تفاوت ssd و hdd در چیست ؟

آیا تصمیم به خرید هارد ssd یا ارتقا دادن سیستم خود دارید؟ در ادامه قصد داریم به بررسی گزینه های مختلف از قبیل مقایسه هارد ssd و hdd بپردازیم. برخی از افراد ترجیح می دهند از هارد استفاده کنند و عده ای نیز تمایل به خرید هارد ssd دارند. اما تفاوت هارد ssd با HDD در چیست؟

تفاوت هارد ssd با hdd 

هارد HDD

هارد HDD

در ادامه بحث تفاوت هارد ssd با hdd ، برای درک بهتر این موضوع به معرفی این دو گزینه خواهیم پرداخت. هارد دیسک ها اجزایی هستند که به عنوان بزرگترین سخت افزار ذخیره ساز اطلاعات در کامپیوترها شناخته می شوند. این قطعات را به وسیله ی یک یا چند صفحه که به سی دی شبیه هستند می سازند. سطح این صفحات به وسیله ی مواد مغناطیسی مانند کبالت پوشانده می شود که در اصطلاح به آن ها پلاتر اطلاق می شود. وجود این مغناطیس باعث می شود که به هارد این اجازه را دهد تا به سادگی داده ها را بر روی پلاتر بنویسند و پاک کنند. هارد به عنوان یک قطعه ی سخت افزاری به صفحه های هدهای خواندن /نوشتن و موتوری مجهز است که درون یک محفظه قرار می گیرند تا در برابر آلودگی های خارجی حفظ شود.

انواع هارد را بشناسیم.

هارد دیسک ها نیز مانند بسیاری از قطعات دیگر دارای انواع مختلفی هستند که به دو دسته ی اکسترنال و اینترنال تقسیم می شوند. در حال حاضر افراد بیشتر از کامپیوترهای PC استفاده می کنند. و به همین دلیل هارد های اکسترنال از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. نکته ای که در تفاوت هارد ssd با hdd می توانیم در این جا به آن اشاره کنیم این است که می توانیم USB FALSH ها را نیز به عنوان هارد درایو معرفی کنیم.

هاردهای مدل اکسترنال برای اتصال از کامپیوتر به شکل USB ، eSATA یا وایرلس عمل می کنند. این در حالی است که هاردهای اینترنال به وسیله ی پورت های SATA , IDE , SAS , SCSI  به کامپیوتر متصل می شوند.

SSD چیست؟

SSD کامپیوتر

در ادامه تفاوت هارد ssd با hdd باید بگوییم که Solid state disk که به شکل مخفف SSD خوانده می شود به عنوان یک منبع ذخیره کننده است. که به وسیله ی نیمه رساناها با حالت جامد ساخته شده اند. از این مدل تکنولوژی برای ساختن حافظه های فلش نیز استفاده می کنند. به همین علت است که در برخی موارد مشاهده می شود که افراد در هنگام خرید هارد ssd به آن EPP Rom یا حافظه فلش می گویند. در ساختار این قطعات SD-Ram یا حافظه مبتنی بر فلش استفاده می کنند. استفاده از SD-Ram در SSD موجب شده است که زمان تاخیر به میزان زیادی کاهش یابد از دیگر مزایایی ساختار این قطعه به حداقل رساندن میزان گرمای تولید شده است که باعث کاهش مصرف انرژی و سبک تر شدن SSD ها در مقایسه با هارد دیسک ها می شود.

تفاوت هارد ssd با HDD ها در چیست؟

همان طور که اشاره کردیم یکی از نکات مهم در ارتباط تفاوت هارد ssd با HDD این است که SSD‌ها اغلب در طراحی خود از حافظه فلش مبتنی بر NAND بهره می برند. این فناوری به عنوان یک نوع از حافظه ی غیر فرار و پایدار به شمار می رود. و این مزیت را دارد که در زمان قطع جریان برق یا خاموش کردن اطلاعات در آن ذخیره می شود و پاک نخواهد شد. SSDها بر خلاف هارد ها برای خواندن و نوشتن اطلاعات از بازوهای مکانیکی کمک نمی گیرند و به جای آن از یک پردازنده که به کنترلر مشهور است برای انجام عملیات خواندن و نوشتن کمک می گیرد.

تفاوت هارد ssd با hdd

تفاوت هارد ssd با hdd

مقایسه هارد ssd و hdd

ممکن است در هنگام خرید و فروش هارد ssd سوالات زیادی در ذهن افراد شکل بگیرد و برای انتخاب مناسب دست به مقایسه بزنند. همان طور که مشاهده می کنید SSD در زمان نسبتا کوتاهی به عنوان جایگزین مناسبی برای هاردهای HDD تبدیل شدند. در حقیقت SSD براساس حافظه ای که مبتنی بر فناوری فلش مموری طراحی شده است که در مقایسه با HDD از میزان کمتر مصرف برق برخوردار هستند. همچنین از مقاومت بالاتری نیز برخوردار می باشند. هارد دیسک ها به شکل معمول از صفحاتی به نام هد و پلاتر تشکیل شده اند که وظیفه هد این است که اطلاعات را از روی صفحات بخواند.

برخلاف هارد دیسک هیچ اجزای داخلی در ssd متحرک نیست و به صورت یک حافظه فلش طراحی شده است که بسیار بادوام و مستحکم است. با این تفاسیر در برابر سقوط از ارتفاع از مقاومت بالایی برخوردار است و در مقایسه با HDD معمولی بسیار بادوام تر عمل می کنند.

تفاوت هارد ssd با HDD

تفاوت هارد ssd با hdd

قیمت هارد ssd

در نظر داشته باشید قیمت هارد SSD گران تر از هارد HDD است، در مقایسه ی بوت شدن سیستم عامل ssd تنها به 10 الی 13 ثانیه زمان نیاز دارد این در حالی است که HDD به مدت زمانی معادل 30 تا 40 ثانیه زمان نیاز دارد.

از دیگر تفاوت هارد ssd با HDD سروصدا و لرزش است که SSD به علت نداشتن قطعه متحرک لرزش ندارد . اما HDDها به علت چرخش پلاتر لرزش داشته و همین امر نیز باعث می شود که هاردها گرمای بیشتری تولید کرده و در نتیجه مصرف انرژی بالاتر برود. با توجه به این مزایا ssd ها از معایبی نیز برخوردار هستند این قطعه امکان خراب شدن دارد و در صورت بروز این مشکل هزینه ی بالاتر و دردسرهای بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

مقایسه سرعت SSD و دیگر هاردها در چیست؟

یکی از عمده ترین تفاوت هارد ssd با hdd سرعت است. در هنگام خرید هارد ssd باید به این موضوع توجه داشته باشید که این قطعات نسبت به دیگر هاردها عملکرد بهتری دارند که به دلیل ذات تراشه گونه ی آن است. HHD ها به علت محدودیت هایی فیزیکی که در حرکت هد دارند تاخیر در خواندن اطلاعات که در عملکردهای هارد دیسک ها وجود دارد به علت ثبت اطلاعات در بخش های مختلف است. در مقابل SSD  ها امکان دسترسی سریع به اطلاعات را ایجاد می کنند. این در حالی است که در تست‌های سرعت خواندن اطلاعات به‌ شکل تصادفی تفاوت معناداری در آن مشاهده نمی شود. با استفاده از SSD ها دیگر خبری از نوسان شدید موجود در هارد دیسک ها نخواهد بود.

SSD

سرعت SSD و HDD

هارد SSD سرور

هارد ssd سرور از لحاظ سرعت بازگشایی فایل ها عملکردی سریع تر به اندازه ی 30 درصد را در مقایسه با انواع HHD ها دارد. از دیگر مزایای این نوع هارد ssd سرور hp سرعت اجرای اپلیکیشن ها است که سریع تر انجام می گیرد. در صورتی که کاربران از یک سیستم مجهز به HDD استفاده کنند در شرایط عادی برای راه اندازی یا بوت ویندوز به 30 الی 40 ثانیه زمان نیاز دارد این در حالی است که با استفاده از هارد ssd hp مدت زمان این فرایند به 10 الی 15 ثانیه ارتقا پیدا خواهد کرد.

هارد دیسک ها اغلب با دو سرعت چرخش در دسترس کاربران قرار می گیرند که شامل سرعت چرخش دیسک در ۵۴۰۰ و ۷۲۰۰ است که مدل 7200 بیشتر به هاردهای اینترنال مربوط می شود که 30 درصد سریع تر از نمونه های دیگر است. البته سرعت های بالاتری نیز در دسترس می باشد که می توان به هارد سرور 10K و 15K اشاره کرد که بیشتر برای مصارف سروری استفاده می شوند. در این نوع هارد ها سرعت انتقال دیتا نیز بالاتر از هاردهای معمولی می باشد که شرورع آن از 3Gbps گیگابایت بر ثانیه می باشد، و تا 12Gbps پهنای باند برای انتقال داده ها فراهم می کند .کمپانی اچ پی سرعت 12G را برای سرورهای نسل 9 و 10 تولید کرده است. 

SSD سرور HP

SSD سرور 480GB

 

هارد SSD سرور مدل HP در 2 نوع SAS و SATA و سرعت انتقال 6G و 12G  توسط کمپانی اچ پی تولید شده است. که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بر اساس 3 مشخصه برای این هاردها تعیین شده است.

  •  Read Intensive Drive

از ویژگی های اصلی این مدل هارد HP می توان به قیمت پایین آن اشاره کرد، که با توجه به قابلیت های سازمانی، در محیط های وب و شرکت های هاستینگ فضای مطمئنی برای ذخیره سازی اطلاعات فراهم می کند. همچنین برای اپلیکیشن هایی که نیاز به سرعت بوت بالا دارند درایو RI انتخاب مناسبی می باشد.سرعت خواندن در این مدل هارد سرور اچ پی بسیار بالا می باشد. ولی در مقایسه با درایوهای سری Mixed used و  write Intensive سرعت نوشتن پایین تری دارد.

  • Mixed Used Drive

همانطور که از اسم این درایو مشخص است سرعت خوندن و نوشتن در حافظه بصورت یکسان می باشد. این درایو hp برای خروجی و ورودی برنامه ها سرعت خواندن و نوشتن را متعادل می کند. برای انتقال داده نیز این مدل هارد HP از دو پهنای باند 6G و 12G استفاده می کند. حافظه MU یا Mixed used یکی از پرمصرف ترین حافظه ها در سرورهای HP می باشد.

  • write Intensive

اگر بدنبال سرعت بالا برای تجزیه و تحلیل داده ها در حجم گسترده هستید این مدل SSD سرور گزینه بسیار مناسبی می باشد. حافظه درایو write Intensive با تمام زیرساخت های سری ProLiant سرورهای HP سازگاری کامل دارد. و از استقامت بالا و عملکرد تاخیر کمتری برخوردار است. در مقایسه با دیگر ssdهای سروری این مدل SSD HP بازده ای و کارایی بیشتری برای کاربران مهیا می کند و قیمت آن نیز بالاتر می باشد.

تفاوت هارد ssd با nvme

هارد ssd  و nvme به عنوان هاردهای پرسرعتی هستند که در بازار موجود است. بارزترین تفاوت هارد ssd با nvme در شکل ظاهری، نحوه ی اتصال آن ها به کامپیوتر و سرعت این هاردها است. هارد NVME به عنوان یک معماری نوآورانه در زمینه هارد دیسک ها و سخت افزارهای کامپیوتری به شمار می روند. این نمونه از هارد ها قابلیت دارند که در پورت های PCI Express قرار بگیرند و به این ترتیب سرعت بالایی را برای سیستم به وجود می آورد. سرعتی را که این نمونه از هاردها بیشتر از نمونه های دیگر ارائه شده ی هاردهای موجود در بازار است. درباره ی مهم ترین تفاوت هارد SSD در مقایسه با هاردNVME  شامل سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات است که این مدل هارد نسبت به SSD از سرعت بیشتری برخوردار است.

هارد SSD سرور

 

نحوه اتصال هارد NVME به این شکل است که به وسیله ی پورت های PCI Express انجام می گیرد و اتصال SSD نیز به وسیله کابل است.

از دیگر تفاوت های این دو نوع هارد که در هنگام خرید هارد ssd بسیار مورد توجه است تفاوت در تکنولوژی است که اس اس دی ها در طراحی خود از نوعی فناوری نیمه هادی قدیمی استفاده می کنند این در حالی است که NVME از نوعی فناوری مدرن در طراحی تراشه های خود استفاده می کند.

تفاوت هارد ssd با hdd

از دیگر تفاوت هایی که در ظاهر این هاردها وجود دارد ssd بزرگتر از NVME است. پهنای باند استفاده شده در هارد NVME به مراتب بیشتر از ssd  است.

 

 

 

تفاوت SSD های M2 با نمونه های معمولی در چیست؟

هارد

هارد M.2 SSD نسبت به هاردهای معمولی از سرعت بیشتری برخوردار هستند و از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند. لپ تاپ های جدید از این قطعات استفاده می کنند. از دیگر ویژگی های این نوع ssd اشغال فضای کمتر نسبت به مدل های 2.5 اینچی می باشد. این هارد می تواند به دو شکل SATA و PCIe پشتیبانی شود.

تفاوت هارد ssd با hdd

تفاوت SSD های SAS با SATA در چیست؟

نکته ی قابل توجه ای که در تفاوت هارد ssd با hdd وجود دارد نحوه اتصال آن است که از 2 اتصال SAS و SATA پشتیبانی می شود. هارد SAS شامل سرعت بیشتری می باشد که از اطمینان بیشتری برخوردار است. این دو نوع هارد تفاوت فیزیکی زیادی مانند تفاوت در نوع کابل و اتصال پورت دارند. تا بدین جا کاربران این دیدگاه را دارند که برتری با هاردهای sas است اما اگر بخواهیم از نظر فضا هارد SAS  را SATA مقایسه کنیم مدل SATA بسیار قوی تر عمل می کند. یکی از بالاترین ظرفیت هایی  که در مدل SATA تولید شده است می توان به هارد 16TB ترابایت اشاره کرد.

 

انواع ssd های hp

در ادامه بحث تفاوت هارد ssd با hdd قصد داریم برای نمونه  یک مدل از SSD های ساخت کمپانی hp را مورد بررسی قرار دهیم.

هارد SSD سرور اچ پی HP 800GB 6G SATA SSD 764929-B21: این هارد از قدرت ارائه ی ویژگی های حیاتی مرکز داده مانند: تشخیص و مسیریابی خطا، همچنین از قدرت بالایی در زمینه حفاظت اطلاعات برخوردار است. sdd یا هارد سرور اچ پی به سه دسته تقسیم می شوند که که این دسته بندی ها SLC: Single Level Cell (1 bit) به عنوان بالاترین رده و MLC: Multi Level Cell (2 or more bits) به عنوان هارد سرورهای میان رده و TLC: Triple Level Cell (3 bits) ها به عنوان هاردهای پایین رده محسوب می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *