیز این بوده که رم های بیشتری را می توان در داخل سرورها مدیریت کرد و از این طریق کارهای بیشتری را به انجام برساند.

rank در رم

rank در رم

Rank در رم را مانند یک بلوک تصور کنید

می توانیم به این شکل بیان کنیم که رنک یک بلوک و یا ناحیه است که توانسته بخشی از داده ها را اشغال کند. تشکیل Rank در رم توسط چیپ های حافظه ای صورت می گیرند که در داخل یک ماژول قرار گرفته اند. پهنای بیتی که برای انواع رنک ها در نظر گرفته می شود، 64 بیتی بوده و در صورتی که بخواهیم این پهنای باند را افزایش دهیم، کافیست از سیستم هایی استفاده کنیم که قابلیت پشتیبانی از کد تصحیح خطا و یا به اصطلاح ECC را دارند. میزان پهنای بیت افزایشی در این دسته از سیستم ها 8 بیت بوده و در نهایت شما می توانید از یک پهنای 72 بیتی نهایت بهره و استفاده را ببرید.

مهندسی Rank در رم به چه شکل است؟

از جمله مواردی که توانسته در انواع rank ها اهمیت بالایی را با خود به همراه داشته باشد، مهندسی و یا نوع ساختار آن ها است. در واقع دسته بندی بستگی به این دارد که رنک ها از نوع مهندسی و یا ساختمانی استفاده می کند. همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره شد، رنک ها مانند بلوک هستند. حالا تعداد این بلوک ها می تواند یک، دو و یا چهار باشد. همچنین جایگاه این بلوک ها در داده های 64 بیتی ذکرشده است.

بانک رم در Rank

همانطور که اشاره کردیم، نوع مهندسی ماژول ها بسیار اهمیت دارد. این ماژول ها با نام های مختلفی خوانده می شوند و شامل موارد زیر هستند:

  1. Dual-Rank
  2. Single-Rank
  3. Quad-Rank
  4. Octal-Rank

راه های مختلفی وجود دارند که شما می توانید به نوع ماژول به کار گرفته شده در حافظه موقتی و یا رم پی ببرید. بدین صورت که اگر با سه اصطلاح 1RX4 یا 2RX4 و یا 2RX8 برخورد کردید، می توانید به راحتی متوجه این موضوع شوید. چرا که هر کدام از گزینه های ذکرشده می توانند نوع ماژول شما را مشخص کنند. در واقع می توانیم اینطور بیان کنیم که هر کدام از نشانه ها نقش یک لیبل را دارند و از این طریق می توانند کمک بسیار بزرگی برای شما باشند.

اگر بر روی رنک رم، لیبل 1Rx  را مشاهده کردید نشانه این بوده که ماژول شما Single-Rank است. لیبل 2Rx  نشان دهنده ماژول Dual-Rank می باشد. شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که منظور از عبارتی مانند x4 و یا x8 چیست. این دو عبارت به شما نشان می دهند که بر روی هر چیپ ماژول رم چه تعداد بانک حافظه به کار گرفته شده است.

 

بانک رم در Rank

  1. سه اصطلاح 1RX4 یا 2RX4 و یا 2RX8

تعداد رنک در حافظه سرور به چه مواردی بستگی دارد؟

تعداد رنک ها در حافظه سرور می تواند متفاوت باشد. یعنی این تعداد بستگی به عوامل مختلف دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به نوع چیپ ها اشاره کرد. البته در کنار چیپ های به کار گرفته موارد دیگری نیز وجود دارند که بسیار پر اهمیت هستند. مهندسی ماژول از مهم ترین این موارد به شمار می رود.

تفاوت single Rank و Dual Rank در چیست؟

هر کدام از گزینه های single Rank و Dual Rank توانسته اند ویژگی های مختلفی را داشته باشند. و یا از  مشخصه های گوناگونی بهره ببرند. به همین علت می توانید تفاوت هایی را در هر کدام از آن ها مشاهده کنید که باعث به وجود آمدن برتری های نسبی، نسبت به هر کدام شده اند.

در تفاوت single Rank و Dual Rank به اولین چیزی که می توانیم اشاره کنیم، سرعت است. بدون شک در هر چیزی سرعت اهمیت خاص خودش را داشته و هر چقدر این سرعت بیشتر باشد، به همان اندازه نیز می توانید شاهد عملکرد بهتری باشید. اگر بخواهیم به تفاوت سرعت بین single Rank و Dual Rank بپردازیم، می توانیم اینطور بیان کنیم که رم های سینگل رنک از سرعت بیشتری برخوردار هستند.

دلیل آن نیز این بوده که رم های single Rank تنها از یک رنک تشکیل شده اند و همین مورد باعث خواهد شد تا کامپیوتر به منظور دسترسی به حافظه و اطلاعات آن، باید تنها از یک مسیر استفاده کند. در حالی که قضیه در رم های  Dual Rank متفاوت می باشد. چرا که از دو رنک تشکیل گردیده و برای اینکه بتواند به حافظه در نظر گرفته شده دسترسی پیدا کند، نیازمند طی کردن مسیر در دو مرتبه می باشد.

تفاوت single Rank و Dual Rank

البته در تفاوت single Rank و Dual Rank لازم به ذکر می باشد که در مواقعی می توان هر دو رم را در یک سیستم به کار برد. آن هم برای زمان هایی است که به حافظه هایی بیشتر از 16 گیگابایت نیاز داشته باشیم. در آن صورت مادربرد برای اینکه بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارد، به این نیاز دارد تا از رم هایی با تعداد رنک متفاوت استفاده نماید. به همین علت است که مفهوم Rank در رم اهمیت بالایی را با خود به همراه دارد.

آیا Rank در رم با تعداد بالا مشکل ساز خواهد بود یا خیر؟

برخی اوقات شاهد اشکالات مختلفی در رم هایی هستیم که تعداد بیشتری از رنک را در خود جای داده اند. زمانی که سرورها می خواهند آدرس دهی به رنک ها را شروع کنند، با محدودیت هایی روبه رو می شوند. این محدودیت برای سرورهایی است که تعداد بالایی از رنک ها را مورد استفاده قرار می دهند.

حالا تصور کنید که شما از یک سرور با چهار اسلات رم استفاده می کنید. چه تعدادی از رنک ماژول های متعدد را می خواهید در آنها مورد استفاده قرار دهید. چهار اسلات این امکان را در اختیار شما خواهد گذاشت تا از هشت رنک بهره ببرید. این تعداد باعث خواهد شد تا شما از این قابلیت برخوردار باشید تا بتوانید چهار ماژول Single-Rank و یا Dual-Rank را به کار بگیرید. زمانی که بخواهید ماژول Quad-Rank را بر روی این اسلات ها نصب کنید، تنها می توانید از دو ماژول در آن استفاده نمایید. اگر بخواهید تعداد بیشتری از این مدل ماژول ها را به کار ببرید، نیازمند ظرفیت بیشتری خواهید بود. تفاوت single Rank و Dual Rank

تفاوت DRAM و SDRAM در چیست؟

دنیای تکنولوژی تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده است. رم ها و حافظه های موقت نمونه ای از این موارد هستند که در انواع مختلفی وجود دارند و هر یک می توانند قابلیت های متنوعی را از خود به اشتراک بگذارند. رم هایی که از نوع DDR هستند، نسبت به گزینه های دیگر می توانند عملکرد بهتری را داشته باشند.

ماژول هایی که در اس دی رم ها به کار گرفته می شوند، توانسته اند از 168 پایه استفاده کنند که این مقدار در DRAM ها به 184 پایه می رسد.  هر دو گزینه در بیت پهنا به مقدار مشترک 64 بیت دست پیدا کرده اند. ولتاژ مصرفی از دیگر تفاوت هایی به شمار می روند که شما می توانید در DRAM و SDRAM مشاهده نمایید. ولتاژ مصرفی گزینه اول 5/2 ولت و گزینه دوم برابر با 5/3 ولت است. اگر بخواهیم هر کدام از این گزینه ها را از نظر تعداد شکاف نیز بررسی کنیم، باز تفاوت هایی را در آن ها مشاهده می کنید. تعداد شکاف DRAM برابر با یک و در SDRAM ها برابر با دو می باشد. تمامی موارد ذکرشده در بین اصلی ترین تفاوت DRAM و SDRAM قرار داده می شوند و کاملا برتری DRAM را به اثبات می رساند.

تفاوت DRAM و SDRAM

DIMM چیست و آیا به Rank در رم ارتباط دارد یا نه؟

یکی از برترین فناوری هایی که می توانید در کنار Rank در رم و سرورها مشاهده کنید، DIMM می باشد. این فناوری در حافظه رم هایی به کار گرفته می شود که 64 بیتی هستند. استفاده از این فناوری مزیت های زیادی را با خود به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به تبادل سریع تر اطلاعات موجود اشاره  کرد. در واقع می توان اینطور بیان داشت که DIMM نوعی از ماژول ها هستند که به منظور داشتن عملکرد باید بر روی مادربردها نصب شوند. DIMM ها انواع مختلفی را به خود اختصاص داده اند که از جمله آن ها می توانیم به LDIMM و RDIMM اشاره کنیم. هر کدام از این مدل ها دارای مشخصه های متفاوتی هستند و می تواند باعث عملکرد ویژه سرورها شوند.

RDIMM

RDIMM

سخن آخر درباره Rank در رم

رنک در حافظه سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. Rank در رم می تواند مانند بلوک هایی تصور شوند که در هر سرور تعداد متفاوتی را دارند و این تعداد باعث تفاوت در عملکرد خواهد شد. وجود Rank در رم باعث خواهد شد که سرور برای دسترسی پیدا کردن به این اطلاعات از مسیرهای مختلفی عبور نماید که در این مطلب به صورت کامل به آن پرداختیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *