تفاوت بین POE,POE+,UPOE در سوئیچ چیست؟

سوئیچ‌ Power over Ethernet که با مخفف PoE شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین تجهیزات شبکه برای مشاغل مختلف در جهان است. سوئیچ انتقال برق از طریق اترنت یک راه‌حل پرطرفدار برای تامین برق و داده به دستگاه‌ها از طریق یک اتصال واحد است. به‌دلیل کاربرد گسترده این سوئیچ در این مطلب به‌طورکامل به بررسی عملکرد، مزایا و تفاوت سوئیچ POE ،POE+ ،UPOE پرداخته‌ایم. همچنین به یک پرسش همیشگی خوانندگان که «کدام نوع POE بهترین انتخاب برای خرید سوئیچ سیسکو است؟» نیز پاسخ داده‌ایم.

⏲ زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

تفاوت سوئیچ POE ،POE+ ،UPOE

POE چگونه در سوئیچ کار می کند؟

فناوری PoE یک فناوری لایه دسترسی است که سیگنال‌های داده و توان الکتریکی را در یک اتصال کابل اترنت برای فعال کردن عملکرد دستگاه از راه دور ترکیب می‌کند. PoE براساس نوع استاندارد آن توانایی تامین برق در اندازه‌های 15.4، 30، 60 و 90 وات را دارد و می‌تواند برق و اطلاعات را با سرعت 10/100/1000 Mbps انتقال دهد. نوع کابل‌های اترنت که برای سوئیچ‌های شبکه PoE استفاده می‌شوند، در درجه اول به نرخ داده پورت PoE بستگی دارند. به‌عنوان مثال، کابل‌های Cat3 برای مسافت 10 تا 100 Mbps استفاده می‌شود اما کابل‌های Cat5/Cat5e/Cat6 برای 1000 Mbps مورد نیاز است.

عبور برق از طریق PoE  در سوئیچ‌ها می‌تواند هم به عنوان یک دستگاه برقی (PD) و هم به عنوان تجهیزات منبع تغذیه (PSE) عمل کند. این بدان معنا است که سوئیچی که با PoE تغذیه می‌شود می‌تواند هم‌زمان برق برای دستگاه‌های مختلف مانند تلفن‌های IP یا نقاط دسترسی بی‌سیم را تامین کند. این ویژگی باعث انعطاف‌پذیری زیادی می‌شود و سوئیچ را می‌توان بدون محدودیت‌های یک پریز برق در هر مکانی مستقر کرد. این در حالی است که عملکرد PoE در سوئیچ می‌تواند به‌عنوان یک یا چند پورت PD و PSE مشخص شود. در واقع از این طریق می‌توان سوئیچ را از طریق اتصالات PoE از درگاه‌های PD یا پورت‌های PSE تغذیه کرد.

در تصویر زیر یک سوئیچ GS516TP  PoE را مشاهده می‌کنید. در این سوئیچ، پورت‌های PD با رنگ قرمز و درگاه‌های PSE با رنگ سبز مشخص شده‌اند.

سوییچ 24 پورت poe سیسکو مدل ws-c2960-24pc-l

POE چگونه در سوئیچ کار می کند؟

همچنین با استفاده از قابلیت‌های سیگنال داده، وضعیت PoE و دستگاه را می‌توان کنترل کرد و اطلاعات را بین یک سوئیچ و دستگاه برق‌دار به اشتراک گذاشت تا میزان برق منتقل شونده به دستگاه راه دور را به راحتی مدیریت کرد.

کاربرد استفاده سوئیچ POE در سازمان ها بزرگ و شرکت کوچک

سوئیچ POE ،POE+ ،UPOE در کل برای ساده‌سازی عملکرد سیستم‌ها و تکنیک‌های نصب مورد استفاده قرار می‌گیرد که با استفاده از یک کابل اترنت چندین فعالیت مانند برق، داده و صدا را انتقال می‌دهد. بنابراین برای عملکرد شبکه به سیم‌کشی و ورودی کمتری نیاز خواهید داشت. همچنین PoE در سوئیچ باعث کاهش مصرف برق و ایمن تجهیزات مورد استفاده اش می‌شود.کاربرد استفاده سوئیچ POE در سازمان ها بزرگ و شرکت کوچک

با این‌حال بیشترین کاربرد سوئیچ POE ،POE+ ،UPOE برای شبکه‌ها و دستگاه‌های متصل به آن که نیاز به برق و انتقال داده دارند، است. به‌همین خاطر دستگاه‌های مختلف در سازمان‌های بزرگ و شرکت‌های کوچک از این فناوری استفاده می‌کنند که توان مورد نیاز برای هر کدام از آن‌ها تا حدودی متفاوت است.

 1. تلفن های VoIP و ویدیویی
 2. IP دوربین های امنیتی که بیشتر در ارتفاعات و دور از ایستگاه‌های برق نصب می‌شوند.
 3. فناوری های بی‌ سیم (Wireless Technology) مانند تکرارکننده بی‌سیم (Wireless Repeater)، نقطه دسترسی بی‌سیم (Wireless Access Point)، سامانه شناسایی بی‌ سیم RFID و …
 4. سیستم‌های از راه دور (Remote systems)
 5. دستگاه‌های صوتی (Audio Devices)
 6. تین کلاینت‌ها (Thin Clients)
 7. تامین انرژی دستگاه‌های اینترنت اشیا

ویژگی سوئیچ POE، POE+، UPOE

با توجه به نوع استاندارد سوئیچ POE، POE+، UPOE ویژگی‌های متعددی را می‌توانید تجربه کنید. با این‌حال به‌طورکلی مزایای استفاده از این فناوری در سوئیچ عبارتند از:

 • فقط به یک کابل نیاز دارید؛ زیرا هم قابلیت برق و هم شبکه فراهم می‌شود.
 • به راحتی می‌توانید شبکه را حتی زمانی که برق مشکل دارد، گسترش دهید.
 • نصب، راه‌اندازی و نگه‌داری آن‌ها آسان است و می‌توانید از راه دور آن‌ها را مدیریت کنید.
 • سوئیچ های PoE به مراتب بیشتر از سوئیچ‌های معمولی در دسترس هستند.
 • راه‌اندازی آن‌ها ارزان‌تر  و جابه‌جایی آن‌ها آسان‌تر است.
 • توزیع کارآمد انرژی و کاهش اتلاف انرژی

جدول مقایسه سوئیچ POE ،POE+ ،UPOE

استاندار اولیه سوئیچ PoE که با نام IEEE 802.3af شناخته می‌شود، در سال 2003 عرضه شد. این سوئیچ 5.4 وات برق از پورت ارسال می‌کند که پس از تلفات ناشی از مقاومت در کابل حداقل 12.95 وات منتقل می‌شود. در سال 2009 استاندارد IEEE 802.3at که PoE+ نیز نامیده می‌شود، منتشر شد که توان هر پورت دو برابر و به 30 وات می‌رسد. در سال 2018 استاندارد جدیدتری با نام IEEE 802.3bt که با نام PoE++ نیز شناخته می‌شود، به بازار عرضه شد که امکان تولید توان 51 وات را فراهم می‌کند. این در حالی است که سوئیچ اختصاصی سیسکو با نام UPoE به بازار عرضه شده که عملکرد آن شبیه به PoE++ است. به همین خاطر بیشتر سوئیچ UPoE را با نام PoE ++ نیز می‌شناسند. به تازگی نوع جدیدی از سوئیچ PoE++ به بازار عرضه شده که با نام مدل 4 (Type 4) شناخته می‌شود که توان 90 وات را ارائه می‌دهد.

استاندارد PoE نوع 1 PoE نوع 2 PoE+ نوع 3 UPoE یاPoE ++ نوع چهار PoE ++
کابل جفت پیچ خورده 2 جفت 4 جفت 4 جفت 4 جفت
توان در دسترس PD 12.95 وات 25.5 وات 51 وات 71 وات
حداکثر توان منبع PoE 15.40 وات 30 وات 60 وات 90 وات
حداقل ولتاژ ورودی 44- 57 ولت 50- 57 ولت 50- 57 ولت 52- 57 ولت
حداکثر جریان 600 میلی‌آمپر 350 میلی‌آمپر 600 میلی‌آمپر در هر جفت 960 میلی‌آمپر در هر جفت

کدام نوع POE بهترین انتخاب برای خرید سوئیچ سیسکو است؟

انتخاب سوئیچ POE ،POE+ ،UPOE به نیازهای مختلف هر کسب‌وکاری بستگی دارد. به‌طورکلی سه نوع اصلی سوئیچ PoE وجود دارد که می‌توانید براساس نوع کاربری آن‌ها را خریداری کنید:

 • سوئیچ POE مدیریت نشده (Unmanaged POE Switch): این نوع سوئیچ برای مشاغل کوچک و مصارف خانگی مناسب است و می‌توانید اتصال بین 5 تا 10 دستگاه را برقرار سازد. از آن‌جایی که این مدل سوئیچ امکانات امنیتی و مدیریتی ندارد، برای کسب‌وکارهایی که با موارد حساس سروکار دارند، مناسب نیست.
 • سوئیچ هوشمند یا هیبریدی POE: این مدل دسترسی از طریق اینترنت برای پیکربندی پورت‌ها و شبکه‌های مجازی و غیره را ارائه می‌کنند. به‌طور معمول سوئیچ هوشمند برای VoIP‌، شبکه‌های کوچک ‌و VLAN کاربرد دارد. این نوع سوئیچ PoE ساده‌تر و ارزان‌تر از سوئیچ‌های مدیریت شده هستند که ویژگی‌های امنیتی نیز دارند اما عملکرد آن محدود است.
 • سوئیچ مدیریت شده POE (Managed POE Switch): این پیشرفته‌ترین و گران‌ترین نوع سوئیچ است که سطح بالایی از کنترل، مدیریت و امنیت کامل را ارائه می‌دهد. اگر به نظارت 24 ساعته، دسترسی از راه دور، کنترل و مقیاس‌پذیری نیاز دارید، این سوئیچ برای شما مناسب خواهد بود. به‌طور معمول از این نوع سوئیچ در مراکز داده و شبکه‌های سازمانی استفاده می‌شود.

جمع بندی

اگر قصد دارید سوئیچ POE ،POE+ ،UPOE برای شبکه خود خریداری کنید باید فاکتورهای مختلفی از جمله میزان توان منبع تغذیه، مقدار ولتاژ و اتصالات برق را در نظر بگیرید. در نظر گرفتن این مشخصات باعث می‌شود تا شبکه به‌طور موثری تقویت شود. همچنین برای این‌که بدانید فناوری PoE برای دستگاه‌های شبکه شما مناسب است باید مواردی مانند محل نصب، مشخصات ورودی، دمای عملیات و رتبه IP (IEC60529) را بررسی کنید تا مطمئن شوید که درجه حفاظتی مناسب برای دستگاه را دارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *