هات پلاگ (Hot Plug) چیست؟ ویژگی “هات پلاگ” در سرور

تصور کنید در هنگام کار با یک سرور یا ایستگاه کاری که همیشه باید روشن باشد، نیاز به اضافه کردن یک مولفه مانند پرینتر دارید. خب به‌طور یقین با خاموش کردن سرور، سرویس‌های زیرمجموعه آن با اختلال همراه خواهند بود اما اگر پرینتر مجهز به ویژگی هات پلاگ (Hot Plug) باشد، دیگر نیازی به خاموش کردن و راه‌اندازی مجدد سرور نیست. در واقع هات پلاگ (Hot Plug) این امکان را فراهم می‌سازد که یک جز سیستم را بدون این‌که وقفه‌ای در آن ایجاد شود به‌ دستگاه متصل کنید، بدون این‌که نیاز به راه‌اندازی مجدد سرور باشد.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این ویژگی جذاب تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر این‌که با “هات پلاگ (Hot Plug) چیست” بیشتر آشنا ‌شوید، به‌طور کامل نیز در مورد  ویژگی “هات پلاگ در سرور” نیز اطلاعات کسب کنید.

⏲ مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

 هات پلاگ (Hot Plug) چیست

هات پلاگ (Hot Plug) چیست؟

هات پلاگ (Hot Plug یا Hot plugging) در یک تعریف کلی به افزودن یک قطعه در سیستمی روشن و در حال فعالیت گفته می‌شود، بدون‌ این‌که نیاز باشد برای شناسایی قطعه توسط سیستم، راه‌اندازی مجدد انجام شود. این ویژگی برای سیستم‌هایی که همیشه باید در حال اجرا و ارائه سرویس باشند مانند سرور، بسیار مفید است.

از رایج‌ترین قطعات که به قابلیت هات پلاگ (Hot Plug) مجهز هستند می‌توان به درایورهای HDD ،SSD ،SATA، موس، صفحه کلید، پرینتر، برخی از دستگاه‌های SCSI منبع تغذیه، کابل HDMI و … اشاره کرد. ویژگی بارز هات پلاگ یا اصطلاحا اتصال گرم این است که سیستم قطع نمی‌شود. در واقع کلمه گرم (hot) نیز به این ویژگی اشاره دارد.

فروش سرور اچ پی ای  و فروش پردازنده سرور اچ پی ای و فروش هارد سرور اچ پی ای و کابل سرور اچ پی ای (HPE)

هات پلاگ در سرور چگونه کار می کند؟

عملکرد هات پلاگ در سرور بدین صورت است که اتصالات مکانیکی و الکتریکی ایمن را شناسایی تا بدون آسیب رسیدن به دستگاه ماژول‌های قطعه مجهز به این ویژگی (Hot Plug)‌ را به سرعت شناسایی و پشتیبانی کند. در واقع هات پلاگ برخی اقدامات مدیریتی از جانب کاربر به عنوان مثال افزودن یک هارد را بدون نیاز به نصب شناسایی و پشتیبانی می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید برخی از قطعات مانند کابل‌های HDMI یا USB نیازی به نصب ندارند، اما برخی قطعات دیگر پس از اضافه شدن به مادربرد سرور اچ پی ای نیاز است که توسط سیستم شناسایی و با دیگر قطعات سازگاری پیدا کنند که این امر مستلزم راه‌اندازی مجدد یا اصطلاحا Restart است.

همچنین فرآیند Hot Plug به‌گونه‌ای طراحی شده که از شوک الکتریکی در اثر اتصال دو دستگاه محافظت می‌کند. در واقع برخی از ویژگی‌ها مانند طراحی پین پلکانی در نقطه اتصال یا قرار دادن نوعی محافظ در دستگاه گیرنده باعث می‌شود تا از ایجاد شوک الکتریکی جلوگیری شود. بدون وجود ویژگی هات پلاگ، شوک الکتریکی می‌تواند به قطعه، سیستم و کاربر آسیب برساند. برای شناسایی قطعه‌ی اضافه شده مکانیزمی در سیستم عامل (OS) وجود دارد که اغلب به شکل یک درایور خودکار عمل می‌کند.

هات پلاگ (Hot Plug)

برداشتن و تعویض هارد دیسک بدون هات پلاگ

گاهی اوقات ممکن است که یک کاربر قصد برداشتن یا تعویض  هارددیسک را بدون هات پلاگ داشته باشد. برای این‌کار نیازی به آموزش حرفه‌ای نیست، همین‌قدر که با قطعات سخت‌افزاری و سیستم نرم‌‌افزاری آشنایی داشته باشید کافی است اما باید چند نکته کلیدی را حتما رعایت کنید.

برای این‌که بتوانید به‌ تنهایی حذف و جایگزینی هارد را بدون هات پلاگ انجام دهید، ما در یک مثال قدم به قدم نکات مهم را توضیح می‌دهیم. در این مثال ما قصد تعویض هارددیسک در سرور HP ProLiant ML350 G10 Server  را داریم.

توجه داشته باشید ممکن است شماره قطعه هارددیسک بدون Hot Plug جایگزین که در حال تعویض آن هستید، متفاوت باشد.

هات پلاگ (Hot Plug)

(اگر قطعه‌ای در این جدول در زیر مجموعه نیاز به بازگشت (Requires Return) است، قطعه‌ی معیوب باید به فروشنده یا کمپانی اچ پی برگرداننده شود.)

  1. ابتدا دو پیچ‌ انگشت شست (پیچ‌هایی که با دست باز می‌شوند) را باز کنید و درپوش را بردارید.
  2. کابل SCSI و برق را از پشت هارد جدا کنید.
  3. قفل آزاد کننده را به سمت داخل فشار دهید و به آرامی درایور را از محفظه خارج کنید.

مراحل تعویض هارد دیسک بدون هات پلاگ

  1. درایو را در قسمت پوشش میانی متحرک قرار دهید و به آرامی درایو را به داخل فشار دهید.
  2. کابل SCSI و برق را به هارددیسک متصل کنید.
  3. درپوش محفظه درایو را دقیق در مکان خود قرار دهید و سپس دو پیچ را ببندید.
سرور HP DL380 G10  از بهترین سرورهای دنیا با طراحی منحصر بفرد

hot swapping چیست؟

hot swapping یا hot swap به تعویض و جایگزین کردن یک قطعه معیوب با سالم در یک سیستم کامپیوتری روشن، بدون خاموش کردن یا راه‌اندازی مجدد گفته می‌شود. به قطعاتی که دارای چنین عملکردی هستند hot swappable یا  hot pluggable می‌گویند.

hot swapping چیست

بیشتر قطعات سخت‌افزاری سرور مانند CPU سرور اچ پی ای و حافظه رم سرور، برای اتصال نیاز به خاموش کردن سیستم یا اصطلاحا cold-pluggable دارند، اما سرور‌های میان رده، پیشرفته و همچنین mainframeها برای سخت‌افزارهایی از جمله CPU، حافظه، SATA، PCI-e و هارددیسک‌های SAS دارای قابلیت hot-swappable هستند.

به‌ عنوان مثال اتصال از طریق پورت USB کاربران قادر می‌سازد تا وسایل جانبی مانند ماوس، کیبورد، هارد اکسترنال و … را به سیستم اضافه یا حذف کنند، این نوع دستگاه‌ها اصطلاحا مجهز به قابلیت هات پلاگ هستند. همچنین بیشتر تبلت‌ها و تلفن‌های همراه مجهز به این ویژگی هستند که بدون خاموش کردن سیستم می‌توانید سیم کارت را تعویض کنید، این به‌معنای  داشتن ویژگی hot-swappable است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش تعمیرات سرور اچ پی (HP) و سرور مناسب جسابداری و نرم افزارهای مالی

مزایای Hot swapping

هر زمان که پیکربندی یک سیستم در حال کار را تغییر دهید بدون این‌که در عملکرد آن تغییری ایجاد شود، یعنی از مزایای Hot Swapping استفاده کرده‌اید.

در واقع یکی از بزرگ‌ترین مزایای Hot Swapping عدم اختلال یا توقف در سیستمی است که فعال و روشن بودن آن ضروری است. بنابراین با این فناوری بدون اینکه سیستم خاموش یا راه‌اندازی مجدد (Restart) شود، قطعه معیوب قابل تعویض خواهد بود.

معمولا از Hot swapping برای افزودن، حذف یا تغییر قطعات یک سیستم استفاده می‌شود که در همگام‌سازی ماژول‌های در حین فعالیت بسیار مهم است. به‌عنوان مثال یک سیستم دارای دو منبع تغذیه است، اما در حین فعالیت یکی از آن‌ها متوقف می‌شود و برای ادامه عملکرد نیاز به هر دو است. در نتیجه به وسیله ی قابلیت hot swap می‌توانید منبع تغذیه خراب را تعویض کنید.

علاوه بر این با ویژگی Hot swapping می‌توانید کارت‌های حیاتی مانند کارت کنترلر هارددیسک (hard disk controllers) یا آداپتور میزبان (host adapters) را که با مسیرهای اضافی طراحی شده‌اند، در سیستم ارتقا یا جایگزین کنید.

نان هات پلاگ (non Hot Plug) چیست؟

Non hot plug به عدم مجهز بودن قطعه کانکتور و ویژگی هات پلاگ اشاره دارد. تفاوت اصلی Non hot plug با هات پلاگ در کانکتور است. اتصال مستقیم هارد دیسک مجهز به هات پلاگ به کابل SCI دشوار است، زیرا هارد دیسک HP دارای یک کانکتور SCA است که باعث ایجاد سیگنال بین SCI و منبع تغذیه سرور می‌شود.

تفاوت hot swapping و هات پلاگ

اگرچه ظاهرا فرآیند هات پلاگ (Hot Plug) و هات سواپ (Hot Swap) شبیه به‌هم می‌رسد، اما به‌طور کامل در عملکرد با هم تفاوت دارند. در واقع Hot plugging و hot swapping اغلب به عنوان عبارات قابل تعویض به کار برده می‌شوند، اما یک تفاوت اصلی وجود دارد.

هات پلاگ برای اتصال یک قطعه در حین عملکرد سیستم است در حالی‌که hot swap  تعویض یک قطعه در حین کارکرد سرور است. به‌عبارت دیگر hot swap زمانی مفید است که یک قطعه خراب شود و برای حفظ عملکرد سیستم باید آن را بدون خاموش کردن تعویض کنید اما hot plug زمانی که قصد گسترش و افزودن یک دستگاه مانند ذخیره‌ساز را دارید، بدون این‌که سیستم را خاموش کنید، مفید واقع می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *