اگر بخواهیم خیلی کوتاه جواب بدهیم، بهترین پردازنده برای سرور HP DL380 به نسل سرور و نوع Workload بستگی دارد. برای DL380 Gen8، پردازندههای Xeon E5-2600 v2 مانند E5-2697 v2 برای پردازشهای چندرشتهای گزینه قدرتمندی هستند. در DL380 Gen9، خانواده Xeon E5-2600 v4 انتخابهای جذابی برای ارتقا هستند و مدلهایی مانند E5-2690 v4 و E5-2699 v4 برای Workloadهای پردازشی و مجازیسازی ارزش بررسی دارند. در DL380 Gen10 نیز باید سراغ Intel Xeon Scalable نسل اول و دوم رفت و انتخاب بین مدلهایی مانند Xeon Gold 5218، Gold 6230 و مدلهای مشابه به نوع استفاده و بودجه بستگی دارد.
پس یک پاسخ واحد برای همه مدلهای DL380 وجود ندارد. CPU مناسب برای VMware الزاماً بهترین انتخاب برای SQL Server یا File Server نیست؛ تعداد Core و Thread، فرکانس، TDP، تعداد پردازندههای نصبشده، وضعیت RAM و حتی نوع Workload باید در کنار سازگاری CPU با نسل سرور بررسی شود.
اگر هدف شما ارتقای یک DL380 موجود است، قبل از خرید cpu سرور hp فقط به نام آن نگاه نکنید. ابتدا نسل دقیق سرور و پردازنده فعلی را مشخص کنید، سپس بررسی کنید گلوگاه سیستم واقعاً CPU است یا RAM، Storage یا سایر اجزای سرور. در ادامه، پردازندههای سازگار با هر نسل را بررسی میکنیم و برای Virtualization، SQL Server، File Server، Backup و پردازشهای سنگین، انتخابهای مناسبتر را جدا میکنیم.
⏲ مدت زمان تخمینی مطالعه: 19 دقیقه
انتخاب سریع بهترین CPU برای HP DL380
| نسل سرور | خانواده پردازنده | انتخابهای پیشنهادی | مناسب برای |
|---|---|---|---|
| DL380 Gen8 | Intel Xeon E5-2600 v1/v2 | E5-2660 v2، E5-2690 v2، E5-2697 v2 | مجازیسازی، سرورهای سازمانی و پردازش چندرشتهای |
| DL380 Gen9 | Intel Xeon E5-2600 v3/v4 | E5-2660 v4، E5-2680 v4، E5-2690 v4، E5-2699 v4 | Virtualization، دیتابیس و Workloadهای سنگین |
| DL380 Gen10 | Intel Xeon Scalable نسل اول/دوم | Xeon Silver 4210، Gold 5218، Gold 5220، Gold 6230 | کاربری عمومی، مجازیسازی و پردازش سازمانی |
| DL380 Gen10 Plus | Intel Xeon Scalable نسل سوم | بسته به Workload و Configuration | مجازیسازی، پردازش سنگین و زیرساختهای جدیدتر |
| DL380 Gen11 | Intel Xeon Scalable نسل چهارم | بسته به Workload و Configuration | پردازشهای سنگین، Virtualization و Workloadهای جدید |
فهرست موضوعات
هنگام انتخاب پردازنده برای HP DL380 به چه نکاتی توجه کنیم؟
برای انتخاب CPU مناسب HP DL380، فقط تعداد هسته یا فرکانس را مقایسه نکنید. نسل سرور، سازگاری پردازنده، تعداد Core و Thread، فرکانس، Cache، TDP و تعداد CPUهای نصبشده همگی روی نتیجه نهایی اثر میگذارند. مهمتر از همه، این مشخصات باید با Workload سرور شما تطبیق داشته باشند؛ پردازندهای که برای اجرای چندین ماشین مجازی مناسب است، لزوماً بهترین انتخاب برای یک SQL Server یا File Server نیست.
تعداد هسته (Core)
تعداد Core مشخص میکند پردازنده چه میزان کار را میتواند بهصورت موازی پردازش کند. برای سرورهایی که چندین ماشین مجازی، سرویس همزمان یا پردازشهای Multi-Threaded اجرا میکنند، تعداد هسته بیشتر معمولاً مزیت محسوب میشود.
برای مثال، اگر DL380 قرار است میزبان تعداد زیادی VM باشد، یک CPU با Core و Thread بیشتر میتواند ظرفیت پردازشی بالاتری در اختیار Hypervisor قرار دهد. در مقابل، برای یک سرویس سبک که فقط یک یا چند برنامه محدود اجرا میکند، پرداخت هزینه بیشتر برای حداکثر تعداد هسته همیشه منطقی نیست.
تعداد رشته (Thread)
Thread تعداد مسیرهای پردازشی منطقی قابل استفاده توسط سیستمعامل را مشخص میکند. در پردازندههای Xeon مجهز به Hyper-Threading، هر Core فیزیکی میتواند بیش از یک Thread منطقی در اختیار سیستمعامل قرار دهد.
این ویژگی در محیطهایی مانند VMware و Hyper-V که چندین Workload بهصورت همزمان روی یک سرور اجرا میشوند، اهمیت بیشتری پیدا میکند. برای یک سرور مجازیسازی، ترکیب مناسب Core و Thread میتواند ظرفیت بیشتری برای اجرای همزمان ماشینهای مجازی فراهم کند.
با این حال، Thread را نباید معادل یک Core فیزیکی در نظر گرفت. افزایش Thread ظرفیت پردازشی را بالا میبرد، اما عملکرد آن معادل دو برابر شدن تعداد Core نیست.
فرکانس پردازنده
فرکانس CPU در Workloadهایی که به عملکرد هر Core وابستگی بیشتری دارند، اهمیت زیادی دارد. برنامههایی که نمیتوانند بار کاری خود را به تعداد زیادی Thread تقسیم کنند، ممکن است از یک پردازنده با فرکانس بالاتر بیشتر از یک CPU با Coreهای بسیار زیاد سود ببرند.
به همین دلیل، برای انتخاب CPU در SQL Server یا برخی Applicationهای سازمانی، فقط به تعداد Core نگاه نکنید. ممکن است یک مدل با Core کمتر اما فرکانس بالاتر، برای Workload مشخص شما انتخاب مناسبتری باشد.
در مقابل، اگر سرور برای Virtualization یا پردازشهای کاملاً Multi-Threaded استفاده میشود، افزایش Core و Thread میتواند ارزش بیشتری داشته باشد.
حافظه Cache
Cache حافظهای بسیار سریع در داخل پردازنده است که برای نگهداری دادهها و دستورالعملهایی که CPU به آنها نیاز دارد استفاده میشود. در مقایسه بین دو پردازنده همرده، ظرفیت Cache میتواند یکی از مشخصاتی باشد که در انتخاب نهایی بررسی میکنید.
با این حال، Cache نباید بهتنهایی معیار خرید باشد. اگر بین دو CPU مردد هستید، Core، Thread، فرکانس، TDP، قیمت و نوع Workload را نیز در کنار Cache مقایسه کنید.
توان مصرفی (TDP)
TDP فقط یک عدد برای محاسبه مصرف برق نیست؛ در سرور رکمونت مانند DL380، توان حرارتی پردازنده با طراحی Cooling و Power Configuration سرور ارتباط دارد.
CPUهای قدرتمندتر ممکن است TDP بالاتری داشته باشند. بنابراین هنگام Upgrade، بررسی کنید شاسی، Power Supply و سیستم خنککننده سرور برای پردازنده انتخابی مناسب هستند. اگر فقط بر اساس تعداد Core یک CPU پرمصرف انتخاب کنید، بدون بررسی بخش Cooling و Power ممکن است Upgrade شما انتخاب مناسبی نباشد.
سازگاری با نسل سرور
این مهمترین فیلتر انتخاب CPU است. هر نسل از HP/HPE ProLiant DL380 از خانواده مشخصی از پردازندهها استفاده میکند و نمیتوان CPU یک نسل را صرفاً به دلیل شباهت ظاهری یا Socket روی نسل دیگر نصب کرد.
بهعنوان مثال، DL380 Gen9 در خانواده Xeon E5-2600 v3 و v4 قرار میگیرد، در حالی که DL380 Gen10 از Intel Xeon Scalable استفاده میکند. بنابراین ابتدا نسل دقیق سرور را مشخص کنید و بعد سراغ مقایسه مدلهای CPU همان پلتفرم بروید.
اگر سرور شما دو سوکت پردازنده دارد، تعداد CPUهای نصبشده را نیز در نظر بگیرید. اضافه کردن CPU دوم علاوه بر افزایش ظرفیت پردازشی، میتواند روی Memory Configuration و نحوه توزیع منابع سیستم اثر بگذارد؛ بنابراین باید بر اساس Workload واقعی انجام شود، نه صرفاً برای افزایش عدد Core.
📚 پیشنهاد مطالعه بیشتر :
قبل از خرید CPU این موارد را بررسی کنید
| مورد | چه چیزی را مشخص میکند؟ | چه زمانی اهمیت بیشتری دارد؟ |
|---|---|---|
| نسل DL380 | خانواده CPU قابل پشتیبانی | همیشه؛ اولین مرحله انتخاب |
| Core | ظرفیت پردازش موازی | VMware، Hyper-V و پردازش Multi-Threaded |
| Thread | ظرفیت پردازش همزمان منطقی | Virtualization و Workloadهای همزمان |
| Frequency | عملکرد هر Core | برخی دیتابیسها و Applicationهای حساس به فرکانس |
| Cache | ظرفیت حافظه سریع داخل CPU | مقایسه پردازندههای همرده |
| TDP | نیاز حرارتی و توان CPU | هنگام Upgrade و انتخاب CPUهای قدرتمند |
| تعداد CPU | ظرفیت پردازشی و Memory Configuration | سرورهای Dual-Socket |
| Compatibility | امکان استفاده واقعی از CPU | قبل از هر خرید |
💡 قاعده ساده برای انتخاب CPU:
ابتدا نسل سرور را مشخص کنید، سپس Workload را تعیین کنید و بعد Core، Frequency، TDP و قیمت را بین CPUهای سازگار مقایسه کنید. این روش معمولاً نتیجه بهتری از انتخاب پردازنده صرفاً بر اساس بیشترین تعداد هسته دارد.
هر نسل HP DL380 از چه پردازندههایی پشتیبانی میکند؟
قبل از انتخاب بهترین CPU، ابتدا باید نسل دقیق سرور را مشخص کنید. خانواده DL380 در نسلهای مختلف از پلتفرمهای پردازنده متفاوتی استفاده میکند؛ بنابراین CPU مناسب Gen8 را نمیتوان روی Gen9 یا Gen10 نصب کرد. حتی در یک نسل نیز باید مدل پردازنده، Configuration سرور و در صورت نیاز Firmware و تجهیزات خنککننده بررسی شود.
برای انتخاب سریع، خانواده پردازنده هر نسل را میتوان اینطور دستهبندی کرد:
| نسل سرور | خانواده پردازنده | معماری/نسل CPU | نکته مهم در انتخاب |
|---|---|---|---|
| DL380 Gen8 | Xeon E5-2600 / E5-2600 v2 | Sandy Bridge-EP / Ivy Bridge-EP | برای ارتقای سرورهای قدیمی، v2 معمولاً گزینه جذابتری است |
| DL380 Gen9 | Xeon E5-2600 v3 / v4 | Haswell-EP / Broadwell-EP | v4 در بسیاری از Upgradeها انتخاب ارزشمندتری است |
| DL380 Gen10 | Xeon Scalable نسل اول و دوم | Xeon Scalable | انتخاب CPU باید با Workload و Configuration سرور هماهنگ شود |
| DL380 Gen10 Plus | Xeon Scalable نسل سوم | Ice Lake | پلتفرم جدیدتر با ظرفیت پردازشی و Memory متفاوت |
| DL380 Gen11 | Xeon Scalable نسل چهارم | Sapphire Rapids | مناسبتر برای Workloadهای جدید و پردازشهای سنگین |
بهترین پردازنده برای HP DL380 Gen8
برای DL380 Gen8، انتخاب CPU بیشتر به نوع Workload و بودجه بستگی دارد. E5-2620 v2 گزینه اقتصادی، E5-2660 v2 انتخاب متعادل و E5-2697 v2 گزینه مناسب برای Workloadهای سنگینتر است. اگر فرکانس برای برنامه شما اهمیت بیشتری دارد، E5-2690 v2 نیز گزینه قابل بررسی است.
| مدل CPU | انتخاب | مناسب برای | چه زمانی انتخاب کنیم؟ |
|---|---|---|---|
| Xeon E5-2620 v2 | اقتصادی | File Server، سرویسهای سبک | وقتی هزینه مهمتر از حداکثر Performance است |
| Xeon E5-2660 v2 | متعادل | VMware، Server عمومی | وقتی تعادل قیمت و Performance میخواهید |
| Xeon E5-2690 v2 | قدرتمند | Workloadهای ترکیبی | وقتی فرکانس و Core هر دو اهمیت دارند |
| Xeon E5-2697 v2 | حداکثر Core | Virtualization، پردازش Multi-Threaded | وقتی Workload واقعاً از Coreهای بیشتر استفاده میکند |
📚 پیشنهاد مطالعه بیشتر :
کدام CPU برای شما منطقیتر است؟
برای Virtualization: اگر چندین VM همزمان روی DL380 اجرا میکنید، E5-2660 v2 یا E5-2697 v2 انتخابهای مناسبتری هستند؛ انتخاب نهایی به تعداد VM و میزان CPU مصرفی آنها بستگی دارد.
برای File Server: معمولاً نیازی به گرانترین CPU ندارید و E5-2620 v2 یا E5-2660 v2 میتواند کافی باشد؛ البته اگر سرور همزمان وظایف دیگری انجام دهد، باید Workload کلی را در نظر بگیرید.
برای پردازش سنگین: E5-2697 v2 به دلیل ظرفیت بالاتر پردازش موازی گزینه مناسبتری است، به شرطی که نرمافزار بتواند از Coreهای بیشتر استفاده کند.
بهترین پردازنده برای HP DL380 Gen9
برای DL380 Gen9، اگر به دنبال یک CPU قدرتمند و متعادل هستید، Xeon E5-2680 v4 و E5-2690 v4 گزینههای مناسبی برای بسیاری از Workloadهای سازمانی هستند. اگر مجازیسازی و تعداد Core بیشتر اولویت داشته باشد، E5-2699 v4 انتخاب قدرتمندتری است. برای بودجه محدودتر نیز E5-2660 v4 ارزش خرید خوبی دارد.
| مدل CPU | انتخاب | مناسب برای | چه زمانی انتخاب کنیم؟ |
|---|---|---|---|
| Xeon E5-2620 v3 | اقتصادی | Server عمومی، سرویسهای سبک | وقتی هزینه Upgrade اولویت اصلی است |
| Xeon E5-2640 v4 | اقتصادی متعادل | سرویسهای سازمانی و Workload متوسط | وقتی CPU قویتر از مدلهای پایه میخواهید |
| Xeon E5-2660 v4 | متعادل | VMware، Hyper-V، Server عمومی | وقتی تعادل قیمت و تعداد Core مهم است |
| Xeon E5-2680 v4 | Performance | Virtualization و پردازش سنگین | وقتی ظرفیت پردازشی بیشتری نیاز دارید |
| Xeon E5-2690 v4 | قدرتمند | دیتابیس، Virtualization، پردازش موازی | وقتی Performance بالاتر از هزینه اهمیت دارد |
| Xeon E5-2699 v4 | حداکثر Core | Virtualization گسترده و Workload سنگین | وقتی نرمافزار واقعاً از Coreهای زیاد استفاده میکند |
کدام CPU برای شما منطقیتر است؟
برای VMware و Hyper-V: مدلهایی مانند E5-2660 v4، E5-2680 v4 و E5-2690 v4 انتخابهای متعادلتری هستند. اگر تعداد VMها زیاد باشد و Workload بتواند از Coreهای بیشتر استفاده کند، E5-2699 v4 ارزش بررسی دارد.
برای SQL Server: انتخاب CPU باید با نوع و نسخه SQL Server، تعداد کاربران و نوع Queryها هماهنگ باشد. برای Workloadهای ترکیبی، E5-2680 v4 و E5-2690 v4 میتوانند گزینههای مناسبی باشند؛ اما صرفاً افزایش Core تضمینکننده Performance بهتر نیست.
برای بودجه محدود: اگر یک DL380 Gen9 موجود دارید، E5-2640 v4 یا E5-2660 v4 میتواند انتخاب منطقیتری از خرید CPUهای ردهبالا باشد؛ مخصوصاً زمانی که Workload سرور متوسط است.
برای پردازش سنگین: E5-2690 v4 و E5-2699 v4 برای Workloadهای Multi-Threaded گزینههای قدرتمندتری هستند. انتخاب بین آنها باید بر اساس میزان استفاده واقعی نرمافزار از Coreها و اختلاف قیمت انجام شود.
نکته Upgrade: در Gen9 فقط v4 بودن CPU کافی نیست. قبل از خرید، مدل دقیق سرور، Firmware، تعداد CPUهای نصبشده و Configuration حافظه را بررسی کنید.

بهترین پردازنده برای HP DL380 Gen10
سرور HP ProLiant DL380 Gen10 از پردازندههای Intel Xeon Scalable نسل اول و دوم پشتیبانی میکند. بنابراین انتخاب بهترین CPU به نوع Workload، تعداد هسته، فرکانس، بودجه و Configuration سرور بستگی دارد.
در DL380 Gen10 انتخاب پردازنده بیشتر به حجم کاری سرور بستگی دارد. Xeon Silver 4210 برای سرویسهای پایه و تعداد ماشین مجازی کم کافی است، اما در محیطهای سازمانی، پردازندههای سری Gold مانند Gold 5218 کاربرد بیشتری دارند.
برای سرورهایی که میزبان تعداد زیادی VM یا پردازشهای سنگین هستند، مدلهای Gold 6230 و Gold 6240R با تعداد هسته بیشتر توان پردازشی بالایی دارند.
| مدل CPU | انتخاب | مناسب برای | چه زمانی انتخاب کنیم؟ |
|---|---|---|---|
| Xeon Silver 4210 | اقتصادی | File Server، سرویسهای سازمانی سبک | وقتی هزینه و مصرف انرژی اولویت دارد |
| Xeon Gold 5218 | متعادل | VMware، Hyper-V، Server عمومی | وقتی تعادل بین Core، Performance و قیمت میخواهید |
| Xeon Gold 5220 | قدرتمند | Virtualization، دیتابیس و Workloadهای سازمانی | وقتی به Core و ظرفیت پردازشی بیشتری نیاز دارید |
| Xeon Gold 6230 | Performance | Virtualization گسترده، پردازش موازی | وقتی تعداد VMها زیاد است و Workload از Coreهای بیشتر استفاده میکند |
| Xeon Gold 6240R | ردهبالا | Virtualization سنگین، دیتابیس و پردازشهای سنگین | وقتی Performance بالاتر از هزینه اهمیت دارد |
انتخاب CPU بر اساس Workload
برای مجازیسازی و پردازشهای موازی، تعداد Core و Thread اهمیت بیشتری دارد؛ اما برای برنامههای Single-Thread یا حساس به Latency، فرکانس بالاتر میتواند انتخاب بهتری باشد.
نسل اول یا دوم Xeon Scalable؟
هر دو نسل روی DL380 Gen10 استفاده میشوند، اما در صورت سازگاری و اختلاف قیمت منطقی، Xeon Scalable نسل دوم (Cascade Lake) معمولاً گزینه جذابتری برای ارتقا است.
با این حال، هنگام خرید فقط به نسل CPU نگاه نکنید و Core، Thread، Frequency، TDP و قیمت را هم مقایسه کنید.
یک CPU یا دو CPU؟
DL380 Gen10 یک سرور دو سوکته است، اما نصب CPU دوم همیشه ضروری نیست. اگر Workload شما CPU-intensive نیست، ممکن است ارتقای RAM یا Storage نتیجه بهتری داشته باشد.
قبل از Upgrade نیز Compatibility، TDP، Heatsink، Firmware و وضعیت CPU فعلی را بررسی کنید.
بهترین پردازنده برای HP DL380 Gen10 Plus
سرور HP ProLiant DL380 Gen10 Plus از پردازندههای Intel Xeon Scalable نسل سوم استفاده میکند. این نسل نسبت به DL380 Gen10 معمولی، پلتفرم جدیدتری دارد و از نظر پردازشی و امکانات سختافزاری گزینه قدرتمندتری محسوب میشود.
| مدل CPU | انتخاب | مناسب برای | چه زمانی انتخاب کنیم؟ |
|---|---|---|---|
| Xeon Silver 4310 | اقتصادی | File Server، سرویسهای عمومی و Workload سبک | وقتی به CPU متعادل با مصرف و هزینه مناسب نیاز دارید |
| Xeon Gold 5318Y | متعادل | VMware، Hyper-V و Serverهای سازمانی | وقتی تعادل بین Core، Performance و هزینه مهم است |
| Xeon Gold 6330 | قدرتمند | Virtualization، دیتابیس و پردازش چندرشتهای | وقتی به تعداد Core بیشتر برای Workloadهای همزمان نیاز دارید |
| Xeon Gold 6348 | Performance | Virtualization گسترده و پردازش سنگین | وقتی ظرفیت پردازشی بالاتری برای چندین Workload نیاز دارید |
| Xeon Platinum 8380 | ردهبالا | پردازشهای سنگین، Virtualization گسترده و دیتاسنتر | وقتی حداکثر توان پردازشی در اولویت قرار دارد |
انتخاب CPU بر اساس Workload
برای Virtualization و پردازشهای موازی، تعداد Core و Thread اهمیت زیادی دارد. در Workloadهای حساس به فرکانس نیز باید به Base و Turbo Frequency توجه کرد.
آیا CPU قویتر همیشه بهتر است؟
خیر. انتخاب CPU باید با Workload و سایر اجزای سرور هماهنگ باشد. اگر گلوگاه سیستم RAM، Storage یا Network باشد، ارتقای CPU لزوماً Performance را به شکل محسوسی افزایش نمیدهد.
بهترین پردازنده برای HP DL380 Gen11
سرور HPE ProLiant DL380 Gen11 از پردازندههای نسل چهارم Intel Xeon Scalable استفاده میکند و نسبت به نسلهای قبلی، پلتفرم جدیدتر و امکانات سختافزاری بیشتری در اختیار سرورها قرار میدهد.
| مدل CPU | انتخاب | مناسب برای | چه زمانی انتخاب کنیم؟ |
|---|---|---|---|
| Xeon Silver 4410Y | اقتصادی | File Server، سرویسهای سازمانی و Workload سبک | وقتی هزینه و مصرف انرژی اهمیت بیشتری دارد |
| Xeon Gold 5418Y | متعادل | VMware، Hyper-V و Serverهای سازمانی | وقتی به تعادل مناسب بین Core و Performance نیاز دارید |
| Xeon Gold 6430 | قدرتمند | Virtualization، دیتابیس و پردازش چندرشتهای | وقتی تعداد VMها و Workloadهای همزمان افزایش پیدا میکند |
| Xeon Gold 6448Y | Performance | Virtualization گسترده و پردازش سنگین | وقتی Performance پردازنده اولویت اصلی است |
| Xeon Platinum 8480+ | ردهبالا | دیتاسنتر، پردازش سنگین و Workloadهای بسیار بزرگ | وقتی به حداکثر ظرفیت پردازشی نیاز دارید |
انتخاب CPU بر اساس Workload
برای Virtualization و پردازشهای موازی، تعداد Core و Thread اهمیت زیادی دارد. در برنامههایی که به Single-Core Performance وابسته هستند، Frequency بالاتر میتواند مهمتر باشد.
آیا گرانترین CPU بهترین انتخاب است؟
خیر. قبل از انتخاب پردازنده باید مشخص شود محدودیت اصلی سرور CPU است یا RAM، Storage و Network. در برخی Workloadها، ارتقای سایر اجزای سیستم میتواند تأثیر بیشتری از تعویض CPU داشته باشد.
قبل از خرید CPU برای DL380 Gen11
موارد زیر را بررسی کنید:
- Compatibility پردازنده با Gen11
- تعداد CPU موردنیاز
- Core و Thread
- Base و Turbo Frequency
- TDP و Cooling
- Heatsink
- ظرفیت RAM
- قیمت و ارزش واقعی Upgrade
📚 پیشنهاد مطالعه بیشتر:
مقایسه بهترین پردازندههای HP DL380
برای انتخاب بهترین پردازنده برای سرور HP DL380، فقط تعداد Core را مقایسه نکنید. فرکانس، تعداد Thread، Cache، TDP و نوع Workload نیز روی انتخاب نهایی تأثیر دارند. جدول زیر تعدادی از پردازندههای مناسب و پرکاربرد برای نسلهای مختلف DL380 را با یکدیگر مقایسه میکند.
| پردازنده | نسل مناسب | Core / Thread | فرکانس پایه | Cache | TDP | کاربرد پیشنهادی |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xeon E5-2660 v2 | DL380 Gen8 | 10 / 20 | 2.2 GHz | 25 MB | 95W | کاربری عمومی، Virtualization سبک |
| Xeon E5-2690 v2 | DL380 Gen8 | 10 / 20 | 3.0 GHz | 25 MB | 130W | Workloadهای ترکیبی و حساستر به فرکانس |
| Xeon E5-2697 v2 | DL380 Gen8 | 12 / 24 | 2.7 GHz | 30 MB | 130W | Virtualization و پردازش چندرشتهای |
| Xeon E5-2660 v4 | DL380 Gen9 | 14 / 28 | 2.0 GHz | 35 MB | 105W | Virtualization و کاربری سازمانی |
| Xeon E5-2680 v4 | DL380 Gen9 | 14 / 28 | 2.4 GHz | 35 MB | 120W | Virtualization و پردازش سنگین |
| Xeon E5-2690 v4 | DL380 Gen9 | 14 / 28 | 2.6 GHz | 35 MB | 135W | دیتابیس، Virtualization و Workloadهای سنگین |
| Xeon E5-2699 v4 | DL380 Gen9 | 22 / 44 | 2.2 GHz | 55 MB | 145W | Virtualization گسترده و پردازش موازی |
| Xeon Silver 4210 | DL380 Gen10 | 10 / 20 | 2.2 GHz | 13.75 MB | 85W | File Server و سرویسهای سازمانی سبک |
| Xeon Gold 5218 | DL380 Gen10 | 16 / 32 | 2.3 GHz | 22 MB | 125W | کاربری سازمانی و Virtualization متوسط |
| Xeon Gold 6230 | DL380 Gen10 | 20 / 40 | 2.1 GHz | 27.5 MB | 125W | Virtualization و پردازش چندرشتهای |
| Xeon Gold 6240R | DL380 Gen10 | 24 / 48 | 2.4 GHz | 35.75 MB | 165W | دیتاسنتر و Workloadهای سنگین |
بهترین پردازنده HP DL380 برای Virtualization، SQL Server و File Server
بهترین CPU برای HP DL380 به نوع Workload بستگی دارد. پردازندهای که برای اجرای تعداد زیادی ماشین مجازی مناسب است، لزوماً بهترین انتخاب برای SQL Server یا File Server نیست. جدول زیر یک راهنمای سریع برای انتخاب CPU بر اساس کاربرد ارائه میدهد.
| نوع Workload | Gen8 | Gen9 | Gen10 | اولویت اصلی |
|---|---|---|---|---|
| Virtualization سبک | E5-2660 v2 | E5-2660 v4 | Gold 5218 | تعادل Core، Thread و قیمت |
| Virtualization سنگین | E5-2697 v2 | E5-2699 v4 | Gold 6230 / Gold 6240R | Core و Thread بالا |
| SQL Server | E5-2690 v2 | E5-2680 v4 / E5-2690 v4 | Gold 6242R | ترکیب Core و Frequency |
| File Server | E5-2620 v2 / E5-2660 v2 | E5-2640 v4 / E5-2660 v4 | Silver 4210 | CPU متعادل و هزینه کمتر |
| پردازش سنگین و Multi-Threaded | E5-2697 v2 | E5-2699 v4 | Gold 6230 / Gold 6240R | تعداد Core و Thread |
| کاربری سازمانی عمومی | E5-2660 v2 | E5-2680 v4 | Gold 5218 | تعادل Performance و هزینه |
جمعبندی
انتخاب بهترین پردازنده برای سرور HP DL380 فقط به تعداد Core یا بالاترین فرکانس محدود نمیشود. ابتدا باید نسل سرور، Workload و CPU فعلی را مشخص کنید و سپس مواردی مثل Core/Thread، Frequency، TDP، Cooling و Compatibility را بررسی کنید.
برای Workloadهای مجازیسازی و پردازشهای موازی، CPUهای پرهسته معمولاً انتخاب مناسبتری هستند؛ در حالی که برای برنامههای حساس به فرکانس، Performance تکهستهای اهمیت بیشتری دارد.
همچنین قبل از ارتقای CPU مطمئن شوید که گلوگاه واقعاً پردازنده است. در برخی سرورها، افزایش RAM، ارتقای Storage یا استفاده از Accelerator میتواند تأثیر بیشتری روی Performance داشته باشد.
در نهایت، بهترین CPU الزاماً گرانترین مدل نیست؛ بهترین انتخاب، پردازندهای است که با نسل DL380، نوع Workload و بودجه شما بیشترین تناسب را داشته باشد.
قبل از ارتقا یا خرید CPU ابتدا میزان مصرف پردازنده، تعداد VMها، مقدار RAM و نوع سرویسهای در حال اجرا را بررسی کنید. اگر هر گونه سوال یا ابهامی در این زمینه دارید میتوانید برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در تجارت سرور پارسه در تماس باشید.