سخت افزار مورد نیاز سرور برای 100 تا 1000 کاربر و سرور خانگی

یکی از فاکتورهای مهم در خرید سرور و سخت ‌افزار مورد نیاز آن در نظر گرفتن تعداد کاربران است. به‌طورمعمول بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌ها با توجه به تعداد کاربرانی که هم‌زمان به یک سرور دسترسی دارند اقدام به تهیه سخت افزار مورد نیاز برای سرور می‌کنند. با توجه به این فاکتور بسیار مهم در این مطلب قصد داریم به سخت افزار مورد نیاز سرور برای 100 تا 1000 کاربر و سرور خانگی بپردازیم و کلیه نکات کاربردی در این زمینه را در اختیارتان قرار دهیم. با این حال، توجه داشته باشید که این پیشنهادات به‌طورکلی است و با توجه به نیازها و ترجیحات خاص شما می‌تواند متفاوت باشد. برای تعیین بهترین پیکربندی سخت‌افزار با توجه به نوع فعالیت‌تان می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

⏲ مدت زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 100 کاربر

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 100 کاربر، باید قدرت محاسباتی، ظرفیت ذخیره‌سازی، اتصال شبکه و پشتیبانی هم‌زمان را داشته باشد. این بدان معنا است که سرور باید بتواند 100 درخواست را بدون افت کیفیت با منابع کافی پاسخگو باشد. اگرچه خرید سخت افزار مورد نیاز برای سرور 100 کاربری، بسیار به نیازها و برنامه‌های مورد استفاده آن‌ها بستگی دارد، با این‌حال در نظر گرفتن یک‌سری نکات کلیدی در انتخاب بهترین سخت‌افزار موردنیاز تاثیرگذار خواهد بود.

پردازنده یا CPU

برای انتخاب پردازنده به سراغ پردازنده‌های 64 بیتی بروید. پردازنده‌های 64 بیتی فضای قابل توجهی برای عملکردهای گوناگون دارند و بهترین انتخاب برای ویندوز سرور 2021 هستند.

 • پردازنده‌های چند هسته‌ای برای سرور انتخاب کنید. این نوع پردازنده‌های می‌توانند عملکرد و کارآیی کلی سرور را بهبود بخشند. با این‌حال تعداد هسته‌ مورد نیاز به نوع، حجم کاری و تعداد برنامه‌ها و سرویس‌های در حال اجرا بر روی سرور بستگی دارد.
 • به سراغ پردازنده‌ها با حافظه پنهان یا به اصطلاحا کش بزرگ بروید. Cache بزرگ‌تر به معنای عملکرد سریع‌تر است که تاخیر و مصرف پهنای باند دسترسی به حافظه اصلی را کاهش می‌دهد.
پیشنهاد کارشناسان ما:

دو پردازنده Intel Xeon E5-2690v4،که هر کدام دارای 14 هسته، 28 رشته هستند و از فرکانس پایه 2.6 گیگاهرتز، حداکثر فرکانس توربوی 3.5 گیگاهرتز و حافظه پنهان 35 مگابایتی پشتیبانی می‌کنند. این پیکربندی در مجموع 28 هسته، 56 رشته، 70 مگابایت کش و فرکانس ترکیبی تا 7 گیگاهرتز را فراهم می‌کند.

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 100 کاربر

مموری یا حافظه Ram

حافظه رم تعیین می‌کند که چه مقدار داده و دستورالعمل می‌تواند به‌طور همزمان توسط پردازنده ذخیره و پردازش شود که در عملکرد و پاسخگویی سرور به‌شدت تاثیرگذار است.

 • برای پاسخ‌گویی به نیازهای هم‌زمان 100 کاربر باید به سراغ حافظه با سرعت‌های بالاتر بروید. سرعت حافظه تعیین می‌کند که داده‌ها و دستورالعمل‌ها با چه سرعتی می‌توانند بین حافظه و پردازنده منتقل شوند.
 • سرعت حافظه باید با سرعت پردازنده و همچنین نیازهای برنامه و سرویس مورد استفاده برای 100 کاربر سازگار باشد. به‌عنوان مثال، سرور بازی که به کیفیت گرافیکی بالایی نیاز دارد ممکن است به حافظه سریع‌تری نسبت به سرور پشتیبان که فقط وظایف دوره‌ای را انجام می‌دهد، نیاز داشته باشد.
 • به سراغ حافظه با قابلیت‌های تصحیح خطا (ECC) که می‌تواند خطاهای تک بیتی را شناسایی و تصحیح کند، یا با استفاده از آرایه اضافی حافظه مستقل (RAIM)، که می‌تواند تحمل خطا و بازیابی اطلاعات را با استفاده از چند حافظه فراهم کند؛ بروید.
پیشنهاد کارشناسان ما:

128 گیگابایت حافظه DDR4-2400 ECC RAIM برای 100 کاربر مناسب است. این حافظه رم علاوه بر این‌که 128 گیگابایت ظرفیت حافظه را فراهم می‌کند دارای سرعت حافظه 2400 مگاهرتز همراه با تصحیح خطای ECC و تحمل خطای RAIM است که می‌تواند انواع مختلفی از برنامه‌ها و خدمات را با کارایی و قابلیت اطمینان بالا پشتیبانی کند.

مموری یا حافظه Ram مورد نیازسرور

Storage یا ذخیره ساز

برای انتخاب فضای ذخیره سازی برای سروری که 100 کاربر را پشتیبانی می‌کند، باید مشخص کنید که با چه مقدار داده سروکار دارید. اندازه ذخیره‌ساز باید برای برآوردن نیازهای برنامه و خدمات و همچنین حجم کار و نرخ رشد کافی باشد. برای مثال، سرور فایلی که فایل‌های بزرگ را ذخیره می‌کند نسبت به وب سروری که فایل‌های کوچک را ارائه می‌دهد، به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارد.

 • سرعت ذخیره‌ساز در عملکرد و پاسخگویی سرور بسیار تاثیر می‌گذارد. سرعت ذخیره‌ساز بر‌حسب مگابایت در ثانیه (MB/s) یا گیگابایت بر ثانیه (GB/s) اندازه‌گیری می‌شود که نشان می‌دهد چه مقدار داده در هر ثانیه قابل انتقال است.
 • به سراغ‌ ذخیره‌سازهای قابل اعتماد بروید که از داده‌ها و دستورالعمل‌ها در برابر خطاها و خرابی‌ها محافظت و بازیابی می‌کنند. این ویژگی در امنیت سرور نیز تاثیرگذار است. قابلیت اطمینان ذخیره‌ساز را می‌توان با استفاده از آرایه اضافی از دیسک‌های مستقل (RAID) افزایش داد، که می‌تواند تحمل خطا و بازیابی اطلاعات را با استفاده از چندین دیسک فراهم کند.
پیشنهاد کارشناسان ما:

دو SSD یک ترابایتی در پیکربندی RAID 1 به همراه یک هارد 4 ترابایتی در پیکربندی RAID 5 برای ذخیره‌سازی 100 کاربر مناسب است. این پیکربندی در مجموع 5 ترابایت ظرفیت ذخیره‌سازی را فراهم می‌کند که با SSD عملکرد سریع فراهم می‌شود و همچنین تحمل خطای RAID را برای هر دو SSD و HDD نیز وجود دارد.

ذخیره‌سازی 100 کاربر برای سرور

کارت شبکه

کارت شبکه یکی از اجزای اصلی در سرور است که از طریق آن ارتباط‌های سیمی یا بی‌سیم به دستگاه‌های دیگر مانند سوئیچ، روتر و … متصل می‌شود. برای انتخاب کارت شبکه برای سروری که از 100 کاربر پشتیبانی می‌کند باید پهنای باند را در نظر بگیرید. پهنای باند شبکه تعیین می‌کند که چه مقدار داده می‌تواند بین سرور و دستگاه‌های دیگر در واحد زمان منتقل شود، که در عملکرد کلی تاثیر می‌گذارد.

همچنین پهنای باند شبکه باید برای برآورده کردن الزامات برنامه و خدمات و همچنین حجم کار و سطح همزمانی نیز کافی باشد. به‌عنوان مثال، یک سرور کنفرانس ویدیویی که پخش جریانی با کیفیت بالا را مدیریت می کند، ممکن است به پهنای باند بیشتری نسبت به سرور اشتراک فایل که انتقالات با فرکانس پایین را مدیریت می‌کنند، نیاز داشته باشد.

 • تاخیر شبکه سریع را برای سرورها انتخاب کنید. تاخیر شبکه تعیین می‌کند که چقدر طول می‌کشد تا داده‌ها بین سرور و سایر دستگاه‌ها حرکت کنند، که بر عملکرد و پاسخ‌دهی سرور تاثیر می‌گذارد.
پیشنهاد کارشناسان ما:

دو کارت رابط شبکه اترنت 10 گیگابیت در ثانیه (NIC) با پیکربندی اضافی، به همراه یک کارت شبکه اترنت 1 گیگابیت در ثانیه برای اهداف مدیریتی. این پیکربندی در مجموع 20 گیگابیت در ثانیه پهنای باند شبکه را فراهم می‌کند و با دو NIC انتقال داده سریع و قابل اعتماد برای برنامه‌ها و خدمات و یک NIC دسترسی جداگانه برای وظایف مدیریتی، را فراهم می کند.

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 500 کاربر

هنگام خرید سخت‌ افزار مورد نیاز سرور برای 500 کاربر باید عوامل دیگری مانند نوع برنامه‌ها، حجم کاری و بودجه را در نظر بگیرید. با فرض این‌که این تعداد کاربر می‌خواهند از کارهای رایجی مانند اشتراک‌گذاری فایل، ایمیل، میزبانی وب و مدیریت پایگاه داده استفاده کنند، مانند سخت‌افزار مورد نیاز سرور برای 100 کاربر به بررسی نکات کلیدی می‌پردازیم و همچنین چند نمونه از مشخصات سخت‌افزار سرور متناسب با این تعداد کاربر را ارائه خواهیم کرد.

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 500 کاربر

پردازنده

برای 500 کاربر، پردازنده‌ای با حداقل 8 هسته و 16 رشته و سرعت کلاک حداقل 3 گیگاهرتز را توصیه می‌کنیم. این تضمین می‌کند که سرور می‌تواند چندین درخواست از کاربران مختلف را بدون کاهش سرعت انجام دهد. به‌عنوان مثال، می توانید یک پردازنده Intel Xeon E5-2620 v4 را انتخاب کنید که دارای 8 هسته، 16 رشته و فرکانس پایه 2.1 گیگاهرتز (تا 3 گیگاهرتز با Turbo Boost) است. همچنین می‌توانید به سراغ یک پردازنده AMD EPYC 7251 بروید که دارای 8 هسته، 16 رشته است و فرکانس پایه 2.1 گیگاهرتز (تا 2.9 گیگاهرتز با Turbo Boost) را ارائه می‌دهد.

معرفی محصول: سرور HP Proliant DL360 G10

حافظه رم

هر چه سرور، حافظه یا RAM بیشتری داشته باشد، کاربران به داده‌های بیشتری با سرعت کارآمدتری دسترسی دارند. برای 500 کاربر، ظرفیت حداقل 32 گیگابایت را توصیه می‌کنیم. این ظرفیت تضمین می‌کند که سرور می‌تواند چندین برنامه را همزمان اجرا کند و حجم زیادی از داده را بدون تمام شدن حافظه مدیریت کند. حافظه رم کینگستون (Kingston) مدل DDR4-2400 ECC Registered DIMM 32 گیگابایتی یا 2 ماژولCrucial DDR4-2666 ECC Registered  DIMM  با ظرفیت 32 گیگابایت انتخاب‌های مناسبی خواهند بود.

فضای ذخیره سازی

نوع ذخیره ساز و سرعت آن در خواندن و نوشتن اطلاعات توسط سرور تاثیر می‌گذارد. برای 500 کاربر، حداقل 2 ترابایت حجم فضای ذخیره‌سازی را توصیه می‌کنیم. این میزان تضمین می‌کند که سرور فضای کافی برای ذخیره فایل‌ها، ایمیل‌ها، پایگاه‌های داده، صفحات وب و نسخه‌های پشتیبان دارد. برای کمترین حالت یک درایو 3.5 اینچی HDD با ظرفیت 2 ترابایت SATA یا یک درایو Western Digital Gold Enterprise Class SATA HDD  دو ترابایتی مناسب است.

با این حال، اگر می‌خواهید عملکرد سریع‌تر و مصرف انرژی کمتری داشته باشید، مانند بخش سخت‌افزار برای 100 کاربر باید از ترکیب درایوهای حالت جامد (SSD) و درایوهای دیسک سخت (HDD) استفاده کنید یا فقط به سراغ SSDها بروید. با این‌حال SSDها نسبت به HDD ظرفیت کمتری دارند و از قیمت بیشتری نیز برخوردار هستند.

کارت شبکه

برای 500 کاربر، حداقل 1 گیگابیت بر ثانیه (گیگابیت بر ثانیه) کارت شبکه را توصیه می‌کنیم. با توجه به نوع فعالیت کاربران کارت شبکه باید بتواند حجم بالایی از ترافیک را مدیریت کند و در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی کاربران باشد. حداقل‌ترین کارت شبکه که می‌توانید برای سرور خریداری کنید Adapter I350-T4V2  یا کارت شبکه Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet Plus NIC است.

معرفی محصول: قیمت سرور hp dl360 g8

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 1000 کاربر

اولین قدم برای سخت افزار مورد نیاز سرور برای 1000 کاربر تعریف نقش و عملکرد سرور است. هر نوع سرور نیازمندی‌ها و توصیه‌های سخت افزاری خاص خود را دارد. به‌عنوان مثال، یک وب سرور نسبت به یک سرور فایل به پردازنده و حافظه رم بیشتری نیاز دارد. در حالی‌که یک سرور پایگاه داده بیشتر به فضای ذخیره‌سازی احتیاج دارد. بنابراین شناسایی هدف اصلی سرور و نرم‌افزاری که روی آن اجرا می‌شود، مهم است.

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 1000 کاربر

مرحله دوم برآورد حجم کاری مورد انتظار و تقاضای کاربر است. این شامل جمع‌آوری داده‌ها و معیارهای مربوط به استفاده فعلی یا پیش‌بینی‌شده سیستم، مانند تعداد تراکنش‌ها در ساعت، تعداد کاربران هم‌زمان، اندازه و نرخ رشد داده‌ها، زمان پاسخ‌دهی و اهداف عملیاتی و غیره است. این داده‌ها می‌توانند به تعیین سخت‌افزار کمک کنند.

مرحله سوم این است که نیازهای سخت‌افزاری برآورد شده را با گزینه‌های سخت‌افزاری موجود مقایسه و مناسب‌ترین مورد را انتخاب کنید تا انتظارات را برآورده سازد یا فراتر از آن عمل کند. هنگام انتخاب پیکربندی سخت‌افزار عوامل مختلفی مانند هزینه، مقیاس‌پذیری، قابلیت اطمینان، سازگاری، امنیت و غیره باید در نظر گرفته شود.

برای نشان دادن این مراحل، اجازه دهید یک مثالی را در نظر بگیریم که در آن می‌خواهیم سروری راه‌اندازی کنیم که Windows Server 2023 را با Dynamics 365 Finance & Operations به‌عنوان یک سرور برنامه برای 1000 کاربر اجرا کند. طبق گفته Microsoft Learn، حداقل سخت‌افزار مورد نیاز ویندوز سرور 2023 عبارتند از:

 • پردازنده: پردازنده 64 بیتی 1.4 گیگاهرتز
 • حافظه: 512 مگابایت
 • فضای دیسک: 32 گیگابایت

با این حال، این‌ها فقط حداقل شرایط لازم برای اجرای Windows Server 2023 هستند. آن‌ها الزامات واقعی اجرای Dynamics 365 Finance & Operations یا هر برنامه یا ویژگی دیگری را منعکس نمی‌کنند. بنابراین، ما باید حجم کار و تقاضای کاربر را برای سناریوی خود تخمین بزنیم.

طبق گفته Microsoft Learn، برخی از عواملی که بر اندازه Dynamics 365 Finance & Operations تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • تراکنش‌ها: تعداد و نوع تراکنش‌ها در ساعت
 • کاربران هم‌زمان: تعداد کاربرانی که به‌طور هم‌زمان وارد شده و کار می‌کنند
 • ترکیب داده‌ها: جزئیات تنظیمات و پیکربندی سیستم، مانند تعداد اشخاص حقوقی، موارد، سطوح BOM، نقش‌های امنیتی و غیره.
 • اهداف عملکرد: زمان پاسخ و توان عملیاتی مورد نظر برای هر نوع تراکنش

مقدار حافظه رم برای تجهیزات سخت افزاری سرور برای 1000 کاربر

براساس این عوامل، ما می‌توانیم از ابزار اندازه‌گیری یا ماشین‌حساب ارائه شده توسط مایکروسافت یا یک فروشنده شخص ثالث برای برآورد نیازهای سخت‌افزاری خود استفاده کنیم. به‌عنوان مثال، با استفاده از ابزار ProcessMaker’s Server Sizing3، می‌توانیم برخی از داده‌های نمونه را برای سناریوی خود وارد کنیم:

 • تراکنش: 4000 مورد جدید در روز
 • کاربران هم‌زمان: 1000 کاربر
 • ترکیب داده‌ها: 10 شخص حقوقی، 10000 مورد، 5 سطح BOM
 • اهداف عملکرد: میانگین زمان پاسخ دهی < 5 ثانیه

سپس این ابزار یک پیکربندی سخت‌افزاری توصیه شده را برای سناریوی ما ارائه می‌دهد:

 • پردازنده: هسته 2.6 گیگاهرتز – 3 گیگاهرتز
 • حافظه: 32 گیگابایت
 • فضای دیسک: 500 گیگابایت SSD

این پیکربندی بسیار بالاتر از حداقل مورد نیاز برای Windows Server 2023 است زیرا حجم کار اضافی و تقاضای کاربر از Dynamics 365 Finance & Operations را در نظر می‌گیرد. با این حال، این تنها یک تخمین بر اساس برخی داده‌های نمونه است. نیازهای سخت‌افزاری واقعی ممکن است بسته به استفاده و پیکربندی سیستم خاص متفاوت باشد.

پیشنهاد کارشناسان ما برای تجهیزات سخت افزاری سرور برای 1000 کاربر

پردازنده
Intel Xeon E5-2630 v4 AMD EPYC 7302P
با 10 هسته و 25 مگابایت حافظه پنهان دارای فرکانس پایه 2.2 گیگاهرتز و فرکانس توربو 3.1 گیگاهرتز با پشتیبانی تا 1866 ترابایت حافظه رم با 16 هسته و فرکانس پایه 3 گیگاهرتز و فرکانس boost 3.3 گیگاهرتز دارای 128 مگابایت حافظه پنهان و پشتیبانی تا 4 ترابایت حافظه رم
حافظه رم
Kingston KVR24R17D8/16 Crucial CT16G4RFD8266
16 GB DDR4-2400 ECC Registered DIMM

با سرعت 2400 MHz و تأخیر CL17

16 GB DDR4-2666 ECC Registered DIMM

با سرعت 2666 MHz و تأخیر CL19

ذخیره ساز
Samsung 860 EVO Seagate IronWolf
4 TB SATA III SSD

با سرعت خواندن متوالی تا 550 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن متوالی تا 520 مگابایت بر ثانیه

10 TB SATA III HDD

با سرعت چرخش 7200 RPM و حجم کش 256 مگابایت

منبع تغذیه
Corsair RM1000x EVGA SuperNOVA 1000 G3
1000 W, 80 Plus Gold, single +12V rail 1000 W, 80 Plus Gold, single +12V rail

همچنین یک قانون کلی خوب برای انتخاب کارت شبکه وجود دارد که حداقل 1 مگابیت در ثانیه سرعت شبکه برای هر کاربر باید فراهم شود. بنابراین برای 1000 کاربر حداقل به 1 گیگابیت بر ثانیه سرعت شبکه نیاز دارید. با این حال، این ممکن است بسته به حجم کاری و پیچیدگی برنامه‌های سرور شما متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، اگر سرور شما برنامه‌های فشرده شبکه مانند بازی آنلاین یا کنفرانس ویدیویی را اجرا می‌کند، ممکن است برای دستیابی به عملکرد مطلوب به سرعت شبکه بیشتری نیاز داشته باشید.

سخت افزار مورد نیاز سرور خانگی

سخت افزار مورد نیاز سرور خانگی

پیکربندی و انتخاب سخت‌ افزار مورد نیاز سرور خانگی خیلی پیچیده نیست اما این‌که به چه اجزایی نیاز دارید بستگی به نحوه‌ی استفاده از سرور خانگی‌تان دارد. اگر می‌خواهید مهارت‌های جدید فناوری اطلاعات را بیاموزید یک سرور دست دوم مناسب است اما اگر به یک VM برای اهداف آزمایشی نیاز دارید یک سرور کوچک و کم‌مصرف گزینه‌ی عالی خواهد بود. اگر هم قصد ذخیره‌ی داده‌ها را دارید باید سیستمی را جمع‌آوری کنید که از دیسک‌های ذخیره‌ساز متعدد پشتیبانی کند. در همه‌ی مواد باید مصرف برق را تا حد امکان برای سرور خانگی خود پایین نگه دارید. بنابراین بیایید به حداقل سخت افزار مورد نیاز برای سرور خانگی که انتخاب مناسبی هستند، نگاهی بیندازیم:

CPU: یک پردازنده با فرکانس 1 گیگاهرتز یا سریع‌تر که از معماری 64 بیتی پشتیبانی می‌کند برای شروع مناسب است. می‌توانید به سراغ پردازنده‌های اینتل یا AMD یا حتی یک سی‌ پی یو مبتنی بر ARM مانند Raspberry Pi بروید.

Memory: حداقل 512 مگابایت رم برای شروع کافی است اما اگر می‌توانید هزینه کنید 2 گیگابایت یا حتی بیشتر را انتخاب کنید. هرچه ظرفیت رم بیشتر باشید، سرور شما عملکرد بهتری خواهد داشت و خدمات بیشتری را می‌تواند به‌طور هم‌زمان اجرا کند. اگر قصد ندارید ماشین‌های مجازی را روی سرور خانگی خود اجرا کنید، در اکثر موارد 4 گیگابایت کافی است، در غیر این صورت، باید به سراغ 8 یا 16 گیگابایت بروید.

فضای ذخیره سازی: اگرچه حداقل 250 گیگابایت فضای هارد دیسک برای شروع کافی است اما بهتر است از همان اول به فکر آینده باشید و  به سراغ 1 ترابایت و حتی بیشتر بروید. همچنین برای افزایش عملکرد و کاهش مصرف انرژی می‌توانید از درایوهای حالت جامد (SSD) استفاده کنید.

کارت شبکه: یک اتصال اترنت سیمی با حداقل سرعت 100 مگابیت بر ثانیه کافی است. اتصال بی‌سیم برای سرور خانگی توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند غیر قابل اعتماد و کند باشد. همچنین اگر می‌خواهید از خارج از شبکه خانگی خود به سرور خود دسترسی داشته باشید، به روتری نیاز دارید که از ارسال پورت و DNS پویا پشتیبانی کند.

معرفی محصول: قیمت سیسکو 3850

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 1000 کاربر

سرور میزبان (Host)/هایپروایزر(Hypervisor) یک ماشین فیزیکی است که یک یا چند ماشین مجازی را با استفاده از یک لایه نرم افزاری به نام هایپروایزر اجرا می‌کند. هایپروایزر مسئولیت مدیریت منابع هاست و تخصیص آن‌ها به ماشین‌های مجازی و همچنین ایجاد ایزوله و امنیت بین آن‌ها را بر عهده دارد. این سرور ویژگی‌هایی متعددی مانند در دسترس بودن و تحمل خطا  را در اختیار ماشین‌های مجازی قرار می‌دهد.

کارآیی و عملکرد سرور میزبان/هایپروایزر تا حد زیادی به مشخصات سخت‌افزاری ماشین فیزیکی بستگی دارد. بنابراین، انتخاب قطعات سخت‌افزاری مناسب که الزامات هایپروایزر و حجم کاری مورد انتظار ماشین‌های مجازی را برآورده می کند، مهم است. بنابراین در ادامه برخی از حداقل‌ها و الزامات سخت‌افزاری توصیه‌شده برای انواع مختلف هایپروایزر مانند Hyper-V در سرور ویندوز، VMware ESXi و KVM در لینوکس را مورد بحث قرار خواهیم داد.

سخت افزار مورد نیاز سرور برای 1000 کاربر

Hyper-V در ویندوز سرور

Hyper-V یک هایپروایزر بومی است که در سیستم‌عامل ویندوز سرور گنجانده شده که می‌تواند ماشین‌های مجازی ویندوز و لینوکس را بر روی پردازنده‌های 64 بیتی اجرا کند و  از افزونه‌های مجازی‌سازی نیز پشتیبانی می کند. Hyper-V نیازمندی‌های سخت‌افزاری خاصی دارد که عبارتند از:

یک پردازنده 64 بیتی با ترجمه آدرس سطح دوم (SLAT): SLAT یک ویژگی است که عملکرد مجازی‌سازی را با کاهش سربار ترجمه آدرس‌های فیزیکی مهمان به آدرس‌های فیزیکی میزبان بهبود می‌بخشد. برای نصب اجزای مجازی سازی Hyper-V مانند Hypervisor ویندوز، باید پردازنده SLAT داشته باشید.

پسوندهای حالت مانیتور VM (VM Monitor Mode extensions): این‌ها ویژگی‌های پردازنده هستند که با اجازه دادن به دسترسی مستقیم به برخی از منابع سخت‌افزاری، امکان اجرای کارآمد ماشین‌های مجازی را فراهم می‌کنند. در پردازنده‌های اینتل، این ویژگی VT-x و در پردازنده‌های AMD، AMD-V1 نام دارد.

مقدار حافظه مورد نیاز به تعداد و اندازه ماشین‌های مجازی که روی هاست اجرا می‌شوند بستگی دارد. به‌عنوان یک قانون کلی، حداقل 4 گیگابایت رم برای سیستم‌عامل میزبان به اضافه مقدار حافظه اختصاص داده شده به هر ماشین مجازی باید خریداری کنید.

پشتیبانی مجازی‌سازی در BIOS یا UEFI: این ویژگی مجازی‌سازی سخت‌افزار را فعال می‌کند تا با اجازه دادن به پردازنده برای اجرای مستقیم کد مهمان، عملکرد و امنیت مجازی‌سازی را بهبود ببخشد. برای سیستم‌های اینتل Intel VT و برای سیستم‌های AMD، AMD-V1 است. علاوه بر این، پیشگیری از اجرای داده‌ها (DEP) باید در دسترس و فعال باشد. این از اجرای کدهای مخرب در مناطق حافظه که به‌عنوان غیرقابل اجرا علامت گذاری‌شده اند، جلوگیری می‌کند. برای سیستم‌های اینتل، XD بیت و برای سیستم‌های AMD، NX bit1 است.

برای اجرای ماشین‌های مجازی محافظ، میزبان باید دارای یک ماژول پلتفرم قابل اعتماد (TPM) 2.0 یا یک دستگاه مجازی TPM 2.0 باشد و از رابط سیستم‌افزار توسعه‌پذیر یکپارچه (UEFI) Secure Boot1 پشتیبانی کند. برای استفاده از تخصیص گسسته دستگاه (Discrete device assignmen)، میزبان باید یک واحد مدیریت حافظه ورودی/خروجی (IOMMU) داشته باشد که ترجمه آدرس و ایزوله‌سازی را برای دسترسی دستگاه فراهم سازد.

معرفی محصول: سرور HP DL380 Gen11

VMware ESXi

VMware ESXi یک هایپروایزر bare-metal است که به‌طور مستقیم روی ماشین فیزیکی بدون سیستم‌عامل زیربنایی اجرا می‌شود و می‌تواند ماشین‌های مجازی ویندوز و لینوکس را بر روی پردازنده های 64 بیتی اجرا کند و از افزونه‌های مجازی‌سازی پشتیبانی می‌کنند. حداقل سخت‌افزار مورد نیاز برای VMware ESXi 7.x عبارتند از:

 •  یک پردازنده 64-bit x86 با پشتیبانی از LAHF/SAHF در حالت طولانی
 •  پشتیبانی از ویژگی‌های VMX یا SVM در پردازنده
 •  حداقل 4 گیگابایت رم. مقدار حافظه مورد نیاز به تعداد و اندازه ماشین‌های مجازی که روی هاست اجرا می شوند بستگی دارد.
 •  حداقل یک آداپتور اترنت گیگابیتی. آداپتور شبکه باید با VMware ESXi سازگار باشد و از بوت شبکه با محیط اجرای Preboot (PXE) پشتیبانی کند.
 •  یک دیسک SCSI یا یک دیسک SATA که در حالت AHCI پشتیبانی می‌شود. دیسک باید حداقل 1 گیگابایت فضای خالی برای نصب ESXi و حداقل 5.2 گیگابایت فضای خالی برای تعویض سیستم داشته باشد.
معرفی محصول: سرور استوک HP DL380 G10

KVM در لینوکس

KVM (ماشین مجازی مبتنی بر هسته) یک ماژول هسته لینوکس است که امکان اجرای ماشین‌های مجازی ویندوز و لینوکس را بر روی پردازنده‌های 64 بیتی که از پسوندهای مجازی‌سازی پشتیبانی می‌کنند، ارائه می‌دهد. KVM برای شبیه‌سازی دستگاه‌ها و ارائه رابط کاربری برای مدیریت ماشین‌های مجازی به QEMU (شبیه ساز سریع) متکی است. حداقل سخت افزار مورد نیاز برای KVM در لینوکس عبارتند از:

 1.  یک پردازنده 64-bit x86 processor با پشتیبانی از مجازی‌سازی سخت افزاری
 2.  حداقل 1 گیگابایت رم
 3.  یک درایو دیسک با فضای کافی برای سیستم‌عامل میزبان، KVM، QEMU و تصاویر ماشین مجازی. درایو دیسک می‌تواند IDE، SATA، SCSI یا USB3 باشد.
 4. یک آداپتور شبکه که با لینوکس سازگار است و از بوت شبکه با PXE3 پشتیبانی می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *