طبق گزارش مرکز داده اینترنتی (IDC)، هر ساله حجم داده‌ها دو برابر می‌شود، این‌ در حالی است که فضای ذخیره‌سازها و استوریج‌ها نیز هرساله بیش از 30 درصد رشد می‌کنند. با این حال نرخ استفاده از دستگاه‌های ذخیره ساز در دنیا هنوز زیر 50 درصد است اما بازهم همین مقدار استفاده باعث کاهش هزینه‌های برق و سرمایش تا 25 درصد شده است. استوریج DAS به رشد این نرخ تا حدود زیادی کمک کرده است.

استوریج DAS چیست؟

DAS که مخفف کلمه Direct-Attached Storage، به‌معنای فضای ذخیره‌سازی مستقیم و یک حافظه یا استوریج دیجیتالی است که مستقیماً به Storage Controller رایانه یا سرور متصل شده تا به دیتا دسترسی داشته باشد. ساده‌ترین نمونه از DAS هارد (HDD) لپ‌تاپ یا PC است. برخی از دیگر نمونه‌های DAS عبارتند از؛ درایوهای حالت جامد (solid-state drives SSD)، درایو نوری (optical disc drives)و درایوهای ذخیره‌سازی اکسترنال (external drives). این نمونه‌ها، نشان می‌دهند که دستگاه‌ DAS هم در درون سرور یا PC و هم به‌صورت خارجی قابل استفاده است.

استوریج DAS

توجه داشته باشید که وظیفه‌ی اصلی DAS کنترل سخت‌افزاری استوریج سرور یا رایانه است. در واقع این فناوری زمانی‌که حجم داده‌ها بیشتر از شیارهای هارد روی سرور یا رایانه باشد، بودنش ضروریت می‌یابد.  در این‌ موقعیت DAS، باعث افزایش تعداد هاردهای تحت مدیریت سرور یا رایانه می‌شود تا ارتباط استوریج با سایر تجهیزات مانند خواندن، نوشتن، سطح دسترسی و … بهبود یابد.

مزایای و معایب ذخیره سازی DAS

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از DAS، صرفه‌جویی در زمان و پول است. اما این تکنولوژی دارای مزایا و معایب دیگری نیز است که عبارتند از:

مزایا: 

  • سادگی راه‌اندازی و امکان استفاده آسان
  • پایین بودن هزینه‌ خرید، راه‌اندازی و ارتقاء
  • دارای ویژگی Scalable (رشد همگام با زیرساخت‌ها)
  • دارای ویژگی Flexible (استفاده از SAS ،SATA و SSD ترکیبی در یک Enclosure)
  • افزایش توان عملیاتی و نرخ انتقال به‌دلیل استفاده از تکنولوژی End-to-End 12Gb SAS
  • دسترسی سریع به اطلاعات به‌علت Block Level بودن
  • جلوگیری از سرقت اطلاعات و جابه‌جایی ناخواسته دیتا به‌دلیل برخورداری از Lockable Bezel

معایب:

  • دسترس‌پذیری محدود به‌دلیل اتصال با کابل
  • اشتراک‌گذاری و کارآیی محدود به ترافیک شبکه
  • افزایش هزینه به‌دلیل پراکندگی استوریج

عملکرد استوریج DAS

به‌دلیل این‌که عملکرد استوریج DAS توسط یک دستگاه کنترل می‌شود، هر رایانه یا سرور دیگری که نیاز به دسترسی به داده‌های ذخیره‌ شده داشته باشد باید به دستگاهی که استوریج DAS را کنترل می‌کند، متصل شود.

دستگاه‌های DAS معمولاً از طریق رابط Serial Advanced Technology Attachment) SATA) به رایانه متصل می‌شوند. اتصال DAS با سرورها با استفاده از یک رابط کوچک SCSI انجام ‌می‌شود. DASهای اکسترنال نیز معمولاً از طریق USB متصل می‌شوند.

استوریج DAS

کانفیگ ذخیره سازی DAS

کانفیگ و پیکربندی سیستم‌های مختلف با ذخیره‌ساز DAS بسیار آسان است. سیستم‌های رایانه‌ای معمولاً به‌طور مستقیم به DAS متصل شده و بلافاصله آماده استفاده هستند.

DAS فقط توسط رایانه‌ای که به آن متصل است قابل مدیریت و پیکربندی است. هر دستگاه دیگری که بخواهد به DAS دسترسی پیدا کند، باید با رایانه‌ای که DAS به آن متصل است ارتباط برقرار کند. شبکه‎‌های اکسترنال برای کانفیگ به استوریج DAS از روش “plug and play” استفاده می‌کنند.

تفاوت و عملکرد بین  استوریج‌های SAN ، NAS و DAS

در مورد تفاوت عملکرد بین استوریجSAN ، NAS و DAS، نمی‌توان تفاوت‌های طبقه‌بندی شده و کلی ارائه کرد، زیرا عملکرد این استوریج‌ها همیشه تحت تأثیر سخت‌افزار و تنظیمات آن خواهد بود.

استوریج DAS

به‌عنوان مثال، یک استوریج DAS، که از تعدادی دیسک SAS پرسرعت و یک پیکربندی مناسب RAID استفاده می‌کند، عملکرد و برتری بیشتری را نسبت به DAS متشکل از یک درایو IDE 5400 ارائه می‌دهد. با این‌حال، می‌توان برخی از تفاوت‌های آن‌ها را براساس جدول زیر مشاهده کرد:

جدول مقایسه DAS & NAS و SAN

  DAS NAS SAN
استوریج Files Files Blocks
اتصال SAS, SATA, USB, eSATA etc اترنت Fibre Channel, iSCSI
قابل دسترسی به سرور یا PC سرور یا PC سرور
عملکرد اتصال به PC بالا

اتصال جداگانه کم

متوسط بالا
قیمت کم متوسط بالا
عملکرد در دسترسی مشترک کم بالا بالا
مقیاس‌پذیری کم متوسط بالا
ویژگی‌های ذخیره‌سازی اندک متوسط زیاد
مناسب برای مشاغل کوچک متوسط بزرگ
ویژگی‌های مدیریتی کم متوسط بالا

استوریج NAS: این استوریج که مخفف Network Attached Storage است، معمولاً هارددیسک روی یک سرور قرار گرفته و هارد دیسک با پروتکل TCP/IPبه دستگاه دخیره متصل و دیتا‌ و برنامه‌های لازم را دریافت می‌کند.

– استوریج SAN: این استوریج که مخفف  Storage Area Network است، معمولاً اتصال شبکه یا زیرشبکه‌های اختصاصی و محلی را با مجموعه‌ای از دستگاه‌های مشترک ذخیره‌سازی و چندین سرور برقرار می‌سازد.

استوریج DAS

استوریج DAS کمپانی اچ پی

کمپانی اچ‌ پی، برای ارائه راه‌حلی در زمینه ذخیره اطلاعات که علاوه بر یکپارچه‌سازی آسان، دارای مدیریت ساده، مقیاس‌پذیری بالا و همچنین ایمنی زیاد باشد، فناوری HP  DAS Storage را ارائه کرده است.

استوریج‌‌های DAS کمپانی اچ پی به دلیل داشتن HPE Smart Drives و HPE Smart Array، در زمینه ذخیره‌سازی قدرت بیشتری را در اختیار سرور و کامپیوتر قرار می‌دهند. همچنین وجود این قابلیت استوریج باعث فراهم شدن Enclosureهای متعدد و ظرفیت چند ترابایتی خواهد شد.

از طرفی دیگر وجود کنترلرهای HPE Smart Array باعث شده‌اند تا امنیت، کارآیی، ظرفیت و دسترس‌پذیری تا حداکثر توان ارتقاء یابد.

به‌عنوان مثال استوریج DAS در سروهای BladeSystem مدل HPE D6000، با ویژگی ۶ Gb/s SAS، زمانی که در داخل رک قرار می‌گیرد، باعث بالا رفتن Density و پایین آمدن هزینه‌ها می‌شود.

استوریج HPE D6000، حداکثر 1260 ترابایت ظرفیت روی یک تک انکلوژر را پشتیبانی می‌کند و همچنین با کمک کنترلرهای Smart Array P421/P431/P441/P822/P841 و کابل Standard 2M SAS، به‌راحتی این ذخیره‌ساز روی سرورهای نسل 8 پرولیانت متصل کرد.

علاوه بر استوریج HPE D6000، کمپانی اچ پی، ذخیره‌ساز‌های دیگری با ویژگی و قابلیت‌های مختلفی ارائه داده است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

– استوریج DAS HPE D6020 با ویژگی ۱۲ Gb/s SAS و 5 یونیته،

– استوریج DAS HPE D3600 Disk Enclosure با ویژگی۱۲ عدد LFF و D3700 با ۲۵ عدد SFF،

– استوریج DAS HPE D2000 Disk Enclosure انکلوژرهای ۶Gb SAS

استوریج DAS

انکلوژر چیست؟

انکلوژر در ساده‌ترین حالت به کیسی گفته می‌شود که دارای منبع تغذیه است و هارد درایوها در آن قرار می‌گیرد تا اتصال آن را با یک یا چند دستگاه فراهم سازد. انکلوژرها که می‌توانند فضای ذخیره‌سازی را افزایش و انتقال دیتا از یک PC به PC دیگر را فراهم سازند، شامل FireWire،USB، دیسک نوری و هارد درایوهای مغناطیسی هستند.

همچنین انکلوژرهایی که توسط کمپانی اچ پی طراحی و تولید شده‌اند با نام HPE Disk Enclosure در بازار شناخته می‌شود که از نوع RJ Box است که اتصال متسقیم استوریج DAS با سرورهای پرولیانت را فراهم می‌سازد.

جمع‌بندی

شاید بعد از خواندن این مطلب و بررسی ویژگی‌های استوریج DAS، NAS و SAN، مردد بمانید که کدام نوع دستگاه برای شما مناسب است؟ پاسخ این سوال براساس نیاز و محیط فعالیت افراد متفاوت است. با این‌حال اگر هزینه برای‌تان مهم است و در محیط‌های کوچک و متوسط فعالیت می‌کنید، DAS می‌توانید گزینه‌ی مناسب باشد.

اما اگر محیط‌ فعالیت بسیار بزرگی دارید NAS و اگر سطح بالایی از دسترس‌پذیری و Resiliency را نیاز دارید، SAN گزینه‌های بهتری هستند. یکی از جدیدترین استوریج های SAN که توسط کمپانی اچ پی ارائه شده است استوریج HPE MSA 2060 می باشد.

استوریج DAS

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *