امروزه بسیاری از سازمان‌ها در حال ارتقاء زیرساخت‌های سیستم ذخیره‌سازی شبکه و سرورهای خود هستند تا بتوانند عملکرد ذخیره‌سازی داده‎‌ها را در شبکه‌های محلی LAN و منطقه‌ای SAN به‌خوبی پاسخگو باشند. SAN یک شبکه یا زیرشبکه اختصاصی با سرعت بالا است که مجموعه‌ای از دستگاه‌های مشترک ذخیره‌سازی را به چندین سرور متصل می‌کند. حال سوال این است که سن سوئیچ SAN Switch چیست و چه مزایا و عملکردی دارد؟

سن سوئیچ چیست؟

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم شبکه SAN دسترسی به چندین دستگاه ذخیره‌سازی یا اصطلاحاً استوریج بلاک لول Block Level Storage را فراهم می‌کند، برای این اتصال نیاز به قطعه‌ای جداگانه است که باعث اشتراک شبکه SAN به سرور و POOLها شده و همچنین اتصال بین دستگاه‌های ذخیره‌ساز (Storage) را فراهم کند، به‌همین منظور از سوئیچ مخصوصی که با نام San Switch شناخته می‌شود، باید استفاده کرد. در حقیقت ماهیت سوئیچ برقراری اتصال بین تجهیزات گوناگون (فراتر از مبحث کامپیوتر) است.

به‌زبان ساده وظیفه سن سویئچ مدیریت جریان ترافیک بین استوریج و سرور و ارسال بسته دیتا به مقصد است. در حقیقت سن سوئیچ با بررسی بسته دیتا (هدر بسته)، مقصد و مبدا آن را مشخص کرده و در نهایت بسته را به سیستم ذخیره‌سازی موردنظر ارسال می‌کند.

تفاوت SAN Switch و LAN Switch

سوئیچ LAN و SAN، دو عضو مهم در اتصال شبکه هستند که با همدیگر در کارآیی، زیرساخت و عملکرد تفاوت‌هایی دارند.

LAN Switch؛ این نوع سوئیچ که براساس آدرس MAC و یا لایه‌های بالاتر براساس آدرس IP عمل می‌کند، در واقع وظیفه اتصال کامپیوتر، سوئیچ یا روترهای شبکه را به‌همدیگر دارد. برای این اتصال باید پورت‌های دستگاه مربوطه دارای MAC آدرس باشند. رایج‌ترین کاربرد سوئیچ لَن، استفاده در شبکه‌های محلی یا Local Area Network است.

SAN Switch؛ شبکه SAN که برای زیرساخت‌های ذخیره‌سازی شبکه‌ای استفاده می‌شود، برخلاف سوئیچ LAN که باعث اتصال کامپیوتر، سوئیچ یا روترها را به‌همدیگر می‌شد، وظیفه اتصال سرور با تجهیزات ذخیره‌سازی را برعهده دارد.

عمده‌ترین تفاوت بین این دو سوئیچ در عملکرد آن‌ها است. در سوئیچ LAN از اینترفیس‌های استاندارد استفاده می‌شود تا بتواند روی اترنت و مبتنی بر IP اجرا شود. اما سوئیچ SAN شبکه استوریجی یا استوریجی iSCSI  و مبتنی بر کانال فیبر یا ترکیبی از تکنولوژی iSCSI و Fiber Channel است.

دیگر تفاوت این دو نوع سوئیچ در آدرس دستگاه‌ها است که در SAN Switch شناسه اتصال دستگاه‌ها پروتکل Ethernet، iSCSI، Fiber Channel یا FCoE خواهد بود. تفاوت دیگر LAN سوئیچ با SAN در کارت شبکه و پورت است.

– کارت شبکه؛ کارت شبکه مورد استفاده در LAN سوئیچ کارت شبکه معمولی با MAC آدرس است اما در سوئیچ SAN باید از کارت شبکه HBA، آداپتور Host Bus Adapter و گاهی اوقات از فیبرنوری استفاده کرد.

– پورت شبکه؛ برای استفاده از لَن سوئیچ، نیازی به خریداری لایسنس نیست اما سن سوئیچ را باید با استفاده از پورت فیزیکی مخصوص خود و با خریداری لایسنس راه‌اندازی کنید.

انواع سن سوئیچ

سن سوئیچ (San Switch) براساس کارآیی و عملکردی که دارد در دو نوع سن‌سوئیچ FC و اترنت شناخته می‌شوند.

– سن سوئیچ FC؛ یکی از رایج‌ترین سن سوئیچ‌ها سن سوئیچ FC با پروتکل Fiber Channel است. سن سوئیچ‌های FC که کلیه تکنولوژی FC سارگاز و به دو صورت ماژولار و ثابت موجود هستند. مدل سوئیچ ماژولار director-class FC switch که پورت زیادی هم دارند، ویژگی‌هایی مانند قابلیت توسعه، رمزگذاری، Zoning و… را دارند. اما مدل ثابت یا سوئیچ Fixed FC به‌دلیل پیکربندی ثابت قابل توسعه نیستند.

– سن سوئیچ اترنت؛ سن سوئیچ اترنت به دلیل این‌که از انعطاف‌پذیری، عملکرد بالا و سرعتی نزدیک به  GbE ۱۰ دارند، در میان کاربران از محبوبیت فراوانی برخوردارند. همچنین به‌دلیل این‌که سن سوئیچ اترنت نیازی به نصب سخت‌افزار ندارد، از قیمت مناسب‌تری نیز نسبت به سن سوئیچ FC برخوردارند.

سن سوییچ San Switch

انواع پروتکل‌های SAN Switch

سوئیچ‌ها مبتنی بر پروتکل می‌توانند متفاوت باشند. ممکن است دارای تعداد پورت‌های مختلف باشند یا سرعت‌های متفاوتی را پشتیبانی کنند. همچنین احتمال دارد با توجه به معماری خاص سرور، ویژگی‌های مختلف مدیریتی و امنیتی را ارائه دهند. برهمین اساس انواع پروتکل‌های SAN Switch عبارتند از:

– پروتکل کانال فیبر (FCP) Fibre Channel Protocol

– رابط سیستم کوچک رایانه‌ای اینترنتی (iSCSI) Internet Small Computer System Interface

– کانال فیبر از طریق اترنت (FCoE) Fibre Channel over Ethernet

– حافظه غیرفرار حافظه از طریق کانال فیبر (FC-NVMe) Non-Volatile Memory Express over Fibre Channel

– پروتکل N_Port یا Node Port که End point در لایه فابریک است و برای اتصال بین FC HBA Card بر روی سرور یا پورت‌های استوریج استفاده می‌شود.

– E_Port یا پورت فابریک، پورت‌هایی روی سن سوئیچ که ارتباط بین دو سوئیچ وISL(Interswitch Link) را ایجاد می‌کنند.

– G_Port یا پورت‌های اولیه سن سوئیچ که بعد از برقراری با سایر نودها تبدیل به پورت‌های دیگر می‌شود.

سن سوییچ San Switch

انواع لایه‌های SAN Switch

به‌طورکلی، اگر می‌خواهید دستگاه‌های شبکه و سرویس گیرنده را در یک شبکه متصل کنید، سوئیچ لایه 2 یکی از نیازهای اساسی و موردنیاز است. در واقع سن سوئیچ در هر دو مرکز داده‌، شبکه‌های پیچیده سازمانی‌، برنامه های تجاری و حتی پروژه‌های پیشرفته مشتری نیاز دارد که از لایه‌های مختلف استفاده کند. معمولاً در سن سوئیچ پروتکل FC به‌ لایه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

– لایه FC-4 یا رابط برنامه، در این لایه از پروتکل‌های SCSI، ATM،IP،HIPP و ESCON

– لایه FC-2 یا لایه آدرس‌دهی، این لایه سازمان‌دهی داده‌هایی مانند فریم‌بندی، sequence و exchange را انجام می‌دهد.

– لایه FC-3  یا implement که کاربرد خاصی ندارد

– لایه FC-1 یا لایه encoding  در این لایه کاراکترهای 8 بیتی به 10 بیتی encode و سپس ارسال می‌شود

– لایه FC-0 یا لایه انتقال، در این لایه Physical Interface و رسانه انتقال مانند کانکتور و کابل‌ها و سرعت انتقال بررسی و تعریف می‌شود.

کانفیگ سن سوئیچ

کانفیگ (Configuration) یا پیکربندی سن سوئیچ به دو صورت انجام می‎‌شود، که عبارتند از:

– راه‌اندازی اولیه؛ پیکربندی اولیه شبکه SAN توسط سوئیچ بسیار راحت است، زیرا در این حالت آدرس‌های IP و تنظیمات به‌صورت پیش‌فرض وجود دارند. برای کانفیگ کردن سن سوئیچ در این حالت باید با استفاده از مرورگر یا خط فرمان به آدرس IP متصل شده و تنظیمات را مانند IP آدرس، Subnet Mask و Default Gateway را انجام بدهید تا به سوئیچ وصل شوید.

اولین سوئیچ فابریکی که کانفیگ (پیکربندی) می‌شود با نام سوئیچ Principle یا اصلی می‌شناسند. این سوئیچ که وظیفه نگه‌داری از دیتابیس‌های اصلی را دارد، علاوه بر این‌که امکان نصب شدن سوئیچ‌های دیگر را فراهم می‌سازد قابلیت دانلود اطلاعات را نیز فراهم می‌سازد.

به‌طور معمول همه سوئیچ‌ها به دلیل دارای بودن Domain ID قابلیت این‌که به صورت استاتیک یا سوئیچ اصلی شناخته شوند را دارند، اما در این حالت نباید دو نام دامنه یکسان به سوئیچ داده شود. اگر دو نام مشترک در سوئیچ وجود داشته باشد، سوئیچ فابریک دچار سیگمنت بندی خواهد شد که همراه با قطع شدن سوئیچ فابریک، Denial of Service به LUNها تبدیل می‎‌شود.

– اضافه کردن سوئیچ؛ در کانفیگ (پیکربندی) سوئیچ SAN، سوئیچ‌های اضافه به سوئیچ اصلی متصل و اطلاعات دیتا با آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود. اما باید دقت داشته باشید که در اضافه کردن سوئیچ حتماً سوئیچ‌های بدون استفاده را غیرفعال کنید. در صورت عدم غیرفعال کردن دستگاه‌هایی که مجوز لاگین شدن به سوئیچ فابریک را ندارند، قطعی ترافیک را ایجاد خواهند کرد.

سن سوییچ San Switch

سن سوئیچ های کمپانی اچ پی

کمپانی HPE سری B کانال فیبر Channel SAN Director را به عنوان یک بلوک از مراکز داده مدرن، به عنوان راه ‎حل اصلی برای زیرساخت SAN ارائه داده است. سری B فیبر Channel SAN Director سوییچ‌ها به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا شبکه داده آن‌ها سریع‌تر، هوشمندتر و مقاوم‌تر عمل کرد و همچنین ذخیره‌سازی در مقیاس‌های متغیر انجام گیرد.

سن سوئیچ‌های سری B کمپانی HP

توضیحات محصولنام محصول HPBrocade
8 port 2Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 2/8-ELBrocade SilkWorm 3200
16 port 2Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 2/16-ELBrocade SilkWorm 3600
16 port 2Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 2/16V B-Series Switch FamilyBrocade SilkWorm 3850
32 port 2Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 2/32 PowerPakBrocade SilkWorm 3900
8 port 4Gbps SAN SwitchHP StorageWorks 4/8 Base SAN SwitchBrocade SilkWorm 200E
16 Port 4Gbps SAN SwitchHP StorageWorks 4/16 SAN SwitchBrocade SilkWorm 200E
32 Port 4Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 4/32 & SAN Switch 4/32 Power Pack B-Series FamilyBrocade SilkWorm 4100
64 Port 4Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 4/64Brocade SilkWorm 4900
32 Port 4Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 4/32BBrocade SilkWorm 5000
4Gbps Blade SAN Switch (4 Port External)Brocade 4Gb SAN Switch for HP p-Class BladeSystemBrocade SilkWorm 4012
4Gbps Blade SAN Switch (8 Port External)Brocade 4Gb SAN Switch for HP c-Class BladeSystemBrocade SilkWorm 4024
2Gbps Director – 64 PortsHP StorageWorks Core Switch 2/64Brocade SilkWorm 12000
2Gbps Director – 128 PortsHP StorageWorks SAN Director 2/128 B-Series FamilyBrocade SilkWorm 24000
4Gbps Director – 256 PortsHP StorageWorks 4/256 SAN Director B-Series FamilyBrocade SilkWorm 48000
10-port 8 Gbit/sec embedded SAN switchHP EVA 4400 embedded SAN switchBrocade 5410
24-port 8 Gbit/sec entry-class SAN switchHP StorageWorks 8/8 and 8/24 SAN SwitchesBrocade 300
40-port 8 Gbit/sec midrange SAN switchHP StorageWorks 8/40 SAN SwitchBrocade 5100
80-port 8 Gbit/sec enterprise SAN switchHP StorageWorks 8/80 SAN SwitchBrocade 5300
24-port 8 Gbit/sec embedded SAN switchBrocade 8Gb SAN module for HP c-Class BladeSystemBrocade 5480
192-port 10 Gbit/sec SAN BackboneHP StorageWorks DC04 SAN DirectorBrocade DCX-4S Backbone
384 port 10 Gbit/sec SAN BackboneHP StorageWorks DC SAN Backbone DirectorBrocade DCX Backbone
Fibre Channel over Ethernet switchHP StorageWorks b-series Fibre Channel over Ethernet switchBrocade 8000
Encryption Blade and switchHP StorageWorks Encryption SAN switch AR944ABrocade Encryption Switch
Multi Protocol RouterHP StorageWorks 400 Multi Protocol RouterBrocade 7500
Multi Protocol RouterHP StorageWorks 200 Multi Protocol RouterBrocade SilkWorm 7
16 port 2Gbps SAN SwitchHP StorageWorks SAN Switch 2/16-ELBrocade SilkWorm 3600

لایسنس و مجوزهای استفاده از سن سوئیچ HP

– پشتیبانی FICON؛ مجوز FICON CUP، امکان کنترل سوئیچ‌های میزبان در محیط‌های اصلی را فراهم می کند. شتاب‌دهنده FICON (Accelerator) یک مجوز نرم‌افزاری اختیاری است که با استفاده از آن سرعت خواندن و نوشتن دیسک و نوار FICON افزایش یافته و هم یکپارچگی دستورات حفظ می‌شود.

– بدنهISL ؛ برای استفاده از ISL و پشتیبانی از هشت پورت و ایجاد پهنای باند بالا بین دو سوئیچ، باید لایسنس ISL انجام گیرد.

معمولاً نرم‌افزار مدیریت HPE SANnav با لایسنس‌های دوره‌ای باعث دسترسی 1، 3 و 5 ساله می‌شوند.

– لایسنس‌ اختیاری در سوئیچ‌های HPE مجوز Inter Chassis Link (ICL) است که از کابل‌های نوری استاندارد تا 100 متر یا تا 2 کیلومتر QSFP +. پشتیبانی می‌کند و باعث کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.

– مجوز ICL PoD برای 8 شکاف 16 پورت QSFP ICL در هر شاسی و یک لایسنس ICL PoD مجزا برای 4 شکاف 8 پورت QSFP ICL

سن سوییچ San Switch

مزایای استفاده از سن سوئیچ

استفاده از سن سوئیچ نه تنها سرعت اتصال شبکه‌های استوریج به سرور را افزایش می‌دهد بلکه در انتقال ترافیک استوریج و دیتا در حجم بالا نقش موثری ایفا می‌کند.

با این‌که سن سوئیچ دارای ویژگی‌هایی مانند اbandwidth autosensing، افزونگی و network diagnostics است، و استفاده از آن می‎‌تواند پیچیدگی‌های خاص خود را داشته باشد، اما استفاده از آن مزایای فراوانی دارد که عبارتند از:

– مخصوص شبکه‌‌هایی با کارآیی بالا به‌دلیل پایین آوردن زمان تأخیر

– انتقال داده بدون فقدان Data Loss

– بالا بردن کارآیی ترافیک استوریج

– قابلیت سوئیچ اترنت و SAN به‌طور هم‌ز‌مان

– استفاده از سن سوئیچ در زیرساخت‌های بزرگ SAN

جمع‌بندی

هم سوئیچ LAN و هم سوئیچ SAN می‌توانند مسیر ارتباطی بین داده‌ها و ذخیره‌ساز را فراهم سازند، LAN از طریق IP آدرس و SAN براساس کانال فیبر، اما در هنگام انتخاب این دو سوئیچ باید نیازهای عملکردی، پروتکل‌های قابل پشتیبانی و سرعت رابط در نظر گرفته شود.

هنگامی که تصمیم می‌گیرید سوئیچ خود را انتخاب کنید، باید درک درستی از نیازهای خود داشته باشید. این در حالی است که سن سوئیچ پشتیبانی از فضای ذخیره‌سازی را مبتنی بر کانال فیبر فراهم ساخته و مجهز بودن به سخت‌افزار قوی، آن‌ها را تبدیل به انتخاب ایده‌آل برای شبکه‌های سازمانی و مراکز داده می‌کنند.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] SFP در واقع سوکت یا مدخلی است که روی سویچ‌ها روترها یا فایروال‌ها تعبیه می‌شود و نقش آن ایجاد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *