کاربرد چراغ های LED هارد سرور (بررسی انواع رنگ ها )

گاهی اوقات وقتی از افراد در مورد چراغ هارد سوال می‌شود، پاسخ دقیقی برای آن ندارند. با این‌که احتمال دارد افراد زیادی با کارآیی چراغ هارد آشنایی کافی داشته باشند اما برخی دیگر نمی‌دانند که LED HDD چیست و چه کارآیی دارد. به‌همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مطلب به‌طور کامل همه‌ی آنچه که باید در مورد چراغ وضعیت یا چراغ LED هارد در سرور اچ پی را بدانید بررسی کنیم.

چراغ LED هارد در سرور اچ پی چیست؟

در یک تعریف کلی چراغ وضعیت LED هارد سرور اچ پی که LED HDD نیز نامیده می‌شود، نشانگری برای اطلاع از وضعیت فعالیت هارددیسک است. چراغ وضیت هارد، یک LED قدرتمند است که هر زمان هارددیسک یا هرگونه حافظه داخلی در سرور در حال نوشتن یا خواندن باشد، روشن می‌شود یا وضعیت‌های گوناگون را با بارها چشمک زدن اعلام می‌کند که هر کدام براساس رنگ دسته‌بندی می‌شوند و اعلام آن برای سرور و وضعیت هارد بسیار مفید و مهم است. همچنین چراغ فعالیت HDD به عنوان شاخص فعالیت هارد دیسک نیز شناخته می‌شود که وضعیت رنگ‌های آن می‌تواند در عملکرد و فعالیت کاربران تأثیرگذار باشد.

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

کاربرد چراغ LED هارد در سرور اچ پی

عمده سرورهای که این روزها در بازار IT خرید و فروش می‌شود و پرطرفدار است مدل DL 380 G9 & G10 است که این مدل سرور دارای هارد 2.5 اینچی یا SFF است که همراه با یک کیج هارد یا باکس هارد فروخته می‌شود. چراغ LED هارد سرور که بیشتر روی کدی‌ یا همان کیج هاردها قرار می‌گیرند از نسل G8 سرور پرولیانت اچ پی تغییرات در ساخت و تکنولوژی آن‌ها به‌وجود آمد. روی کیج هارد سرور تعدادی LED یا چراغ قرار دارد که هرکدام از آن‌ها وضعیت فعالیت و موقعیت هارد را به‌طور کامل نشان می‌دهند.

تمام چراغ‌های که در قسمت جلوی کیج هارد نصب می‌شوند نشانه‌ای از سلامتی، خرابی، پیش‌بینی خطا و اعلام وضعیت فعالیت هارد را نشان می‌دهد که به 4 بخش اصلی تقسیم می‌شود و عبارتند از:

 1. Locate LED
 2. Activity Ring
 3. Do Not Remove/Eject
 4. Drive Status

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

انواع چراغ LED هارد در سرور HP

هر کدام از چراغ های LED هارد سرور HP در قسمتی قرار می‌گیرند که وضعیت یا فعالیتی از هارد را نشان می‌دهند که در ادامه به بررسی کامل آن‌ها خواهیم پرداخت:

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

چراغ آبی رنگ یا Locate LED

اولین چراغ مربوط به Locate یا وضعیت هارد است که به رنگ آبی و در قسمت پشت دستگیره (این دستگیره برای نصب، محکم کردن جای هارد SFF و بیرون آوردن باکس هارد است) هارد کیج است. رنگ آبی در چراغ وضعیت Locate به‌ دو صورت ثابت و چشمک‌زن نشان داده می‌شود:

رنگ آبی ثابت: نشان‌دهنده موقعیت هارد یا درایو توسط «هاست اپلیکیشن» است. به‌عنوان مثال اگر در نرم‌افزاری که قابلیت LED Identifier را دارد، آن را فعال کنید، چراغ آبی رنگ به‌صورت ثابت روشن خواهد شد تا موقعیت هارد در سرور را تشخیص دهد.

رنگ آبی چشمک‌زن: این چراغ که با نام Flashing Blue نیز شناخته می‌شود وضعیت آپدیت نرم‌افزارها به‌عنوان مثال Firmware را نشان می‌دهد که در کل دو معنا دارد، برنامه‌ای نیازمند آپدیت یا در حال به‌روزرسانی است.

چراغ دایره‌ای یا Activity Ring

دومین چراغ LED هارد در سرور HP که با نام Activity Ring شناخته می‌شود، تشکیل شده از عدد LED دایره‌ای شکل است که دو وضعیت کلی را اعلام می‌کند:

 • وضعیت سبز یا Rotating Green: زمانی که چراغ سبز رنگ به‌حالت چرخشی دیده شود به معنای فعالیت هارد یا Drive Activity است.
 • وضعیت خاموش Activity Ring؛ خاموش بودن چراغ دایره‌ای به معنای عدم فعالیت هارد یا deactivate است.
 • چراغ Do Not Remove یا Eject یکی از مهم‌ترین LED HDD  یا چراغ وضعیت هارد سرور اچ پی Do Not Remove است که دو وضعیت بسیار مهم را با رنگ‌های متفاوت نشان می‌دهد که عبارتند از:

چراغ سفید یا Solid White

 • زمانی که چراغ سفید رنگ روشن و ثابت باشد، علامت اخطار برای عدم خروح درایو است. اگر در هنگام روشن بودن چراغ سفید هارد را خارج کنید باعث خرابی Logic Driveها خواهید شد. چرا؟ زیرا با خارج کردن درایو در وضعیت سفید ثابت یا Solid White که زیرمجموعه Logic Drive باعث خواهید شد که یک یا چند درایو Logic Drive  از بین برود این کار در نتیجه از دست رفتن اطلاعات روی هارد را دربرخواهد داشت.
 • خاموش بودن Solid White: زمانی که چراغ سفید رنگ خاموش باشد، بهترین وضعیت برای خارج کردن درایو خواهد بود.
 • چراغ وضعیت درایو : یکی دیگر از چراغ‌های مهم در چراغ LED هارد در سرور اچ پی چراغ وضعیت درایو است که نشانگر وضعیت سلامت، Rebuild یا خرابی هارد است. این چراغ که در وسط Activity Ring قرار گرفته است به شکل سه عدد دیسک روی‌هم نشان داده می‌شود که چند وضعیت مهم را هشدار می‌دهد.

چراغ وضعیت درایو Drive Status

سبز ثابت: هنگامی که چراغ وضعیت سبز و ثابت باشد به‌معنای سلامت کامل هارد و وضعیت کار کردن ایده‌آل یک یا چند لاجیکال درایو است.

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

سبز چشمک‌زن: زمانی‌که چراغ وضعیت هارد به صورت سبز چشمک‌زن یا اصطلاحاً Flashing Green درمی‌آید که سه حالت از وضعیت درایو‌ها را هشدار می‌دهد:

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

 • ReBuild: احتمال دارد درایوی که آن را تعویض کرده‌اید RAID بر روی در حال انجام  Rebuild شدن است.
 • RAID Migration: احتمال دارد RAID بر روی درایو در حال مهاجرت، Stripe Size Migration، است Expand کردن فضا (Capacity Expansion) یا Logical Drive Expansion باشد.
 • پاک کردن: احتمال دارد درایو در حال پاک کردن اطلاعات باشد.

چراغ سبز و نارجی چشمک‌زن: زمانی‌که چراغ وضعیت هارد به صورت چشمک‌زن و ترکیب رنگ نارنجی و سبز یا اصطلاحاً Flashing Amber-Green درمی‌آید، یک وضعیت خرابی در درایو یا یک یا چند لاجیکال درایو را هشدار می‌دهد. در واقع این چراغ خبر از این می‌دهد یک درایو در آستانه خرابی یا اصطلاحاً Fail Soon قرار گرفته و باید سریعاً عوض شود.

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

نارنجی چشمک زن: روشن شدن چراغ نارنجی به‌صورت چشمک‌زن در LED وضعیت نشان‌گر آن است که یک یا چند لاجیکال درایو یا Raid، روی آن کانفیگی انجام نشده که احتمال زیاد در آستانه خرابی قرار گرفته است.

نارنجی ثابت: ثابت شدن چراغ نارنجی در وضعیت هارد بدین معنا است که درایو یا لاجیکال درایو خراب شده است و قبل از این‌که RAID مشکل‌دار شود باید آن را تعویض کنید.

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

خاموش بودن چراغ وضعیت: زمانی که چراغ Drive Status خاموش باشد بدین‌معنا است که درایو در یک Array یا لاجیکال درایو کانفیگ نشده قرار گرفته و هیچ‌گونه فعالیت خاصی ندارد.

جمع‌بندی

چراغ LED هارد در سرور HP از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به‌ویژه اگر سرور شما یکی از نسل‌های 8، 9 و 10 باشد. به‌همین خاطر بسیار مهم است که از وضعیت هر چراغ آگاهی کامل داشته باشید و قبل از خرابی کامل و آسیب جدی به سرور آن را بررسی و برطرف کنید.

چراغ LED هارد در سرور اچ پی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *