تفاوت کابل فیبر نوری خاکی و دفنی OBFC و OBUC

کابل های فیبر نوری یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها در جهان است که شیوه‌ی زندگی را به‌طرز چشمگیری تغییر داده است. از آن‌جایی که اتصالات فیبر نوری داده‌ها را با سرعت بالا انتقال می‌دهند و همه‌ی افراد می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند، محبوبیت پیدا کرده‌اند. این در حالی است که وقتی صحبت از کابل‌های نوری می‌شود، باید کابل‌های OUTDOOR یا بیرونی را به‌طور ویژه در نظر گرفت. این مدل کابل نوری که یکی از پرمصرف‌ترین مدل‌ها است، با توجه به محیط‌های مورد استفاده در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود. کابل فیبر نوری خاکی یکی از این مد‌ل‌های پرکاربرد بیرونی است که قصد داریم در این مطلب به‌طور کامل به معرفی و تفاوت آن‌ها بپردازیم.

⏲ مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

کابل فیبر نوری obuc

کابل فیبر نوری obuc کابلی است که برای انتقال داده‌ها و ارتباطات از طریق فیبرهای نوری برای محیط های خارجی استفاده می‌شود. این کابل از چندین فیبر نوری تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها دارای یک لایه محافظ است. OBUC مخفف «Outdoor Buried Universal Cable» و به معنای کابل جهانی دفنی در فضای باز است. بنابراین برای محیط‌هایی که دارای شرایط سخت مانند دمای بسیار بالا یا پایین، تنش‌های مکانیکی و شرایط آب‌وهوایی بد هستند، از این کابل استفاده می‌شود.

در کابل obuc از نخ و نوار جاذب رطوبت استفاده می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود تا در حالت عادی خشک و سبک باشد و در شرایط نشت آب، آن را به خود جذب کند. در نتیجه رطوبت و آب به داخل کابل وارد نخواهد شد.

فروش سرور hp و پردازنده سرور و فروش هارد سرور و کابل سرور اچ پی (HP)

 

کابل فیبر نوری دفنی

کابل فیبر نوری دفنی یا «Direct Burial Fiber Optic Cable» کابلی است که برای انتقال داده‌ها و ارتباطات از طریق فیبرهای نوری در زیر زمین استفاده می‌شود. این کابل با توجه به شرایط زیرزمینی، با یک پوشش محافظ قوی به‌عنوان لایه‌ی دفنی برای محافظت از فیبرهای نوری در برابر فشار، رطوبت و تغییرات دما طراحی شده است.

به‌طور معمول از این کابل در شرایطی استفاده می‌شود که اتصال شبکه‌های ارتباطی در مسافت‌های طولانی از طریق زیر زمینی انجام می‌شود که شامل ارتباطات شهری، ارتباطات صنعتی و مخابراتی است. علاوه بر این، به دلیل ویژگی‌های مقاومتی و ایمنی آن، کابل فیبر نوری دفنی در برابر عوامل زیان‌آوری مانند رعد و برق، برخورد با طوفان، زمین‌لرزه، آتش‌سوزی و جویده شدن از سمت حیوانات نیز استحکام بالایی دارد.

با توجه به این که کابل فیبر نوری دفنی در زیر زمین نصب می‌شود، برای راه‌اندازی و پیکربندی آن نیاز به تجهیزات خاصی است که شامل لوله‌کشی، قالب‌گیری، جعبه‌های اتصال و … می‌شود.

کاربرد فیبر نوری دفنی

کابل فیبر نوری دفنی از نور خالص برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. با توجه به نام‌گذاری این مدل کابل، بیشتر کاربرد آن‌ها از طریق دفن شدن در زیر زمین است. در نتیجه برای مسافت‌های طولانی بین شهری بسیار ایده‌آل خواهد بود.

با توجه به ویژگی‌های فیبرهای نوری، این کابل یک راه‌حل مناسب برای ارتباطاتی است که نیاز به پهنای باند بالا و مقاومت در برابر تداخل و نویز دارند. همچنین برای ارتباط‌اتی که نیاز به اتصال امن و محرمانه است، فیبرهای نوری دفنی بسیار مناسب هستند، زیرا این فیبرها به‌راحتی قابل رمزنگاری هستند و از تداخل الکترومغناطیسی جلوگیری می‌کنند.

از رایج‌ترین کاربردهای کابل فیبر نوری دفنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارتباطات مخابراتی، رادیویی و صنعتی
  • کابل‌کشی اینترنت برای مناطق روستایی و شهری
  • شبکه‌های انتقال داده
پچ کورد فیبر نوری lc-lc

انواع کابل فیبر نوری خاکی

کابل‌های فیبر نوری خاکی به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، از جمله رطوبت، شرایط اقلیمی، شدت نور خورشید، خوردگی و شوک مکانیکی، برای اتصالات زیرزمینی استفاده می‌شوند.  کابل فیبر نوری خاکی با توجه به کاربردی که دارد در انواع مختلف تولید می‌شود که عبارتند از:

  1. کابل فیبر نوری دو لایه: در این نوع کابل، بخش درونی شامل فیبرهای نوری و بخش بیرونی شامل لایه‌های محافظتی و حفاظتی مانند پوشش مسی یا فولادی، پوشش ضد آب و پوشش خارجی محافظت کننده است. این نوع کابل در برابر هر گونه آسیب خارجی مقاوم است.
  2. کابل فیبر نوری آرمورد: این نوع کابل فیبر نوری از دو لایه تشکیل می‌شود و دارای آرمور فولادی یا آلومینیومی برای محافظت در برابر شوک مکانیکی و فشار محیطی است. این کابل برای نصب در مناطق با شرایط سخت و شوک مکانیکی زیاد مانند راه‌ها و پل‌ها مناسب است.
  3. کابل فیبر نوری لیزری: این نوع کابل دارای هسته پلیمری و پوشش پلی‌اتیلنی با پوشش داخلی و خارجی محافظت کننده است. این کابل برای انتقال اطلاعات با فشار بالا، به عنوان مثال در آزمایشگاه‌ها و صنایع تولید نیروی برق هسته‌ای استفاده می‌شود.
  4. کابل فیبر نوری مقاوم در برابر حریق: این نوع کابل دارای پوشش مقاوم در برابر حریق و دود است. این کابل‌ها به‌دلیل این‌که هیچ گازی متصاعد نمی‌کند و از پوشش مستحکمی ساخته شده در برابر اطفا حریق مقاوم بوده و بیشتر برای مصارف صنعتی در کارخانه‌ها کاربرد دارد.
پچ کورد فیبر نوری 15 متری

کابل فیبر نوری ژله فیلد خاکی (OBFC)

کابل فیبر نوری ژله فیلد خاکی (OBFC) که مخفف عبارت Optical Fiber Cable Jelly Filled Field است، عملکردی شبیه به کابل فیبر نوری obuc دارد با این تفاوت که لایه درونی آن ژله‌ است. وجود ژله علاوه بر این‌که باعث ضد آب شدن کابل می‌شود در برابر تغییر شکل و خم شدن نیز انعطاف‌پذیری دارد.

OBFC به‌دلیل این‌که در برابر عوامل خارجی مانند حرارت، رطوبت، خوردگی، تغییرات جوی و فشار محیطی مقاوم است برای انتقال داده‌ها بین دو نقطه، مثل ساختمان‌ها، شهرها و شبکه‌های ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به‌علت دارا بودن لایه ژله درونی، این نوع کابل بسیار مناسب برای محیط‌های خاکی، اطراف رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و جاهایی است که شرایط نامساعدی برای اتصالات فیبر نوری وجود دارد.

 خرید سوئیچ سیسکو

کابل فیبر نوری خشک خاکی(OBUC)

کابل فیبر نوری خشک خاکی OBUC یکی دیگر از انواع کابل فیبر نوری خاکی و بیرونی است. در این نوع کابل، برای جلوگیری از ورود رطوبت به داخل کابل، از یک سیستم خشک‌کننده استفاده می‌شود. این سیستم شامل یک برج خشک کننده است که هوای مرطوب داخل کابل را خشک کرده و از ورود آب و رطوبت به داخل کابل جلوگیری می‌کند. این کابل به دلیل داشتن سیستم خشک‌کننده، بسیار مناسب برای استفاده در مناطق با تغییرات شدید آب و هوا و محیط‌های مرطوب و بارانی است. OBUC بیشتر در پروژه‌های مخابراتی، شبکه‌های انتقال اطلاعات و شبکه‌های تلفن همراه استفاده می‌شود.

تفاوت کابل های OBFC و OBUC

تفاوت اصلی بین کابل فیبر نوری ژله فیلد خاکی (OBFC) و کابل فیبر نوری خشک خاکی (OBUC) در روش حفاظت از فیبرهای نوری داخل کابل در برابر رطوبت و آب است.

در کابل OBFC، فیبرهای نوری با استفاده از ژله داخلی در برابر رطوبت و آب محافظت می‌شوند، اما در کابل OBUC از نخ جاذب و سیستم خشک‌کننده استفاده می‌شود.

همچنین در کابل OBUC، فیبرهای نوری درون یک محفظه‌ی خشک‌کننده قرار دارند تا هوای مرطوب به رشته‌ها آسیب وارد نکند، در حالی‌که در کابل OBFC، فیبرهای نوری با استفاده از ژله داخلی در برابر رطوبت و آب محافظت می‌شوند.

به‌طور کلی، کابل OBFC مناسب برای محیط‌هایی است که شرایط نامساعدی برای اتصالات فیبر نوری وجود دارد و نیاز به مقاومت بیشتر در برابر رطوبت و آب دارند. در حالی که کابل OBUC بیشتر مناسب برای استفاده در مناطق با تغییرات شدید آب و هوا و محیط‌های مرطوب و نمدار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *