انتخاب بهترین کارت گرافیک برای سرور به نوع Workload بستگی دارد. برای AI و HPC سنگین، NVIDIA H100 و AMD Instinct MI300X گزینههای حرفهای هستند؛ برای ترکیب AI، رندرینگ و پردازش گرافیکی، NVIDIA L40S و RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition انتخابهای مناسبتری محسوب میشوند و برای Inference و برخی سناریوهای VDI، NVIDIA L4 گزینه کممصرفتری است. البته انتخاب نهایی فقط به قدرت GPU محدود نمیشود و VRAM، مصرف انرژی و سازگاری با سرور نیز باید بررسی شوند.
⏲ مدت زمان تخمینی مطالعه: 18 دقیقه
| نیاز شما | GPU پیشنهادی | دلیل اصلی انتخاب |
|---|---|---|
| AI Training و HPC سنگین | NVIDIA H100 | توان پردازشی بالا و قابلیتهای تخصصی برای Workloadهای سنگین AI و محاسباتی |
| مدلهای بسیار بزرگ و Workloadهای حافظهمحور | AMD Instinct MI300X | تا 192GB حافظه HBM3 و پهنای باند حافظه بسیار بالا |
| AI، رندرینگ و پردازش گرافیکی حرفهای | NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition | 96GB حافظه GDDR7 و قابلیتهای گرافیکی و Visual Computing پیشرفته |
| AI، رندرینگ و مجازیسازی | NVIDIA L40S | ترکیب متعادل توان پردازشی، 48GB حافظه GDDR6 و پشتیبانی از NVIDIA vGPU |
| AI Inference، پردازش ویدئو و VDI | NVIDIA L4 | مصرف انرژی پایینتر و مناسب برای سناریوهای متراکم و بهرهوری انرژی |
نکته: قبل از خرید، مدل و نسل دقیق سرور را بررسی کنید. وجود اسلات PCIe بهتنهایی به معنی سازگاری GPU نیست و عواملی مانند پاور، رایزر، کابل برق، فضای نصب و سیستم خنککاری نیز باید بررسی شوند.
روش بررسی این راهنما
مشخصات فنی GPUهای معرفیشده در این مقاله بر اساس مستندات رسمی سازندگان، از جمله NVIDIA و AMD، بررسی شدهاند. برای بررسی سازگاری GPU با سرورهای HPE نیز باید مستندات و QuickSpecs مربوط به مدل و نسل دقیق سرور بررسی شود.
در این مقاله، علاوه بر مشخصات سختافزاری، نوع Workload، مصرف انرژی، فرمفاکتور، مجازیسازی و محدودیتهای زیرساختی نیز در انتخاب GPU در نظر گرفته شده است.
فهرست موضوعات
معرفی بهترین کارتهای گرافیک برای سرور
مدلهای این بخش نماینده چند گروه مختلف هستند. GPUهای رده بالا برای AI و HPC، مدلهای متعادلتر برای پردازشهای ترکیبی و GPUهایی که برای محیطهای گرافیکی و مجازی سازی انتخاب کاربردیتری محسوب میشوند.
NVIDIA H100
| مشخصات کلیدی | NVIDIA H100 SXM |
|---|---|
| معماری | NVIDIA Hopper |
| حافظه | 80GB |
| پهنای باند حافظه | 3.35TB/s |
| توان مصرفی | تا 700W |
| قابلیتهای کلیدی | MIG و NVLink |
| کاربرد اصلی | AI Training، Inference و HPC |
وقتی صحبت از اجرای مدلهای بزرگ هوش مصنوعی و پردازشهای محاسباتی سنگین در دیتاسنتر باشد، NVIDIA H100 یکی از اولین گزینههایی است که مطرح میشود. این GPU بر پایه معماری Hopper ساخته شده و در پروژههایی مانند Training، Inference، مدلهای زبانی بزرگ و برخی پردازشهای HPC کاربرد دارد.
H100 در نسخههای مختلفی عرضه شده است و مشخصات آن بسته به فرم فاکتور متفاوت است. برای مثال نسخه H100 SXM دارای 80 GB حافظه و پهنای باند 3.35 TB/s است، در حالی که H100 NVL با 94 GB حافظه و پهنای باند 3.9TB/s عرضه میشود. NVIDIA برای این خانواده قابلیتهایی مانند MIG و NVLink را نیز ارائه کرده است.
نکته مهم درباره H100 این است که H100 زمانی ارزش استفاده دارد که Workload واقعا به توان پردازشی این رده نیاز داشته باشد. اگر هدف اجرای چند مدل متوسط، پردازش گرافیکی یا VDI باشد، هزینه و نیازهای زیرساختی چنین GPUای ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد.
NVIDIA L40S
| مشخصات کلیدی | NVIDIA L40S |
|---|---|
| معماری | NVIDIA Ada Lovelace |
| حافظه | 48GB GDDR6 ECC |
| پهنای باند حافظه | 864GB/s |
| توان مصرفی | 350W |
| مجازیسازی | پشتیبانی از NVIDIA vGPU |
| کاربرد اصلی | AI، رندرینگ، پردازش گرافیکی و VDI |
L40S برای دیتاسنترهایی مناسب است که یک GPU را برای چند نوع Workload در نظر گرفتهاند. این مدل علاوه بر پردازشهای AI، در گرافیک حرفهای، رندرینگ و مجازی سازی نیز کاربرد دارد.
این GPU از معماری Ada Lovelace استفاده میکند و دارای 48GB حافظه GDDR6 با ECC و پهنای باند 864 GB/s است. توان مصرفی حداکثری آن 350 W اعلام شده و از NVIDIA vGPU پشتیبانی میکند. در مقابل قابلیت MIG و NVLink در L40S وجود ندارد.
همین ترکیب L40S را به گزینهای چندمنظوره برای دیتاسنترهایی تبدیل میکند که میخواهند از یک GPU برای چند نوع Workload استفاده کنند. مثلا ممکن است یک سازمان برای اجرای مدلهای AI به GPU نیاز داشته باشد، اما در کنار آن بخواهد از همان زیرساخت برای پردازش گرافیکی یا محیطهای مجازی استفاده کند.
L40S میتواند برای AI Inference، رندرینگ، پردازش گرافیکی حرفهای و برخی سناریوهای مبتنی بر vGPU کاربرد داشته باشد. البته در پروژههایی که ظرفیت حافظه بسیار بالا یا ارتباط پرسرعت بین چند GPU اهمیت دارد، در پروژههایی که به قابلیتهایی مانند MIG یا NVLink نیاز دارند، L40S محدودیت دارد؛ زیرا NVIDIA برای این مدل پشتیبانی از این دو قابلیت را اعلام نکرده است..
پیشنهاد مطالعه بیشتر:
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition
| مشخصات کلیدی | NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition |
|---|---|
| معماری | NVIDIA Blackwell |
| حافظه | 96GB GDDR7 ECC |
| پهنای باند حافظه | 1597GB/s |
| هستههای CUDA | 24,064 |
| توان مصرفی | 400 تا 600W، قابل تنظیم |
| کاربرد اصلی | AI، رندرینگ، 3D Graphics، شبیهسازی و Visual Computing |
اگر در یک سرور هم به توان پردازش AI نیاز دارید و هم قرار است Workloadهای گرافیکی و Visual Computing اجرا شوند، RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition گزینهای است که کاربردی است. این GPU بر پایه معماری Blackwell ساخته شده و 96 GB حافظه GDDR7 با ECC در اختیار میگذارد.
طبق مشخصات رسمی NVIDIAاین مدل دارای 24,064 هسته CUDA، پهنای باند حافظه 1597 GB/s و توان مصرفی قابل تنظیم تا 600 W است. نسخههای مختلف این GPU از نظر خنک کاری و فرم فاکتور تفاوت دارند و هنگام نصب باید مدل موردنظر با طراحی سرور هماهنگ شود.
یکی از نقاط قوت این مدل ظرفیت 96 GB حافظه آن است. این مقدار حافظه برای Workloadهایی که با محدودیت VRAM مواجه هستند، فضای بیشتری دارد. در عین حال وجود قابلیتهای گرافیکی و RT Core باعث شده کاربرد آن به AI محدود نشود و بتوان از آن در رندرینگ، شبیهسازی، پردازش گرافیکی، Visual Computing و Workloadهای ترکیبی نیز استفاده کرد.
AMD Instinct MI300X
| مشخصات کلیدی | AMD Instinct MI300X |
|---|---|
| معماری | AMD CDNA 3 |
| حافظه | 192GB HBM3 |
| پهنای باند حافظه | 5.3TB/s |
| توان مصرفی | 750W Peak |
| فرمفاکتور | OAM Module |
| کاربرد اصلی | Generative AI و HPC |
در بعضی پروژههای AI مشکل اصلی کمبود توان پردازشی نیست بلکه ظرفیت حافظه GPU میتواند به محدودیت اصلی تبدیل شود. AMD Instinct MI300X در چنین سناریوهایی اهمیت پیدا میکند و با معماری AMD CDNA 3 تا 192 GB حافظه HBM3 در هر GPU ارائه میدهد.
پهنای باند حافظه این مدل تا 5.3 TB/s اعلام شده است. MI300X در فرم فاکتور OAM ارائه میشود و مصرف حداکثری آن به 750 W میرسد. AMD برای MI300X از قابلیتهایی مانند SR-IOV پشتیبانی میکند که در زیرساختهای مجازی و اشتراک منابع اهمیت دارد.
ظرفیت 192GB حافظه برای مدلهای بزرگ AI اهمیت ویژهای دارد. در بعضی پروژهها، مدل، داده و ساختارهای موردنیاز باید همزمان در حافظه GPU قرار بگیرند و همین موضوع میتواند به یک محدودیت جدی تبدیل شود. در چنین شرایطی ظرفیت بالای حافظه MI300X مزیت مهمی محسوب میشود.
MI300X از نظر فرمفاکتور یک OAM Module است و برای استفاده در پلتفرمهای سروری طراحی شده است؛ بنابراین سازگاری آن باید بر اساس طراحی و زیرساخت سرور بررسی شود.
NVIDIA L4
| مشخصات کلیدی | NVIDIA L4 |
|---|---|
| معماری | NVIDIA Ada Lovelace |
| حافظه | 24GB |
| پهنای باند حافظه | 300GB/s |
| توان مصرفی | 72W |
| فرمفاکتور | 1-slot Low-profile PCIe |
| کاربرد اصلی | AI، پردازش ویدئو، گرافیک و مجازیسازی |
همه پروژهها به GPU هایی مانند H100 یا RTX PRO 6000 نیاز ندارند. در بعضی سرورها مصرف انرژی، تراکم بیشتر GPU و هزینه زیرساخت اهمیت بالاتری دارد. NVIDIA L4 بیشتر برای چنین شرایطی مطرح میشود و در AI Inference، پردازش ویدئو و برخی سناریوهای مجازیسازی کاربرد دارد.
L4 برای پروژههایی که مصرف انرژی و تراکم GPU اهمیت بالایی دارد مزیت قابل توجهی دارد. توان مصرفی پایینتر آن در مقایسه با GPUهای ردهبالا، امکان استفاده از چند کارت را در پیکربندیهای متراکمتر فراهم میکند. به همین دلیل انتخاب GPU همیشه نباید بر اساس بیشترین عدد عملکرد انجام شود. گاهی تعداد GPU، مصرف برق و تراکم پردازشی در یک سرور اهمیت بیشتری از انتخاب یک مدل بسیار قدرتمند دارند.
مناسب برای: AI Inference، پردازش ویدئو، محیطهای VDI و Workloadهایی که بهرهوری انرژی اهمیت بالایی دارد.
نظر کارشناس فنی
«در انتخاب GPU برای سرور، ابتدا باید مدل و نسل دقیق سرور، ظرفیت پاور، رایزر و محدودیتهای خنککاری بررسی شود. بعد از مشخصشدن این محدودیتها، میتوان بر اساس Workload و نیاز حافظه، GPU مناسب را انتخاب کرد.»
تجارت سرور پارسه
بهترین کارتهای گرافیک برای سرور اچ پی
در انتخاب GPU برای سرورهای HPE ProLiant، ابتدا باید مشخص شود که خود سرور از چه کارتهایی پشتیبانی میکند. اگر قصد خرید سرور hp برای اجرای Workloadهای GPUمحور را دارید، تعداد اسلاتهای PCIe، توان پاور، کیتهای برق GPU، طراحی شاسی و سیستم خنککاری را نیز باید پیش از خرید بررسی کنید؛ زیرا این موارد میتوانند بین مدلهای مختلف سرور تفاوت داشته باشند.
برای نمونه، در فهرست رسمی GPUهای قابل انتخاب برای HPE ProLiant Compute DL380a Gen12 مدلهایی مانند RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition، H200 NVL، L40S، L20 و L4 دیده میشوند. بنابراین هنگام خرید سرور اچ پی، انتخاب GPU نباید فقط بر اساس امکان نصب فیزیکی کارت در اسلات PCIe انجام شود؛ بلکه باید QuickSpecs همان مدل و نسل سرور و الزامات سختافزاری آن نیز بررسی شود.
| مدل GPU | کاربرد پیشنهادی در سرور HP | دلیل انتخاب |
|---|---|---|
| NVIDIA L4 | AI Inference و VDI | مصرف انرژی و تراکم مناسب |
| NVIDIA L40S | AI، رندرینگ و Workload ترکیبی | 48GB حافظه و پشتیبانی از vGPU |
| NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition | AI و Visual Computing | 96GB حافظه و توان پردازشی بالا |
| NVIDIA H200 NVL | AI و مدلهای بزرگ | ظرفیت حافظه بالاتر برای پروژههای سنگین |
بنابراین، اگر هدف شما استفاده از GPU روی سرور HP است، ابتدا مدل دقیق سرور و نسل آن را مشخص کنید و سپس QuickSpecs همان محصول را بررسی کنید. ممکن است یک GPU روی یک پلتفرم HPE قابل پشتیبانی باشد، اما برای مدل یا نسل دیگری از سرور به کیت برق، رایزر یا شاسی متفاوت نیاز داشته باشد.
مطالعه پیشنهادی پارسه:
بهترین GPU سرور بر اساس نوع کاربرد
بهترین GPU برای هوش مصنوعی
برای AI سنگین، H100 یکی از گزینههای مهم برای محیطهای سازمانی و پروژههای بزرگ محسوب میشود. قابلیتهای تخصصی این خانواده برای AI، امکان استفاده از چند GPU و فناوریهایی مانند MIG آن را برای زیرساختهای حرفهای مناسب میکند.
اگر مسئله اصلی ظرفیت حافظه برای مدلهای بسیار بزرگ باشد، AMD Instinct MI300X با 192GB حافظه HBM3، رویکرد متفاوتی را برای اجرای مدلهای بزرگ در پیش میگیرد و باید همراه با بررسی اکوسیستم نرمافزاری پروژه ارزیابی شود.
برای پروژههای AI که به چنین سطحی از زیرساخت نیاز ندارند، L40S یا RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition با توجه به بودجه، حجم پردازش و نیازهای گرافیکی، تعادل بهتری میان توان پردازشی و هزینه زیرساخت ایجاد میکنند.
بهترین GPU برای رندرینگ
L40S و RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition برای رندرینگ و پردازشهای گرافیکی حرفهای کاربرد دارند، در حالی که MI300X بیشتر روی پردازشهای محاسباتی و Workloadهای AI متمرکز است.
L40S ترکیبی از حافظه 48GB، RT Core و قابلیتهای مرتبط با پردازش گرافیکی را ارائه میدهد.RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition نیز با 96GB حافظه و قابلیتهای Visual Computing برای پروژههایی که به ظرفیت حافظه و توان بیشتری نیاز دارند، در رده بالاتری قرار میگیرد.
بهترین GPU برای VDI و مجازیسازی
در محیط VDIهمیشه به قدرتمندترین GPU نیاز ندارید. تعداد کاربران، نوع نرمافزار و میزان پردازش گرافیکی هر کاربر تعیین میکند چه مدلی مناسب است.
L4 در محیطهایی که بهرهوری انرژی و تراکم GPU اهمیت دارند، میتواند نیاز VDI را با توان مصرفی پایینتری پوشش دهد. L40S برای سناریوهایی که علاوه بر مجازی سازی به توان گرافیکی بیشتری نیاز دارند، ظرفیت پردازشی بالاتری در اختیار میگذارد و از NVIDIA vGPU نیز پشتیبانی میکند.
بهترین GPU برای HPC و پردازشهای سنگین
برای HPC باید نوع محاسبات را دقیقتر بررسی کرد. اگر Workload به توان پردازشی و زیرساخت NVIDIA وابسته است، H100 گزینهای تخصصی برای این حوزه محسوب میشود.
MI300X نیز با 192 GB حافظه HBM3 و پهنای باند 5.3 TB/s برای پردازشهای سنگین و حافظه محور طراحی شده است. در HPC فقط مشخصات سختافزاری تعیینکننده نیست. اگر نرمافزارهای پروژه بر پایه CUDA و اکوسیستم NVIDIA اجرا میشوند، H100 انتخاب بهتری است. در پروژههایی که زیرساخت AMD و ROCm دارند، ظرفیت 192 GB حافظه MI300X میتواند مزیت مهمی باشد.
مقایسه بهترین کارتهای گرافیک برای سرور
| مدل | حافظه | کاربرد اصلی | توان مصرفی حداکثر | مجازیسازی | مهمترین مزیت |
|---|---|---|---|---|---|
| NVIDIA H100 SXM | 80GB | AI و HPC | تا 700W | MIG | عملکرد بالا برای پردازشهای سنگین |
| NVIDIA L40S | 48GB GDDR6 | AI، گرافیک و رندرینگ | 350W | vGPU | کاربرد چندمنظوره |
| NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition | 96GB GDDR7 | AI و Visual Computing | تا 600W | بسته به پلتفرم و نرمافزار | حافظه بالا و معماری جدید |
| AMD Instinct MI300X | 192GB HBM3 | AI و HPC | تا 750W | قابلیت پارتیشنبندی | ظرفیت و پهنای باند بسیار بالای حافظه |
| NVIDIA L4 | 24GB | Inference و VDI | 72W | مناسب سناریوهای مجازی | بهرهوری انرژی |
مشخصات مدلهای H100، L40S، RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition و MI300X بر اساس اطلاعات رسمی NVIDIA و AMD ارائه شدهاند.
این جدول نباید بهتنهایی مبنای خرید باشد. برای مثال MI300X بیشترین ظرفیت حافظه را در میان مدلهای بالا دارد، اما فرم فاکتور OAM و نیازهای پلتفرمی آن با یک GPU PCIe مانند L40S متفاوت است. بنابراین مقایسه مستقیم فقط بر اساس عدد VRAM میتواند تصمیم اشتباهی ایجاد کند.
معیارهای مهم برای انتخاب بهترین کارت گرافیک سرور
- قبل از مقایسه مدلهای مختلف، باید مشخص شود GPU قرار است چه کاری انجام دهدAI Training .، AI Inference، رندرینگ و VDI فشار یکسانی به کارت گرافیک وارد نمیکنند و همین تفاوت میتواند انتخاب نهایی را تغییر دهد. برای مثال در یک پروژه ممکن است ظرفیت بالای VRAM اولویت داشته باشد، در حالی که در یک محیط VDI تعداد کاربران و نحوه تقسیم منابع GPU اهمیت بیشتری پیدا کند.
- ظرفیت VRAM زمانی اهمیت بیشتری پیدا میکند که مدل یا دادههای موردنیاز حجم بالایی داشته باشند و لازم باشد همزمان در حافظه GPU قرار بگیرند. با این حال خرید کارت دارای حافظه بیشتر همیشه به معنی عملکرد بهتر نیست. اگر یک Workload با 24 GB یا 48 GB بهخوبی اجرا شود، استفاده از GPU با 96 GB حافظه ممکن است هزینه اضافی ایجاد کند، بدون اینکه مزیت قابل توجهی در عملکرد داشته باشد. پهنای باند حافظه هم در Workloadهای دادهمحور مهم است، چون سرعت انتقال داده میان حافظه و پردازنده گرافیکی میتواند روی عملکرد نهایی تأثیر بگذارد.
- در سرور، مصرف انرژی را هم باید از همان ابتدای کار در نظر گرفتGPU .های پرمصرف ممکن است به پاور قویتر، کابل یا کیت برق اختصاصی و جریان هوای بیشتری نیاز داشته باشند. برای نمونه انتخاب یک GPU با توان مصرفی بالا بدون بررسی ظرفیت پاور و سیستم خنک کننده سرور میتواند در مرحله نصب مشکل ایجاد کند. به همین دلیل مشخصات کارت را نباید جدا از مشخصات خود سرور بررسی کرد.
- موضوع دیگر مجازی سازی است. اگر قرار باشد چند کاربر یا ماشین مجازی از منابع GPU استفاده کنند، پشتیبانی سختافزاری و نرمافزاری از قابلیتهایی مانند vGPU اهمیت پیدا میکند. در این شرایط مدل لایسنس و نحوه تخصیص منابع نیز باید در کنار مشخصات فنی GPU بررسی شود.
- در نهایت سازگاری فیزیکی و فنی با سرور را بررسی کنید. وجود یک اسلات PCIe بهتنهایی کافی نیست. رایزر، فضای نصب، کابلهای برق، توان قابل ارائه و فهرست GPUهای تأییدشده توسط سازنده هم اهمیت دارند. بهخصوص در سرورهای HPE، بهتر است قبل از خرید GPU، QuickSpecs همان مدل و نسل سرور را بررسی کنید تا مشخص شود کارت موردنظر با پلتفرم انتخابی شما سازگار است.
قبل از خرید GPU این ۵ مورد را مشخص کنید
برای انتخاب GPU مناسب سرور، این اطلاعات را آماده داشته باشید:
۱. مدل دقیق و نسل سرور
۲. نوع Workload؛ AI، HPC، VDI، Rendering یا Inference
۳. مقدار VRAM موردنیاز
۴. ظرفیت و پیکربندی پاور سرور
۵. نرمافزار یا Framework مورد استفاده
با مشخصبودن این موارد، میتوان انتخاب GPU را از یک مقایسه صرفاً عددی به یک تصمیم فنی قابلدفاع تبدیل کرد.
جمعبندی
بهترین کارت گرافیک برای سرور، مدلی نیست که صرفا بیشترین VRAM یا بالاترین عدد عملکرد را داشته باشد. انتخاب درست از بررسی Workload شروع میشود.
اگر هدف اجرای پروژههای سنگین AI و HPC است، GPUهایی مانند NVIDIA H100 یا AMD Instinct MI300X باید بررسی شوند. اگر به ترکیبی از AI، رندرینگ و پردازش گرافیکی نیاز دارید، NVIDIA L40S یا RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition را انتخاب کنید.
برای Inference، پردازش ویدئو و بعضی محیطهای VDI نیز مدلهایی مانند NVIDIA L4 بدون نیاز به مصرف انرژی بسیار بالا، پاسخگوی نیاز پروژه هستند.
در مورد سرورهای HP نیز ابتدا باید مدل دقیق سرور مشخص شود؛ سپس GPU بر اساس فهرست سازگاری و محدودیتهای توان و خنککاری انتخاب شود.
اگر بین چند مدل برای انتخاب GPU مناسب سرور مردد هستید، میتوانید مشخصات سرور، نوع نرمافزار و Workload موردنظر خود را با کارشناسان تجارت سرور پارسه مطرح کنید تا انتخاب کارت گرافیک بر اساس نیاز پردازشی، ظرفیت حافظه و محدودیتهای سختافزاری سرور بررسی شود.
سوالات متداول درباره بهترین کارت گرافیک برای سرور
آیا هر کارت گرافیکی با سرور سازگار است؟
خیر. علاوه بر رابط اتصال، باید توان پاور، فضای فیزیکی، نوع خنککاری، رایزر، کابلهای برق و فهرست GPUهای پشتیبانی شده توسط سازنده سرور بررسی شود.
برای AI سنگین H100 بهتر است یا L40S؟
این دو در یک رده کاربردی قرار نمیگیرند. H100 بیشتر برای AI و HPC در مقیاس بالا طراحی شده است، در حالی که L40S کاربرد ترکیبیتری در AI، گرافیک، رندرینگ و مجازیسازی دارد. انتخاب بین آنها باید بر اساس حجم پردازش و نیاز واقعی پروژه انجام شود.
بهترین GPU برای VDI چیست؟
برای VDI، تعداد کاربران و نوع نرمافزار تعیین میکند چه مقدار توان GPU نیاز دارید. L4 برای محیطهایی با تمرکز بر بهرهوری انرژی و تراکم بالا مناسب است، در حالی که L40S توان گرافیکی بیشتری برای کاربران و نرمافزارهای سنگینتر در اختیار میگذارد.
آیا VRAM بیشتر همیشه بهتر است؟
خیر. VRAM بیشتر فقط زمانی ارزش دارد که Workload واقعا به آن نیاز داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است هزینه خرید GPU افزایش پیدا کند، بدون اینکه تأثیر محسوسی بر عملکرد پروژه داشته باشد.
تفاوت GPU سرور با GPU دسکتاپ چیست؟
GPUهای دیتاسنتری برای کار مداوم، مدیریت در محیط سرور، قابلیتهای مجازیسازی، پیکربندی چند GPU و شرایط حرارتی متفاوت طراحی میشوند. البته انتخاب GPU به کاربرد و سازگاری آن با سرور بستگی دارد. در برخی سرورها میتوان از کارتهای غیرسروری نیز استفاده کرد، اما این کار تنها پس از تأیید سازگاری کارت با پاور، خنککاری، فضای نصب و فهرست سختافزارهای پشتیبانیشده منطقی است.
برای سرورهای HP چه نکاتی هنگام انتخاب GPU مهم است؟
مهمترین نکته بررسی مدل و نسل دقیق سرور است. سپس باید QuickSpecs، توان پاور، تعداد GPUهای قابل پشتیبانی، رایزرها و کیتهای موردنیاز را بررسی کنید. فهرست GPUهای سازگار میتواند بین مدلهای مختلف HPE متفاوت باشد.
آیا GPUهای نسل قبل هنوز ارزش خرید دارند؟
بله، اگر با نیاز پروژه هماهنگ باشند. یک GPU قدیمیتر ممکن است برای Workload مشخصی همچنان عملکرد کافی داشته باشد و هزینه کمتری نسبت به نسل جدید ایجاد کند. ارزش خرید باید با مقایسه عملکرد موردنیاز، مصرف انرژی، قیمت، پشتیبانی نرمافزاری و عمر مورد انتظار زیرساخت مشخص شود.
