حافظه پایدار Persistent Memory

با توجه به اهمیتی که انتخاب یک سرور برای یک مجموعه بزرگ دارد و همچنین با توجه به تفاوت­ گسترده در انواع تجهیزات و قطعات سخت­افزاری سرورها، در این متن به یکی از مهم­ترین سخت­افزارهای لازم برای سرور پرداخته شده و سعی بر این است که علاوه بر آشنایی مطالعه کنندگان در مورد رم سرور (Server Ram) اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهم که  بتوانید در مورد خرید رم سرور، تجربه­ ای خوش­آیند تری داشته باشید.

رم سرور چیست؟

این مقاله را با یک پرسش شروع کردم و البته قبل از پاسخ و توضیح در مورد رم سرور کمی در مورد خود رم و انواع رم سروری خواهم گفت.

RAM خلاصه­ ای از واژه­ Random Access Memory (حافظه با دسترسی تصادفی) می ­باشد. رم که با واژه­ ی حافظه­ اصلی (Main Memory)  نیز صدا می­ شود، وظیفه­ تنظیم سرعت تبادل اطلاعات بین هارد(دیسک سخت) و CPU (پردازشگر مرکزی) را دارد. با توجه به سرعت پردازش بالای CPU و اختلاف آن با سرعت خواندن و نوشتن در HDD واسط این دو سخت افزار یعنی RAM این امکان را به کامپیوترها و سرورها می­ دهد. که بتوانند سرعت پردازش را بهبود دهند. در واقع Ram را می توان حافظه موقت سرور یا کامپیوتر نام برد.

رم سرور

در این میان رم سرور وظیفه­ دیگری نیز بر عهده دارد. یک سرور با هر برندی باید بتواند، علاوه بر سرعت پردازش بالا، امکان نگهداری و بهبود مستمر در مورد خطاهای احتمالی را داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما در سرور خود از رم سرور استفاده می­ کنید، می­توانید مطمئن باشید که یک بلاک اضافه در Ram وجود دارد که کار آن پیدا کردن و رفع خطاهای به وقوع پیوسته است. به این نوع از رم­ ها (Error Correction Codes (ECC گفته می ­شود. که امکان نصب آن برروی مادربردهای سرورها وجود دارد. مادربرد کامپیوترهای خانگی رم­ هایی از نوع NON-ECC را پشتیبانی می­ کنند.

سایر امکانات و تکنولوژی ­های مربوط به رم سرور را در همین مقاله در قسمتی که مربوط به رم سرور است بیشتر توضیح خواهم داد. هم اکنون به توضیح در مورد مشخصات فنی خواهم پرداخت.

RDIMM و LRDIMM در رم سرور یعنی چه؟

اگر شما می­خواهید اقدام به خرید رم سرور کنید. بهتر است اطلاعاتی در مورد انواع RDIMM و LRDIMM داشته باشید. به شکل خلاصه بگویم، اگر شما نیاز به ظرفیت بالا در پردازش به خصوص برای بانک داده و Big Data دارید و البته اگر سرور شما قابلیت پشتیبانی از LRDIMM دارد. بهتر است این نوع رم سرور را تهیه کنید. اگر سرورهای نسل 8 , 9 و 10  HPE Proliant را استفاده می کنید. می­توانید به خرید رم سرور HP از نوع LRDIMM اقدام کنید. شما با نصب این نوع در سرورهای HP DL380 G9  تا ٣ ترابایت و HP DL580 G9 تا ۶ ترابایت حافظه را می­توانید داشته باشید.

اگر بخواهم به صورت لیستی مزایای Load-Reduced DIMM) LRDIMM) را نسبت به (RDIMM (Registered DIMM عنوان کرده باشم به موارد زیر خواهیم رسید:

 • علاوه بر سیگنال‌های کنترلی و آدرس، Data Line ها نیز بافر می ­شوند.
 • برای کاربرد در Big Data بهینه شده­ اند.
 • با کاهش لود، انرژی کمتری استفاده می شود و همچنین گرمای کمتری تولید می­ کند.
 • سرعت بیشتر به علت عدم استفاده از کنترلر برای هدایت سیگنال‌های داده.
 • فرکانس، زمان تاخیر و توان عملیاتی بالاتر همچنین بهبود کارایی باس.
 • بهره مندی از مموری بافر چیپ‌ها برای رجیسترینگ.
 • طراحی مطلوب جهت افزایش سرعت، کارایی و ظرفیت بالاتر نسبت به RDIMM ها.

با گوشزد کردن دو نکته این بخش را به پایان می­رسانم:

 1. در هنگام توسعه و افزودن رم سرور در نظر داشته باشید. که در یک سرور نمی ­توانید همزمان از هر دو نوع RDIMM و LRDIMM استفاده کنید.
 2. به نتیجه برسید که چه می ­خواهید؟ اگر فقط سرعت مناسب وتاخیر کم می ­خواهید، RDIMM ها برای شما بهتر است. ولی اگر نیاز به تراکم حافظه بالا دارید، پس راهکار مناسب طرح شما LRDIMM ها است.

رم سرور

تکنولوژی و نسل­ های مختلف در رم

نسل های مختلف حافظه پس از SD RAM ها DDR ها بودند که تفاوت­ هایی در طراحی و سایر مشخصه ­ها دارند. و من در اینجا قصد دارم به صورت جداگانه برخی از مشخصات را در DDR3، DDR2 و DDR4 توضیح دهم. پس از آن در ادامه به حافظه­ سرورهای HP می­ پردازم که پرچمدار سرعت می­ باشند و بالاترین سرعت رم سرور را از آن خود کرده اند.

رم  DDR2

سرعت آن نسبت به DDR بیشتر است. و دیتا ترنسفر آن در یک پالس CPU برابر 4 است. که تقریبا سرعت را نسبت به DDR دوبرابر می­ کند. دارای 240 پین هستند و به خاطر استفاده از دو کانال در ارتباط(Dual Channel) نرخ انتقال بیشتری دارند. فقط اگر می­ خواهید رم سرور قدیمی خود را افزایش بدهید. حتما دقت کنید که ماژول های DDR2 باشند. این نوع حافظه در سرورهای نسل 5 اچ پی استفاده می شود. و بالاترین ظرفیتی که سرور Proliant G5 پشتیبانی می شود Kit 16GB FBD  می باشد که بصورت  Dual Chanel کار می کند. منظور از FBD همان Fully Buffered DIMM می باشد.

شماره فنی این مدل رم 413015-b21 می باشد و بیشتر با نام   FBD 2 x8 نیز شناخته می شود.

رم سرور

رم سرور DDR3

این مدل نسبت به تکنولوژی قبل، انرژی کمتری مصرف می­ کنند، چرا که با ولتاژ پایین تری کار می­ کنند. نرخ انتقال اطلاعات در آن ها 10600 ,12800 و 14900 است. و انواع Dual Channel و Triple Channel آنها می ­توانند در کنار هم نصب شوند. دارای 240 پین هستند. اگر سرور شما از DDR3 پشتیبانی می­ کند، می توانید از ماژول های یک، دو و سه تایی به شکل بانک استفاده کنید. قبل از اقدام به  خرید رم سرور DDR3 مطمئن شوید که مادربرد سرور شما آن را پشتیبانی می ­کند. در این صورت خیالتان راحت باشد که هر اسلات شما معمولا می­ تواند تا 32 گیگابایت رم را داشته باشد.

رم سرور

رم DDR4

مهم ترین تغییر در DDR4 سرعت و زمانبدی در دسترس بودن آنها نسبت به DDR3 است. مصرف انرژی آنها کمتر است و زمان تاخیر کاهش چشمگیری داشته است. سرعت کلاک در DDR3 می ­تواند 1333MHz ، 1600MHz ، 1866MHz باشد. و این در حالی است که بعضی مدل از DDR4 ها می­ توانند تا 3000 مگاهرتز هم سرعت داشته باشند. این تکنولوژی فعلا یکه تاز بازار است و اینطور که معلوم است به این زودی ها هم قصد ترک بازار را ندارد. چرا که هر روزه مدل جدیدتری از آن توسط تولید کنندگان به بازار عرضه می­ شود که دارای سرعت کلاک بالاتری است. هم اکنون در سرورهای G10 ماژول هایی استفاده می ­شود که هر کدام می­ توانند تا 512 گیگ حافظه داشته باشند. این ماژول ها از تکنولوژی HPE Persistent Memory یا حافظه پایدار استفاده می کنند.

سرور HPE Proliant DL580 GEN10 تعداد 48 رم LRDIMM را پشتیبانی می ­کند. یعنی اگر از ماژول­ های  128 گیگابایتی استفاده کنیم تا شش ترابایت حافظه خواهیم داشت. البته در سرور HP DL380 G10 نیز با استفاده از تکنولوژی HPE Persistent Memory می توان 12 ماژول 512 گیگاباتی استفاده کرد که تا ظرفیت 6 ترابایت فضای حافظه پایدار را پشتیبانی می کند.

رم سرور 

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، کمپانی اچ ­پی سریع ترین سرعت رم را در بین سایر سرورها دارا است. و به این قابلیت­ ها اطمنیان(امنیت) و کارایی(پرفورمنس) را هم بیافزایید.

سرورهای نسل 4، HP  از PC-3200 DDR2 با باس 400 مگاهرتزی و ماژول های 2گیگابایتی در هر اسلات استفاده می­ کردند. ولی رم سرور در سرور های نسل 5 حافظه های PC2-5300 DDR2  دارای  باس 667 مگاهرتزی هستند.  این سرورها می­ توانند ماژول­ هایی تا 8گیگابایت را در هر اسلات استفاده کنند. با پیشرفت تکنولوژی و عرضه نسل های جدید سرورهای کمپانی اچ پی. این نوع سرور ها در محیط های تجاری دیگر استفاده نمی شوند.

نسل 6 و 7 سرورهای اچ­ پی تا باس 10600 را  پشتیبانی می کنند. رم سرور در هر اسلات از این سرورها ممکن است تا 32 گیگابایت باشند. اما رم سرور در نسل 8 با باس 12800 و 14900عرضه شده است و این در حالی است که  نسل 9 از 2133 و 2400 پشتیبانی می­ کند. بالاترین ماژول ­های رم در نسل 9 می­توانند تا 128 گیگابایت ظرفیت داشته باشند.

 اما اگر از سرور نسل 10 اچ ­پی استفاده می­ کنید، خبر خوب این است که رم سرور شما می­تواند دارای  2666 مگاهرتز و یا 2933 مگاهرتز باس باشد و فعلا بالاترین مقدار 3200 مگاهرتز می ­باشد. فعلا را به این دلیل به کار بردم که با استفاده از تکنولوژی DDR4 ممکن است این روند در آینده نیز برای سرور HP نسل 10 شما رو به رشد باشد.

HPE DDR4 Smart Memory

رم سرور و مدل­ های آن را بررسی کردیم و در اینجا شما را با یکی از قدرتمندترین تکنولوژی­ های روز دنیا در حافظه آشنا خواهم ساخت. این تکنولوژی رم سرور HP علاوه بر ویژگی ­های عمومی بیان شده، دارای ویژگی­ هایی خاص خود نیز است. در ادامه این ویژگی­ ها به صورت لیست بیان می شود:

 • بالاترین سرعت، کارایی و عملکرد در بین گزینه ­های موجود در بازار، اعتبار گرفته از استاندارد صنعتی HPE 
 • HPE Smart Memory در نسل 8 معرفی شد و سازگار با سرورهای نسل 9 و نسل10 اچ­ پی می باشد. همچنین نهایت سازگاری و امنیت در کنار سایر تجهیزات HP را داشته و در نسل­ های 9 و 10 بهبود و گسترش داده شده است.
 • تراکم بالا و امکان توسعه و افزایش بالاتر حافظه نسبت به سایر تکنولوژی­ ها.
 • استفاده از HP Active Health که با پشتیبانی از این سیستم و سایر نرم­ افزارهای مدیریتی خیال شما را برای توسعه در آینده راحت کرده است.
 • بهبود مصرف انرزی، به بهترین شکل ممکن تا کنون.
 • Pre-Failure و یا امکان پیش­بینی خطا. این امکان در HPE Smart Memory به مدیریت و مانیتورینگ IT کمک شایانی خواهد کرد.

اگر برای خرید رم سرور انتخاب خود را کرده ­اید و می ­خواهید تکنولوژی HPE Smart Memory برای رم سرور HP خود بصورت اختصاری استفاده کنید. در نظر داشته باشید که  آن مختص سرورهای زیر می باشد:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *