تنظیمات و روش راه اندازی اکسس پوینت

در ساعت 9:00 صبح از طریق لپ‌تاپ در محل کارتان یک کنفرانس ویدئویی دارید. ساعت 21:00 شما در حال تماشای برنامه زنده با تلفن در خانه هستید! آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه تجهیزات بی‌سیمی در شبکه این شرایط را بدون مانع و به‌راحتی فراهم می‌کند؟ شاید کلمه اکسس پوینت را شنیده باشید و یا اطلاعاتی در این زمینه دارید، به‌هرحال ما در این مطلب قصد دارید به معرفی اکسس پوینت و روش‌های راه‌اندازی آن بپردازیم تا بدانید که چگونه به اتصالات بی‌سیم در شرایط مختلف دسترسی داشته باشید.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

اکسس پوینت و روش‌های راه‌اندازی آن

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت به انگلیسی Access Point یا نقطه دسترسی یک دستگاه شبکه بی‌سیم است که به‌عنوان یک پورتال برای اتصال دستگاه‌ها به یک شبکه محلی عمل می‌کند. اکسس پوینت‌ها می‌توانند از استانداردهای بی‌سیم مختلف مانند 802.11a، 802.11b، 802.11g، 802.11n، 802.11ac و 802.11ax استفاده کنند.

اکسس پوینت بیشتر برای گسترش پوشش مناطق بی‌سیم یک شبکه موجود و افزایش تعداد کاربرانی که می‌توانند به آن متصل شوند، کاربرد دارد. یک کابل اترنت با سرعت بالا از یک روتر با یک اکسس پوینت اجرا می‌شود که سیگنال سیمی را به یک سیگنال بی‌سیم تبدیل می کند. اتصال بی‌سیم بیشتر تنها گزینه‌ی موجود برای اکسس پوینت است که با استفاده از Wi-Fi پیوندهایی با دستگاه‌های پایانی برقرار می‌سازد.

علاوه بر این اکسس پوینت می‌تواند دامنه و قدرت یک شبکه بی‌سیم را افزایش دهد و انواع مختلفی از اتصالات بی‌سیم را فراهم سازد. به عنوان مثال، می توانید از یک اکسس پوینت برای ایجاد یک هات اسپات، یک پل یا یک تکرارکننده استفاده کنید. بنابراین اکسس پوینت را می‌توان به روش‌های مختلف پیکربندی کرد و این تنظیمات بر نحوه‌ی ارتباط Access Point با سایر دستگاه‌ها و شبکه‌ها تاثیر می‌گذارد.

خرید محصولات سیسکو

انواع اکسس پوینت

بر اساس عملکردها، می‌توانیم اکسس پوینت را در سه نوع دسته بندی کنیم.

 1. اکسس پوینت مستقل (standalone access point)

نقطه دسترسی مستقل یا standalone access point همان عملکردی را که در شبکه بی‌سیم ارائه می‌دهد در یک سوئیچ شبکه یا هاب شبکه سیمی و دستگاه‌های مختلف بی‌سیم نیز فراهم می‌کند. در این اتصال فریم را از دستگاه متصل می‌پذیرد و بر اساس آدرس فیزیکی، آن را به دستگاه مقصد ارسال می‌کند. شبکه سیمی در این حالت از استانداردهای اترنت استفاده می کند در حالی‌که شبکه بی‌سیم مجهز به استانداردهای IEEE802.11 یا Wi-Fi است. با این‌حال اکسس پوینت از هر دو استاندارد پشتیبانی می‌کند و بر اساس دستگاه مقصد، فریم دریافتی را قبل از ارسال تبدیل می‌کند. برای مثال اگر فریمی را دریافت کند که با استانداردهای Wi-Fi فرمت شده است و آدرس مقصدی داشته باشد که از استانداردهای اترنت استفاده می‌کند، قبل از ارسال به مقصد، آن فریم را با استانداردهای اترنت تبدیل می‌کند.

انواع اکسس پوینت

 1. Access Point چند منظوره (multifunction access point)

اکسس پوینت چند منظوره ترکیبی از دو یا چند دستگاه است. در این ترکیب یک دستگاه یا دستگاه های اضافی با نقطه دسترسی ادغام می‌شوند تا عملکردهای اضافی را همراه با عملکرد موجود در اکسس پوینت ارائه دهند. یک روتر بی‌سیم که ISP آن برای ارائه به اتصال اینترنت استفاده می‌کند، نمونه‌ی کاملی از نقطه دسترسی چند منظوره است که از سه دستگاه Access Point، یک سوئیچ اترنت معمولی و یک روتر تشکیل شده است.

 1. نقطه دسترسی کنترل شده (controlled access point)

یک اکسس پوینت کنترل شده به‌عنوان مشتری کنترل‌کننده شبکه بی‌سیم (WLC) کار می‌کند. از نظر فنی یک نقطه دسترسی کنترل شده به‌عنوان نقطه دسترسی سبک (LWAP) شناخته می‌شود. LWAP هیچ تصمیمی برای ارسال نمی‌گیرد، بلکه با دریافت فریم از دستگاه متصل، به جای ارسال آن به دستگاه مقصد، آن فریم را به WLC ارسال می‌کند. سپس WLC، بر‌اساس پیکربندی امنیتی، تصمیم می‌گیرد که فریم دریافتی باید ارسال شود یا کنار گذاشته شود. اگر فریم باید ارسال شود، آن فریم را به LWAP که دستگاه مقصد به آن متصل است می‌فرستد. سپس آن LWAP این فریم را به دستگاه مقصد باز ارسال می‌کند.

راه اندازی WLC – LWAP بیشتر در محیط شرکت برای گسترش یک شبکه بی‌سیم واحد در یک منطقه جغرافیایی بزرگ استفاده می‌شود. این راه‌اندازی به کاربران اجازه می‌دهد تا در محل کار، محوطه دانشگاه یا ساختمان پرسه بزنند و همچنان به شبکه متصل باشند.

در این تنظیمات، تا زمانی‌که LWAP توسط همان WLC کنترل می شود، تفاوتی نمی کند که کاربر از کدام LWAP برای ارسال و دریافت فریم ها استفاده کند. از آن‌جایی که تمام تصمیمات ارسال توسط WLC گرفته می‌شود، LWAP اجازه ارتباط مستقیم بین دو دستگاه را نمی‌دهد، حتی اگر هر دو به آن متصل باشند.

روش راه اندازی اکسس پوینت

روش راه اندازی اکسس پوینت

بسته به نیاز و ترجیحات کاربران روش‌های مختلفی برای راه‌اندازی اکسس پوینت وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • رابط مرورگر وب دستگاه بی‌سیم
 • رابط خط فرمان (CLI)
 • کنترلر بی‌سیم برای پیکربندی تنظیمات اکسس پوینت
 • استفاده از نرم‌افزار مانند Cisco IPSU یا Cisco Network Assistant برای یافتن آدرس IP نقطه دسترسی و مدیریت نقطه آن از راه دور
سرور g10 plus

 تنظیمات اکسس پوینت

برخی از تنظیمات اولیه‌ای که باید برای یک اکسس پوینت انجام دهید، عبارتند از:

 1. نام سیستم که نقطه دسترسی در شبکه را مشخص می‌کند
 2. SSID که نام شبکه بی‌سیمی است که اکسس پوینت پخش می‌شود
 3. نام انجمن ساده پروتکل مدیریت شبکه (SNMP) و ویژگی فایل SNMP (در صورت استفاده از SNMP)
 4. آدرس IP که شناسه منحصر‌به‌فرد نقطه دسترسی در شبکه است
 5. ماسک زیر شبکه و دروازه پیش‌فرض که بخش شبکه و مسیر نقطه دسترسی را مشخص می‌سازد
 6. حالت امنیتی، که تعیین می‌کند نقطه دسترسی چگونه ترافیک بی‌سیم را احراز هویت و رمزگذاری کند
 7. تنظیمات رادیویی که باند فرکانس، کانال و قدرت سیگنال بی‌سیم را کنترل می‌کند.

اگر در مراحل اولیه نصب نیاز به شروع مجدد دارید، می‌توانید اکسس پوینت را به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه بازنشانی کنید. با استفاده از دکمه MODE تنظیمات پیش‌فرض بازنشانی می‌شود.

بهترین اکسس پوینت

بهترین اکسس پوینت

امروزه دستگاه‌های اکسس پوینت مختلفی در بازار موجود هستند که هر کدام ویژگی‌های گوناگونی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با این‌حال برخی از بهترین اکسس پوینت‌های پرطرفدار در بازار عبارتند از:

 • Netgear WAX214 WiFi 6 PoE+ Access Point: این یک اکسس پوینت از نوع Wi-Fi 6 و مقرون‌به‌صرفه است که راه‌اندازی آن ساده است و اتصالات سریع و پایدار را برای حداکثر 128 دستگاه ارائه می‌دهد. این دستگاه از PoE (Power over Ethernet) پشتیبانی می‌کند، این بدان معنا است که می‌توانید آن را با یک کابل بدون نیاز به آداپتور جداگانه شارژ کنید. همچنین این دستگاه دارای ویژگی‌های متعدد از جمله لیست کنترل دسترسی مبتنی بر MAC، پشتیبانی از WPA3 و یک رابط پیکربندی مبتنی بر وب نیز است.
 • Cisco CBW150AX Access Point: این دستگاه تولید کمپانی سیسکو و یک اکسس پوینت از نوع Wi-Fi 6AX کم‌مصرف است که نصب و مدیریت آسانی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این دستگاه از برنامه Cisco Business Mobile App پشتیبانی می‌کند که به کاربران امکان تنظیم و نظارت شبکه را از طریق تلفن هوشمند ارائه می‌دهد. از ویژگی‌های این دستگاه سیسکو می‌توان به پشتیبانی از WPA3، شبکه مهمان، فایروال، پشتیبانی VPN و مدیریت ابر اشاره کرد.
 • TP-Link Omada EAP660 HD Wireless Access Point: این محصول شرکت تی-پی لینک از نوع اکسس پوینت Wi-Fi 6 با کارایی بالا است که می‌تواند تا 1024 دستگاه را به‌طور هم‌زمان اداره کند. این دستگاه از نرم‌افزار Omada SDN (شبکه تعریف شده نرم‌افزاری) پشتیبانی می‌کند و این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا شبکه خود را به‌صورت متمرکز از طریق فضای ابری در محل مدیریت کنند. از ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به پشتیبانی از WPA3، شبکه مش، پورتال محصور، و رومینگ بدون درز اشاره کرد.
 • EnGenius EWS377AP WiFi 6 Access Point: این یک اکسس پوینت قدرتمند Wi-Fi 6 است که می‌تواند تا 3.5 گیگابیت بر ثانیه سرعت بی‌سیم ارائه دهد و تا 1024 کاربر هم‌زمان را پشتیبانی کند. این دستگاه از نرم افزار EnGenius Cloud پشتیبانی می‌کند، بنابراین می‌توانید شبکه خود را از راه دور مدیریت و نظارت کنید. همچنین دارای ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از WPA3، شبکه مش، پورتال محصور، و فرمان باند است.
 • Ubiquiti UniFi UAP-AC-HD Access Point: این یک نقطه دسترسی Wi-Fi 5 با چگالی بالا است که می‌تواند تا 500 مشتری را به طور همزمان مدیریت کند و تا 2.5 گیگابیت بر ثانیه سرعت بی‌سیم را ارائه دهد. این دستگاه از UniFi Controller پشتیبانی می‌کند در نتیجه می‌توانید شبکه خود را از طریق یک مرورگر وب یا یک برنامه تلفن همراه مدیریت کنید. همچنین دارای ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از WPA3، شبکه مهمان، فایروال و عملکرد پیشرفته RF است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *