ماژول SFP چیست؟

هرچه اینترنت و جهان تکنولوژی جلوتر می‌رود، نیازهای جدیدی نیز در پیچ‌وخم‌های تکنولوژی پیدا می‌شود. شاید شما هم اگر با متخصصان کامپیوتر هم‌صحبت شده باشید نام ماژول SFP را شنیده باشید. ماژول SFP در یک تعریف غیرتخصصی قطعه‌ای گفته می‌شود که مانند یک انتقال‌دهنده، داده‌های سریال الکتریکی را دریافت می‌کند و به‌صورت داده‌های نوری تحویل می‌دهد. جالب است بدانید که ماژول SFP این فرآیند را به‌صورت برعکس نیز انجام می‌دهد و می‌تواند داده‌های نوری را به اطلاعات الکتریکی تبدیل کند. به همین جهت نیز در انگلیسی Transceiver یا فرستنده و گیرنده خوانده می‌شود.

ماژول SFP

انواع ماژول SFP را در این جا بخوانید:

* ماژول SFP مدل 1000 BASE – SX: این نوع از ماژول SFP مخصوص مسافت‌هایی است که در بازه‌ی نیم کیلومتر تا یک کیلومتر باشند. این نوع از ماژول SFP فیبرهای نوری مالتی مد با طول موج 50 میکرومتر را به‌راحتی ساپورت می‌کند.

* ماژول SFP مدل 1000 BASE – LX: اگر برای شبکه‌های فیبر نوری سینگل‌مود یا همان تک‌حالته به دنبال ماژول می‌گردید، همین ماژول راسته‌ی کار شماست. این نوع از ماژول و SFP به شما این امکان را می‌دهد که شبکه‌ی فیبر نوری سینگل‌مود را تا مسافت 10 کیلومتری نیز هدایت کنید. علاوه بر این، مدل 1000 BASE – LX این ماژول می‌تواند تا فاصله‌ی 550 متر نیز فیبرهای مالتی‌مود را پشتیبانی کند.

* ماژول SFP مدل 1000 BASE – EX: این نوع از ماژول SFP، برای مسافت‌های چند ده کیلومتری است. یعنی حتی از ماژول مدل LX نیز قوی‌تر است. این مدل می‌تواند تا مسافت حدود 40 کیلومتری، شبکه‌های فیبرنوری سینگل‌مود یا تک‌حالته را پشتیبانی کند. اگر برای ارتباطات کنشی – واکنشی (BACK TO BACK) از آن استفاده می‌کنید، در نظر داشته باشید که باید یک آداپتور مخصوص را نیز بر دو سر آن وصل کنید تا بدین ترتیب از قدرت لیزر کاسته شود و مشکلی ایجاد نکند.

* ماژول SFP مدل 1000 BASE – ZX: این مدل حتی بیشتر از مدل قبلی (EX) فیبرهای نوری تک‌حالته را پشتیبانی می‌کند. مدل ZX آن می‌تواند تا 70 کیلومتر این شبکه را شناسایی و پشتیبانی کند. باید دقت کرد که هنگام استفاده از این مدل برای کاستن از مقدار اضافه‌بار بهتر است از یک کاهنده نیز استفاده شود.

ترنسیور چیست؟

فرض کنید شما بین یک فرد انگلیسی‌زبان و یک فرد فرانسوی‌زبان ایستاده‌اید و قرار است حرف‌های اولی را برای دومی ترجمه و این کار را در جهت عکس نیز انجام دهید.  کار ترنسیور نیز در ساختار ماژول‌ها چنین چیزی است. ترنسیور اطلاعات را از فرستنده‌ی الکتریکی دریافت و آن‌ها را با ایجاد تغییراتی به گیرنده‌ی فیبر نوری تحویل می‌دهد. (و بر عکس)

ماژول SFP

کاربرد و عملکرد ماژول SFP چیست؟

پاسخ این سؤال از آنچه که در بخش‌های قبلی بررسی کردیم دور از ذهن نیست؛ در یک کلام ماژول‌ها یا اشکال کوچک عامل اتصال‌دهنده قطعاتی هستند که تبدیل (شاید بتوان گفت ترجمه) داده‌ها بین دو سیستم الکتریکی و نوری را ممکن می‌کند.

انواع ارتباط در فیبر نوری

برای توضیح انواع ارتباطات فیبر نوری باید بپذیریم که این روش نقطه‌ی عطفی در جهان تکنولوژی و انتقال اطلاعات بود. امروزه از فیبرهای نوری در برای انتقال سیگنال‌های تلوزیون، تلفن و اینترنت استفاده می‌شود و اگر در محل زندگی‌تان از این فناوری استفاده شده باشد، حتماً تفاوت‌هایش را دیده‌اید.

انواع کابل‌های ارتباطی با ماژول SFP

در قسمت‌های قبل به اختصار از انواع کابل‌های فیبر نوری صحبت کردیم اما در این قسمت بسیار دقیق‌تر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  1. کابل‌های سینگل‌مود: این کابل‌ها نوری را که از منبع لیزر دریافت می‌کنند، بدون «شکست» در داخل خود انتقال می‌دهند. کابل‌های سینگل‌مود به دو دسته‌ی OS1 و OS2 تقسیم می‌شوند و تنها تفاوت میان این دو شکل انتقال نور و طول موجی است که در آن عمل می‌کنند.

ماژول SFP

  1. کابل‌های مالتی‌مود: دسته‌ی دوم از این کابل‌ها ساختار پیچیده‌تری دارد و به چهار دسته‌ی OM1، OM2، OM3 و OM4 تقسیم‌بندی می‌شود. در دو دسته‌ی نخست نور پس از ورود به کابل با دیواره‌ای به نام کلد (CLAD) برخورد می‌کند و پس از شکست در کابل جریان می‌یابد. هسته‌ی این دو دسته از کابل‌های مالتی مود تحت فرایندی به نام Step – index ساخته می‌شود.

اما در دو دسته‌ی OM3 و OM4 سیستم متفاوت است؛ هسته‌ی این کابل‌ها با تکنولوژی درجه‌بندی یا Gread index ساخته می‌شود و در آن‌ها نور پیش از آنکه به دیواره‌ی کلد برخورد کند، آن‌قدر شکسته می‌شود که با ضریب انحرافی بسیار کم در کابل منتشر می‌شود.

ماژول SFP

پورت SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

پورت SFP در واقع سوکت یا مدخلی است که روی سویچ‌ها روترها یا فایروال‌ها تعبیه می‌شود و نقش آن ایجاد ارتباط میان ابزارهای مختلف مادربرد شبکه است. پورت SFP اغلب در نقش یک رابط تبدیلی چندگیگابیتی به کار می‌رود.

پورت SFP+ چیست؟

پورت‌های جدیدی که برای این فناوری به بازار شبکه‌های فیبرنوری ارائه شده است می‌توانند حداکثر تا 10 برابر سرعت انتقال را در شبکه افزایش دهند. این پورت‌ها را SFP+ می‌نماند که در قیاس با سایر پورت‌های مشابه عملکرد بهتری از خود نشان داده‌اند.

تفاوت ماژول های SFP+ و SFP چیست؟

شاید به کار بردن لفظ تفاوت برای این دو نوع ماژول چندان صحیح نباشد. در واقع باید گفت SFP+ نسخه‌ی پیشرفته‌تر از SFP است و تقریباً چهار برابر آن سرعت انتقال دارد.

ماژول XFP چیست؟

ویژگی اصلی این ماژول که از انواع قبلی ماژول‌ها متمایزش می‌کند، کارکرد آن بر پایه‌ی فناوری Hot swap است. این فرآیند به شما این امکان را می‌دهد تا هنگامی که دستگاه روشن است ماژول را تعویض کنید و هرگز نگران ایجاد وقفه در شبکه نباشید.

ماژول SFP

ماژول فیبر نوری در سرورهای HP

تجهیزات شبکه‌ی اچ پی به دنبال ساخت پهنای باند mini GB به بازار ارائه شد. ویژگی اصلی و متمایز این نوع قابلیت استفاده در شبکه‌های SONET گیگابیت اینترنت و کانال فیبر است. این ماژول‌ها نیز توانایی این را دارند تا هنگام روشن بودن دستگاه، تعویض شوند. شکل کوچک‌تر این ماژول‌ها استفاده از آن‌ها را بسیار راحت‌تر کرده است.

مزایای استفاده از پورت SFP چیست؟

این پورت خیال شما را برای دسترسی به شبکه راحت می‌کند. قابلیت انعطاف‌پذیری بالای این پورت به شما این امکان را می‌دهد تا آن‌ها را به پورت‌های اترنت گیگابیتی و پورت مخصوص SFP متصل کنید.

نتیجه‌گیری

در پایان توصیه‌ی ما به شما این است که اگر به دنبال افزایش سرعت شبکه‌ی خود هستید یا به‌عنوان ادمین شبکه به دنبال راهی می‌گردید که کار شما آسان‌تر شود، از ماژول اس اف پی استفاده کنید. تکنولوژی همیشه راهی مقابل شما خواهد گذاشت که زندگی در جهان امروز را ساده‌تر کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *