تکنولوژی Cisco EnergyWise و کاربرد آن

برای پاسخ به هزینه‌های انرژی، نگرانی‌های زیست محیطی و دستورالعمل‌های دولتی، نیاز روزافزونی به عملیات‌ فناوری اطلاعات برای جهانی ثابت و «سبز» وجود دارد. امروزه روش‌های اندازه‌گیری مصرف برق و کنترل خروجی انرژی در کانون مورد توجه بیشتر کسب‌وکارها در سراسر جهان قرار گرفته است و همه‌ی افراد به دنبال روشی برای کاهش هزینه‌های انرژی و اجرای عملیات‌ کارآمد هستند. تکنولوژی EnergyWise سیسکو یک معماری جدید در راستای مدیریت انرژی است که ویژگی‌های متعددی از جمله امکان اندازه‌گیری و تنظیم دقیق مصرف برق برای عملیات‌ متعدد حوزه فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهد. این ویژگی‌ها باعث کاهش قابل توجه در هزینه‌ها و مصرف انرژی می‌شود. در این مطلب علاوه بر این‌که به‌طورکامل به معرفی “تکنولوژی EnergyWise سیسکو” می‌پردازیم، مزایا و کاربردهای آن را معرفی می‌کنیم. به کسب‌وکارهای مختلف نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانند Cisco EnergyWise را فعال کرده و از آن برای بهینه‌سازی انرژی و کاهش هزینه‌ها استفاده کنند.

تکنولوژی EnergyWise سیسکو

تکنولوژی Cisco EnergyWise چیست؟

تکنولوژی EnergyWise سیسکو (Cisco) یک فناوری محاسباتی سبز (Green Computing Technology) است، که بر کاهش مصرف برق تمام دستگاه‌های متصل به سیسکو از دستگاه‌های PoE (Power over Ethernet) مانند تلفن‌های IP و نقاط دسترسی بی‌سیم گرفته تا کنترل‌کننده‌های ساختمان و روشنایی دارای IP تمرکز دارد. این فناوری از یک رویکرد مبتنی بر شبکه هوشمند استفاده می‌کند تا در همه ی عملیات‌ فناوری اطلاعات از یک ساختمان مسکونی گرفته تا مراکز داده، انرژی و برق در زیرساخت‌ها، بهینه‌سازی و کنترل شود. در ساده‌ترین تعریف با این فناوری می‌توانید بدون هیچ‌گونه زحمت مصرف انرژی هر دستگاه فناوری اطلاعات متصل به شبکه در شرکت و سازمان خود را کنترل و مدیریت کنید.

اولین مرحله‌ی راه‌اندازی تکنولوژی EnergyWise سیسکو در فوریه سال 2009 بود. این فناوری ابتدا برای سوئیچ‌های Catalyst راه‌اندازی شد تا مصرف انرژی در دستگاه‌های IP مانند تلفن‌ها، دوربین‌های نظارت تصویری و نقاط دسترسی بی‌سیم مدیریت شود.

مرحله‌ی بعد گسترش این فناوری تابستان سال 2009 بود. این مرحله با هدف کنترل دستگاه‌های فناوری اطلاعات مانند رایانه‌ها، لپ‌تاپ، چاپگرها و پشتیبانی صنعتی EnergyWise  ارتقا پیدا کرد.

مرحله‌ی نهایی اوایل سال 2010 بود. در این مرحله تکنولوژی Cisco EnergyWise با هدف کنترل تجهیزات ساختمان‌ها مانند گرمایش، تهویه مطبوع، (HVAC)، آسانسورها، چراغ‌ها، سیستم‌های دسترسی به نشان کارکنان، سیستم‌های اعلام حریق و سیستم‌های امنیت گسترش پیدا کرد.

آموزش کانفیگ سوئیچ سیسکو 3750

مزایای تکنولوژی EnergyWise سیسکو

انگیزه اصلی تکنولوژی EnergyWise سیسکو توجه و افزایش وضعیت «Green IT» و کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی‌ عملیات‌ IT است. این فناوری که یک نرم‌افزار رایگان برای کل دستگاه‌ها و سوئیچینگ Catalyst سیسکو است، به کاربران اجازه می‌دهد تا مصرف انرژی هر چیزی که به شبکه متصل است را نظارت، مدیریت و در نهایت کاهش دهد. بنابراین همان‌طور که این تکنولوژی سیسکو در سه مرحله تکامل یافت و با هر ارتقا قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه شد، مزایای گسترده‌ای نیز در اختیار کاربران قرار داد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • تمرکز بر تولید و طراحی تجهیزات کارآمدتر و سازگار شبکه با محیط زیست
 • دارای ابزارهای متعدد برای مدیریت مصرف انرژی هر تجهیزات متصل به شبکه
 • مدیریت انرژی در ساختمان‌های اداری و تاسیسات صنعتی
 • نظارت و قدرت گسترده‌ برای مصرف انرژی
 • کاهش هزینه‌های مدیران به‌دلیل صرفه‌جویی در انرژی
 • کاهش اثرات زیست محیطی به‌دلیل تجهیزات کارآمدتر
 • بهبود بهره‌وری با کاهش هزینه‌های عملیاتی
انواع مدل سوئیچ سیسکو

کاربرد تکنولوژی EnergyWise سیسکو

تکنولوژی EnergyWise سیسکو که برنده جایزه Best of Interop Green شده ، بخش بسیار مهمی از معماری شبکه بدون مرز است. این تکنولوژی به‌طور قابل توجهی، تجهیزات گوناگون در دنیای IT را مدیریت می‌کند و در سطح جهانی کاهش انرژی گسترده‌ای را به همراه داشته است.

اگرچه کاهش انرژی کارآمد و ساده بزرگ‌ترین ویژگی فناوری EnergyWise است اما با کمک این تکنولوژی سیسکو به‌عنوان هوش انرژی امکانات و کاربردهای زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. نظارت بر دستگاه‌های جدید و فعلی برق از طریق اترنت (PoE)
 2. قابلیت محدودیت انرژی و مدیریت آن برای رایانه‌های شخصی، رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ
 3. قابلیت اضافه کردن «حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی» به تلفن‌های IP
 4. قابلیت کنترل انرژی و مدیریت آن برای دستگاه‌های پرقدرت مانند سوئیچ‌های فشرده مجازی و …
 5. دارای رابط کاربری گرافیکی جذاب برای تعامل بهتر با کاربران
 6. مجهز به اکوسیستم برای مدیریت داخلی
 7. نظارت گسترده بر میزان توان پاور
 8. مجهز به هوش مصنوعی برای شناسایی عوامل تاثیرگذار در بالا رفتن انرژی
انواع سوئیچ های سیسکو 2960

کاربرد تکنولوژی EnergyWise سیسکو

مدیریت Cisco Energy

تکنولوژی EnergyWise سیسکو از یک روش مبتنی بر شبکه و از پروتکل‌های مدیریت انرژی مانند SNMP و SLL مبتنی بر Cisco IOS و نرم‌افزار محاسبه و تنظیم انرژی بین دستگاه‌های IT و تجهیزات مختلف شبکه و نودهای انتهای آن استفاده می‌کند. این سطح مدیریت قابل تنظیم است و از طریق سوئیچینگ «Cisco Catalyst» و «ISR G2» در دسترس است که مسیریابی نمونه کارها را انجام می‌دهد.

مدیریت Cisco Energy به کلیه سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا از برنامه‌های مدیریت انرژی در همه ی سیستم‌ها در سراسر جهان استفاده کند و این معماری بی‌وقفه ابزارهای زیر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که شامل موارد زیر است:

 • مدیریت EnergyWise با رابط برنامه‌نویسی (MAPI) برای برنامه‌های کاربردی با هدف مشاهده، کنترل و گزارش داده‌های مصرف انرژی
 • کیت توسعه نرم‌افزار نقطه پایانی EnergyWise (SDK) که به نقاط پایانی اجازه می‌دهد تا گزارش داده‌های مصرف‌کننده انرژی را به‌منظور مدیریت برنامه‌ها ارسال کنند. همچنین کلاینت‌های SDK به‌صورت منظم و خودکار زمان مورد استفاده در برنامه MAPI برای نظارت بر نقطه پایانی مصرف برق را ارائه می‌دهند.

اگر می‌خواهید از برنامه‌های مدیریت تکنولوژی EnergyWise سیسکو استفاده کنید باید روی ایستگاه مدیریتی و نقاط پایانی، آن را پیاده‌سازی کنید. همچنین همه اعضای دامنه باید دارای نسخه‌ی 2.6 یا بالاتر Cisco EnergyWise باشند. پس از فعال کردن و پیکربندی EnergyWise در روتر اصلی و سوئیچ‌های دسترسی، دامنه MyBuilding به‌طوراتوماتیک پیکربندی را انجام می‌دهد و دامنه‌ی اتصال بین تجهیزات را تنظیم می‌کند.

مدیریت Cisco Energy

سطوح امنیتی  EnergyWise

 تکنولوژی EnergyWise سیسکو  دارای سه سطح امنیتی برای جلوگیری از ارتباطات غیرمجاز است.

 1. رمز مدیریت باید بین اعضای دامنه‌ و ایستگاه مدیریت تایید شود.
 2. رمز دامنه و ارتباط بین اعضای دامنه احراز هویت می‌شود.
 3. رمز نقطه پایانی (endpoint) باید ارتباط بین اعضای دامنه و نقاط پایانی را تایید کند.

در واقع امنیت شبکه EnergyWise با تایید رمزهای مشترک کنترل می‌شود.

سطوح امنیتی Cisco EnergyWise

جایگزینی Cisco EnergyWise

تکنولوژی EnergyWise سیسکو برای کاهش مصرف انرژی با تمام دستگاه‌های متصل به شبکه Cisco سازگاری دارد. از طریق این سازگاری، محصولات PDU برای کار با سایر نهادهای فعال با EnergyWise شناخته می‌شوند و به‌راحتی می توان آن‌ها را نظارت و کنترل کرد تا به بهترین عملکرد انرژی تحت چارچوب عملیات EnergyWise دست یابد.

علاوه بر این، CyberPower شیوه‌های سبز متعددی از جمله صلاحیت ENERGY STAR، صرفه‌جویی در انرژی، انطباق با RoHS و WEEE، گواهینامه ISO 14001 و IECQ QC 080000، و … را در سراسر جهان اتخاذ کرده است.

در نتیجه محصولات CyberPower Monitored and Switched PDU به جز سازگاری با EnergyWise، ویژگی‌های برتر مهندسی را در تطبیق‌پذیری، مقیاس‌پذیری و قابلیت مدیریت از راه دور نشان می‌دهند. کنسول مانیتورینگ CyberPower بهترین مدیریت راه دور در زمان واقعی و موارد حیاتی برای محصولات PDU را ارائه می‌دهد. برای PDUهای سری Switched، مدیر می‌تواند برنامه‌ریزی بیشتر را روشن/خاموش کند یا خروجی‌های جداگانه و کلاینت‌های شبکه را راه‌اندازی مجدد کند. ثبت رویداد می‌تواند به‌راحتی از طریق یک مرورگر وب یا اتصال شبکه برای بررسی تاریخچه شرایط برق، مانند ولتاژ ورودی، سطوح بار، و وضعیت خروجی قابل دسترسی باشد. همچنین اعلان‌های رویداد خودکار از طریق ایمیل، پیامک یا SNMP Trap به کاربر تعیین‌شده در صورت وقوع اتفاق‌های مشخص ارسال می‌شود.

بنابراین CyberPower در همکاری با سیسکو طیف کاملی از سازگاری با EnergyWise را در همه ی محصولات ارائه می‌دهد که می‌توان آن را جایگزین Cisco EnergyWise در نظر گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *