اهمیت استوریج (Storage) یا دستگاه ذخیره ساز و تاثیر آن در شبکه

امروزه 47 درصد از مشاغل، «رشد داده‌ها» را به عنوان یکی از سه چالش اصلی کسب‌وکارشان ذکر می‌کنند. این در حالی است که 79 درصد از متخصصان فناوری اطلاعات، کمبود فضای ذخیره‌سازی و نیاز به دستگاه‌های ذخیره ساز یا استوریج را، یکی از مشکلات اساسی در هر حرفه‌ای می‌دانند. با پیشرفت تکنولوژی و نیاز بسیاری از شرکت و سازمان‌ها، انواع دستگاه‌های ذخیره سازی با روش‌های متفاوت مانند DAS، SAN، NAS و … ارائه شد، که علاوه بر برطرف کردن محدودیت ظرفیت ذخیره‌سازی، از امنیت و امکانات متعددی نیز برخوردار هستند. با ما همراه باشید تا از دستگاه ذخیره ساز و انواع استوریج و اهمیت و تاثیر استوریج در شبکه بیشتر بدانید.

⏲ مدت زمان تخمینی مطالعه: 16 دقیقه

استوریج (Storage) یا ذخیره ساز چیست؟

استوریج (Storage) در ساده‌ترین تعریف به هر گونه فضا و تجهیزاتی که اطلاعات را درون خود ذخیره ‌کند، گفته می‌شود. استوریج که با نام ذخیره‌ساز نیز شناخته می‌شود در واقع نیاز هرگونه سیستم پردازشی، برای ثبت و ذخیره اطلاعات را برطرف می‌سازد.

استوریج (Storage) یا ذخیره ساز چیست؟

در واقع استوریج دستگاهی است که مدیریت، امنیت، ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها و فایل‌ها را فراهم می‌سازد. تمامی این عملکردها از طریق یک شبکه مشترک یا از طریق اینترنت امکان‌پذیر است.

دستگاه‌های ذخیره ساز سرور که با نام سرور فایل نیز شناخته می‌شوند، نه تنها فضای ذخیره‌سازی بیشتر را در اختیار سرور قرار می‌دهد بلکه با ابزارهای تخصصی، مدیریت و بازیابی داده را نیز فراهم می‌کند.

مزایای استوریج

دو نوع سرور ذخیره‌سازی وجود دارد:

 1. سرورهای اختصاصی
 2. سرورهای غیراختصاصی.

به‌طورمعمول سرور اختصاصی برای استفاده انتحاری به‌عنوان سرور فایل با ایستگاه‌های کاری خاص طراحی می‌شود.

مزایای استوریج

استفاده از انواع استوریج‌ها، طیف گسترده‌ای از مزایا و ویژگی‌ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. با این‌حال برخی از رایج‌ترین مزایای استوریج عبارتند از:

 •  افزایش کارآیی، عملکرد و سرعت دسترسی
 •  تجزیه و تحلیل فرآیند ذخیره‌سازی و سوابق آن
 •  انعطاف‌پذیری و جابه‌جایی سریع و راحت‌ اطلاعات
 •  کاهش هزینه‌های جانبی
 •  افزایش ظرفیت فرآیند‌های عملیاتی
 •  ارائه استراتژی بهتر برای مدیریت ذخیره‌سازی
 •  قابلیت بازیابی و امنیت
 •  سازگاری و دسترسی یکسان

تاثیر استوریج در شبکه

ترکیب چندین دستگاه ذخیره‌ساز که روی شبکه فعالیت می‌کنند، را استوریج شبکه‌ای می‌گویند. این دستگاه‌ها ‌روشی برای پیوند و اتصال دادن انواع استوریج‌ها به طیف گسترده‌ای از شبکه‌های فناوری اطلاعات هستند. در واقع استوریج در شبکه، یک محفظه متمرکز برای داده‌های دیجیتالی فراهم می‌کند تا علاوه بر این‌که بسیاری از کاربران به آن دسترسی داشته باشد از عملکرد پرسرعت نیز بهره‌مند شوند.

استفاده از استوریج عمدتا در شبکه‌های سازمانی رایج‌تر است. این دستگاه ذخیره‌ساز با مزایای مختلفی که دارد از بهبود عملکرد تا قابلیت اطمینان و دسترسی راحت، باعث می‌شود تا بین کارمندان همکاری بیشتری فراهم شود و برخی از وظایف و مدیریت فناوری اطلاعات نیز آسان‌تر شود. علاوه بر این، استوریج می‌توانند بار کاری CPU سرور را، برای کارهای مهم‌تر آزاد سازند.

اگرچه راه‌اندازی یک شبکه ی ذخیره‌سازی می‌تواند پرهزینه باشد، اما در بیشتر موارد باعث می‌شود تا هزینه‌های مصرفی و جانبی به‌شدت کاهش یابد.

امنیت شبکه با استفاده از استوریج ها

فناوری ذخیره اطلاعات نسبت به گذشته با تغییرات چشمگیری همراه شده و امنیت حفظ اطلاعات و مراکز داده بیشتر از گذشته مهم شده است. فضای ابری، ماشین مجازی (VM)، ذخیره‌سازی تحت شبکه NAS، SAN، DAS و … اگرچه باعث انعطاف و دسترسی راحت‌تر کاربران، کارکنان، مشتریان و … شده است با این‌حال در معرض تهدیدات امنیتی نیز قرار دارد.

“امنیت شبکه با استفاده از استوریج” وابسته به یک سری اقدامات جمعی، ابزارها و فناوری‌های اشاره دارد که با کمک آن فرآیند ایمن‌سازی میسر می‌شود. این یک فرآیند گسترده است که تضمین می‌کند که زیر ساخت شبکه تحت استوریج به‌طور ایمن عمل می‌کند و از هر گونه آسیب‌پذیری محافظت خواهد شد.امنیت شبکه با استفاده از استوریج ها

امنیت شبکه با استفاده از Storage ها، به‌طورکلی نیاز به تجزیه و تحلیل زیرساخت اساسی برای حفره‌ها (نفوذ) یا آسیب‌پذیری‌های احتمالی دارد. به‌همین خاطر با توجه به نوع استوریج برخی از تکنیک‌های رایج برای ایمن‌سازی و امنیت عبارتند از:

 1.  رمزگذاری داده‌هایی که در زیرساخت استوریج یا درایوهای ذخیره‌سازی، ذخیره می‌شوند.
 2.  جداسازی کاربران/ بخش‌ها/ سازمان‌ها با استفاده از SAN مجازی
 3.  پیاده‌سازی لیست کنترل دسترسی (ACL) و گواهی‌‌های (مجوز) دیجیتال در سوئیچ
 4.  ایمن‌سازی شبکه و رابط‌های ارتباطی
 5.  کاهش آسیب‌پذیری‌های مبتنی بر شبکه مانند استفاده از پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) در برابر حملات انکار سرویس (DoS)

همچنین در سازمان‌های بزرگ، امنیت توسط سرویس‌های دایرکتوری مانند openLDAP، Active Directory مایکروسافت یا eDirectory Novell کنترل می‌شود و برای سازمان‌های کوچک، احراز هویت به‌طور مستقیم در سرور انجام می شود.

کاربردهای استوریج

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، حجم داده‌ها روزبه‌روز افزایش می‌یابد و روش‌های سنتی ذخیره‌سازی و مدیریت جوابگو نیست. به‌همین خاطر نیاز به سیستم‌های ذخیره‌سازی پیشرفته‌ای است که به‌اندازه‌ی کافی قادر به مدیریت همه‌ی ‌داده‌ها به شیوه‌ای موثر باشند. استفاده از انواع استوریج‌ها علاوه بر این‌که محدودیت‌ها را از بین می‌برد و کارآیی بهتری را فراهم می‌سازد، کاربردها و مزایای دیگری را برای کاربران فراهم می‌سازد. برخی از مهم‌ترین کاربردهای استوریج  عبارتند از:

 •  عدم محدودیت در استفاده و نوع کاربری با انعطاف‌پذیری بالا
 •  ذخیره‌ی اطلاعات مهم در یک مکان هماهنگ با امنیت بالا
 •  عدم محدودیت در تعداد کاربران برای دسترسی به داده‌ها
 •  ارائه سطح بالایی از امنیت برای داده‌های محرمانه

کاربردهای استوریج

انواع استوریج

انواع دستگاه‎‌ ذخیره ساز را می‌توان به یک فضای فیزیکی یا مجازی با هدف حفظ‌ داده و اطلاعات دسته‌بندی کرد. همچنین با توجه به نوع فضای ذخیره سازی توسط کاربر می‌توان آن را یک مکان دائمی یا موقت دانست. امروزه انواع سیستم‌های ذخیره سازی وجود دارند که با توجه به نوع کاربری و سیستم (به‌عنوان مثال هاردهای SAS برای رایانه‌ها) در بازار موجود هستند.

انواع استوریج سرور شامل سه دسته اصلی هستند که عبارتند از:

 1.  استوریج متصل مستقیم یا DAS (Direct Attached Storage)
 2.  استوریج شبکه منطقه‌ای یا SAN  (Storage Area Network)
 3.  استوریج متصل به شبکه یا NAS (Network Attached Storage)

انواع استوریج

بیشتر فضای ذخیره سازی مشترک در سطح سازمانی از طریق شبکه با استفاده از استوریج NAS یا پیکربندی‌های SAN مانند کانال فیبر،iSCSI، ATA و اترنت استفاده می‌شود.

همچنین برخی از سازمان‌ها از سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات Tape و فضای ابری (Cloud Computing) نیز استفاده می‌کنند.

استوریج NAS

استوریج شبکه متصل مستقیم DAS

استوریج متصل مستقیم یا DAS که مخفف Direct Attached Storage است یک دستگاه ذخیره ساز دیجیتال اختصاصی است که به‌طور مستقیم از طریق یک کابل (محلی) متصل می‌شود و در سرورها و ایستگاه‌های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استوریج شبکه متصل مستقیم DAS

امروزه استفاده از استوریج DAS به‌دلیل افزایش نیاز به راه‌حل‌های ذخیره‌سازی کارآمد و مبتنی بر فناوری اطلاعات رایج‌تر است. یک دستگاه DAS معمولی ممکن است یک هارددیسک داخلی یا اکسترنال باشد که با توجه به وضعیت بحرانی برای افزایش فضای ذخیره‌سازی با سطوح مختلف آرایه‌های اضافی دیسک‌های مستقل (RAID) مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم‌های DAS مدرن شامل کنترل‌کننده‌های آرایه دیسک یکپارچه با عملکردهای پیشرفته هستند. فضای استوریج DAS چندین دیسک را توسط RAID یا یکی از انواع زیر به هم متصل می‌کند:

 1.  PATA: موازی ATA یا ATAPI
 2.  SATA و SATA III
 3.  SAS و SCSI

استوریج DAS از طریق اترنت یا کانال فیبر به شبکه متصل نمی‌شود و از دستگاه‌های شبکه مانند هاب، سوئیچ یا روتر برای در دسترس قرار دادن فضای ذخیره‌سازی پشتیبانی نمی‌کند.

برای اتصال داخلی استوریج DAS به سرور می‌توان از کابل یا آداپتور HBA استفاده کرد. نمونه‌های DAS خارجی شامل هارددیسک‌های اکسترنال و محفظه‌های درایو است که با استفاده از USB، eSATA، SAS یا SCSI به سرورها و ایستگاه‌های کاری متصل می‌شوند. استوریجDAS توسط سروری که به آن متصل است مدیریت و کنترل می‌شود و دیگر کاربران برای دسترسی به اطلاعات باید با سروری که DAS به آن متصل است ارتباط برقرار کنند.

عمدتا شرکت یا سازمان‌ها به دلیل محدودیت بودجه و نیاز به یک راه‌حل ذخیره‌سازی ساده، استوریج DAS را جایگزین SAN یا NAS می‌کنند. این استوریج یک گزینه ذخیره‌سازی مقرون‌به‌صرفه برای مشاغل کوچک و متوسط است که به فضای ذخیره‌سازی، تنظیمات شبکه و بودجه زیادی نیاز ندارد.

از دیگر مزایای استوریج DAS می‌توان به در دسترس بودن، راه‌اندازی آسان، مقیاس‌پذیری بالا و تامین امنیت داده‌ها و شناسایی خطاها اشاره کرد.

قیمت و خرید استوریج DAS Storage

استوریج شبکه منطقه ای SAN

استوریج SAN مخفف Storage Area Network و به معنای ذخیره ساز شبکه منطقه‌ای است. از استوریج SAN در مشاغل متوسط تا بزرگ که با یک سرمایه‌گذاری کلان کسب‌وکارشان را آغاز کرده‌اند، استفاده می‌شود. راه‌اندازی استوریج SAN متشکل از کنترل کننده‌های دیسک (disk controllers)، سوئیچ‌های SAN، آداپتور host  و کابل‌های فیبر است. SAN به سخت‌افزار اختصاصی نیاز دارد که مقیاس آن‌ها را نسبت به ذخیره‌سازی نرم افزاری (SDS) یا راه حل‌های مبتنی بر ابر گران‌تر می‌سازد. برای راه‌اندازی SAN هر سوئیچ و آرایه ذخیره‌سازی باید متصل باشند و اتصالات فیزیکی باید از سطوح پهنای باند بالا پشتیبانی کنند و همچنین بتواند فعالیت‌های ورودی/خروجی به‌ویژه در زمان اوج را مدیریت کنند.

استوریج شبکه منطقه ای SAN

قیمت و خریداستوریج HPE MSA 2060 Storage Array

استوریج شبکه منطقه‌ای اختصاصی و با سرعت بالا است که دستگاه های‌ ذخیره سازی را به سرورها متصل می‌کند. SAN‌ها می‌توانند مخزن‌های ذخیره سازی مشترک را به چندین سرور روشن یا خاموش، متصل کنند. در واقع عملکرد SAN بدین‌صورت است که هر سرور وقتی به فضای ذخیره‌سازی مشترک دسترسی پیدا می‌کند، مانند درایوی است که به‌طور مستقیم متصل شده است.

این نوع استوریج که معمولا در مراکز داده یا محیط‌های محاسباتی مجازی کاربرد دارد، امنیت، اشتراک‌گذاری و انعطاف‌پذیری بالایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مزیت اصلی استفاده از ذخیره‌ساز مبتنی بر SAN، امکان اشتراک‌گذاری آرایه‌های ذخیره سازی (storage arrays) با چندین سرور است. این ویژگی باعث می‌شود تا ظرفیت ذخیره‌سازی توسط یک مدیر به‌طور اختصاصی پیکربندی شود.

علاوه بر ذخیره داده‌ها، SAN‌ها امکان پشتیبان‌گیری خودکار از داده‌ها و نظارت بر ذخیره‌سازی را فراهم می‌سازند. یکی از مزیت‌های استفاده از SAN این است که می‌توان استوریج را به‌عنوان مجموعه از منابع در نظر گرفت که به‌طور متمرکز مدیریت، طبقه‌بندی، اختصاصی می‌شوند و در صورت نیاز ظرفیت را افزایش می‌دهند.

قیمت و خرید سن استوریج سرور (SAN STORAGE)

استوریج متصل به شبکه NAS

هر رایانه یا سروری که صرف‌نظر از تعداد دیسک و اندازه فضای ذخیره‌سازی، به‌عنوان یک سرور فایل در شبکه عمل می‌کند را می‌توان یک NAS در نظر گرفت. در واقع استوریج متصل به شبکه یا Network Attached Storage روشی دیگر برای ذخیره‌سازی اطلاعات از طریق شبکه است که از نظر تئوری تقریبا مشابه USB خارجی عمل می‌کند که به جای اتصال کابل از اتصال اترنت یا برخی از شبکه‌های کابلی مانند LAN استفاده می‌کند.

استوریج NAS که امروزه بسیار پرکاربرد است، از چندین دیسک در یک RAID استفاده می‌کند تا در شبکه به‌عنوان یک واحد ذخیره‌سازی شناسایی شود. در واقع در این روش ذخیره‌سازی دیجیتالی هاردیسک روی سرور قرار می‌گیرد که اصطلاحا به آن NAS Storage می‌گویند و سپس از طریق پروتکل TCP/IP به استوریج متصل می‌شوند.استوریج متصل به شبکه NAS

استوریج NAS از محبوبیت بسیار بالایی در میان بیشتر کسب‌وکارها برخوردار است، زیرا علاوه بر این‌که به راحتی فضایی برای ذخیره‌ی اطلاعات را فراهم می‌سازد، از قیمتی بسیار ارزان‌تر از SAN نیز برخوردار است. استوریج NAS از طریق پروتکل‌های فایل مشترک مانند SMB/CIFS، NFS، AFS و GFS استفاده می‌کند. این پروتکل‌ها اجازه می‌دهد تا چندین کار به طورهمزمان به یک فایل دسترسی داشته باشند. NASها به دلیل داشتن مجوز دسترسی اطلاعات مانند مدل File level Access، دارای یک سیستم‌عامل هستند که عمدتا با نام Storage Server شناخته می‌شود و از خانواده مایکروسافت است.

استوریج NAS راهی آسان برای دسترسی به داده‌ها برای چندین کاربر در مکان‌های مختلف است که باعث می‌شود تا کاربران بتوانند در یک پروژه اطلاعات را به‌طور هم‌زمان به اشتراک بگذارند. همچنین NAS کنترل‌های دسترسی و امنیت خوبی را برای پشتیبانی از اشتراک‌گذاری فراهم می‌کند که مدیریت و دسترسی به داده‌ها را از طریق یک وب سرور داخلی امکان‌پذیر می کند.

اهمیت ذخیره سازی اطلاعات و استفاده از انواع مختلف استوریج

امروزه داده‌ها دارایی ارزشمندی برای هر کسب‌وکاری هستند و با رشد مشاغل، میزان اطلاعات جمع‌آوری شده نیز افزایش می‌یابد. این اطلاعات می‌تواند شامل اطلاعات مشتری، فروشنده، داده‎‌های مالی، تحلیلی و موارد مشابه باشند. با علم بر این‌که امروزه داده‌ها برای هر کسب و کاری بسیار حیاتی هستند، داشتن یک سیستم ذخیره‌سازی مناسب، گامی اجباری برای شرکت‌ها و سازمان‌ها است. علاوه بر این در زیر 6 دلیل برجسته که اهمیت ذخیره سازی اطلاعات و استفاده از انواع مختلف استوریج را برای هر کسب‌وکاری ضروری می‌سازد را نیز ذکر کرده‌ایم:

 • عملیات کارآمد

ذخیره‌سازی داده‌ها روشی عالی برای سازماندهی و دسترسی به اطلاعات است. همچنین استفاده از استوریج استاندارد مبتنی برای هر کسب و کار باعث صرفه‌جویی در فضای کاری و بودجه نیز خواهد شد.

 • دسترسی آسان به داده‌ها

استفاده از انواع استوریج به این معنا است که داده‌ها همیشه به صورت دیجیتال و به راحتی در دسترس کارمندان، مدیران و … قرار دارد.

 • حفاظت از داده‌ها

انواع استوریج، فضای ذخیره سازی را همراه با امکانات امنیتی پیشرفته و به‌روز ارائه می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا اطلاعات در برابر هر نوع آسیب‌پذیری محافظت شوند.

 • مقیاس‌پذیری فضای ذخیره‌سازی داده‌ها

هنگامی که یک کسب‌وکار راه‌اندازی می‌شود، اندازه اطلاعات کوچک است و می‌توان آن را به راحتی مدیریت کرد. اما به‌تدریج با گسترش تجارت، حجم داده‌ها نیز افزایش می‌یابد. استفاده از انواع استوریج به معنای داشتن فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات است. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانید سرورهای داخلی، درایوهای شبکه و مراکز داده را راه اندازی کنید تا حجم زیادی از اطلاعات را به‌ راحتی ذخیره کنید.

 • امکان پشتیبان‌گیری از داده‌ها

اگر از سیستم ذخیره‌سازی دیجیتالی داده‌ها استفاده نکنید، دیر یا زود شاهد از دست دادن میزان قابل توجهی از اطلاعات خواهید بود. زیرا انواع استوریج‌ها برای راه‌اندازی نیاز به یک پشتیبان‌گیری محلی یا ابری دارند. این بدان معنا است که به غیر از محل ذخیره‌سازی اطلاعات از طریق سرورها، یک نسخه پشتیبان از داده‌ها را نیز خواهید داشت.

 • تجزیه و تحلیل بهتر داده‌ها

امروزه تصمیمات تجاری براساس تجزیه و تحلیل داده‌ها انجام می‌شود. نحوه تعامل یک کسب‌و‌کار با مشتریان، آمارهای مالی، فروش محصولات و سایر آمارها نیاز به تجزیه و تحلیل جامع برای تصمیم‌گیری تجاری دارد. کل این فرآیند زمانی‌که ذخیره‌سازی داده‌ها مبتنی بر یک استوریج مناسب انتخاب می‌کنید بسیار راحت می‌شود. زیرا به راحتی‌ می‌توانید داده‌ها را مدیریت و گردش کار را براساس آن تنظیم کنید.

مقایسه استوریج های شبکه NAS و SAN

هر دو استوریج NAS و SAN برای ذخیره‌سازی اطلاعات و دسترسی همزمان‌ به آن برای بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقایسه استوریج های شبکه NAS و SAN

NAS یک دستگاه ذخیره‌سازی واحد است که فایل‌ها را از طریق اترنت در دسترس قرار می‌دهد و نسبتا ارزان و راه‌اندازی آن آسان است. در حالی‌که SAN، شبکه‌ای از چندین دستگاه است که قیمت آن گران‌تر و راه‎اندازی آن نیز پیچیده‌تر است. از دیدگاه کاربران، بزرگ‌ترین تفاوت بین NAS و SAN این است که استوریج NAS فضای ذخیره‌سازی مشترک را به‌صورت ظرفیت‌های پیکربندی شده در شبکه ارائه می‌دهد و از پروتکل‌هایی مانند NFS و SMB/CIFS استفاده می‌کند. در حالی‌که دیسک‌های متصل به استوریج SAN به عنوان درایوهای محلی برای کاربر فراهم می‌شوند.

از دیگر تفاوت‌های اصلی بین NAS و SAN می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

SAN Storage NAS Storage
مناسب برای محیط‌های حرفه‌ای و سازمانی مناسب برای مشاغل کوچک تا متوسط
گران‌تر ارزان‌تر
مدیریت پیچیده‌تر مدیریت راحت‌تر
شبیه به یک هارد دیسک محلی شبیه به یک درایو متصل به شبکه
سرعت بالا با استفاده از کانال فیبر و اترنت پرسرعت سرعت وابسته به شبکه اترنت TCP/IP و تعداد کاربران
Fibre Channel, iSCSI, FCoE SMB/CIFS, NFS, SFTP, WebDAV
سطح بالا در عملکرد و مقیاس‌پذیری سطح پایین در مقیاس‌پذیری
اتصال به کانال فیبر اختصاصی برای کلاینت‌ها، سرورها و فضای ذخیره‌سازی، و یک شبکه اترنت اختصاصی جداگانه در هنگام ترافیک فایل‌ها اتصال راحت به شبکه اترنت محلی
شبکه و سیستم‌های مقاوم به خطا. سیستم‌های ورودی اغلب یک نقطه خطا دارند، به عنوان مثال منبع تغذیه

انتخاب استوریج مناسب

انتخاب استوریج مناسب بسیار به نوع کسب‌وکار کاربران بستگی دارد. در واقع با توجه به شناخت انواع استوریج و بررسی مزایا و معایب آن می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

مزایای  DAS Storage:

 •  راه اندازی و پیکربندی ساده
 •  مقرون ‌به صرفه
 •  بدون نیاز به آدرس‌های IP و شبکه
 •  سریع، پیش‎‌فرمت بیشتر و تاخیر مناسب

معایب DAS Storage:

 •  عدم مدیریت از طریق شبکه
 •  نیاز به سخت‌افزار خاص برای اتصال
 •  نیاز به منابع اختصاصی برای استفاده در یک رایانه یا سرور
 •  از نظر مقیاس‌پذیری به‌صرفه نیست.

مزایای NAS Storage:

 • – یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه برای فراهم کردن فضایی بزرگ جهت ذخیره‌سازی
 • – تنظیم و پیکربندی آن در مقابل SAN چندین برابر آسان‌تر است.
 • – استفاده از RAID برای دسترسی بیشتر کاربران به داده‌ها
 • – اجازه محدودسازی دسترسی دیگر کاربران به یک پوشه، فایل و …

معایب NAS Storage:

 •  به آدرس IP نیاز دارد و فضای شبکه را اشغال می‌کند.
 •  نرخ تاخیر کندتر در انتقال داده
 •  عملکرد آن تحت تاثیر وضعیت شبکه

مزایای SAN Storage:

 •  از نظر مقیاس‌پذیری نسبت به NAS اقتصادی‌تر است.
 •  استفاده از سخت‌افزار بالاتر مانند NAS
 •  سرعتی مشابه یا قابل مقایسه با DAS دارد.
 •  اجازه دسترسی به محیط‎های مجازی، محاسبات ابری و غیره

معایب SAN Storage:

 •  عملکرد آن تحت تاثیر فعالیت سایر کاربران است.
 •  در صورت پیکربندی نادرست، عملکرد آن توسط شبکه محدود می‌شود.
 •  به چندین آدرس IP ثابت نیاز دارد.
 •  معمولا آدرس‌های IP بیشتری نسبت به انواع استوریج‌ها استفاده می‌کند.

خرید استوریج

برای خرید استوریج علاوه بر انتخاب نوع مناسب آن با توجه به کسب‌وکارتان باید فاکتورهای مهمی دیگری را نیز در نظر بگیرید. برخی از این موارد عبارتند از:

 1.  مقدار ظرفیت مورد نیاز با توجه به حجم اطلاعات و رشد کسب‌وکارتان در چند سال آینده
 2.  قابلیت مقیاس‌پذیری
 3.  برخورداری از امنیت بالا در صورت هرگونه خرابی و آسیب
 4.  قابلیت پشتیبان‌گیری مطمئن و ایمن
 5.  عملکرد و سرعت استوریج
 6.  بودجه

با در نظر گرفتن این نکات قبل از خرید استوریج، خواهید توانست یک انتخاب عالی داشته باشید.

فروش سرور و فروش پردازنده سرور و فروش هارد سرور و کابل سرور اچ پی (HP) و ... در تجارت سرور پارسه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *