سرور HPE ML350 G10 از پردازنده‌های جدید اینتل با نام Intel Xeon Scalable پشتیبانی می‌کند. همچنین حافظه‌هایی که در این سرور اچ پی استفاده می‌شود، حافظه‌های سرورهای نسل ۱۰ است که از سرعت ۲۶۶۶ مگاهرتز و با ظرفیت ۳ ترابایت حافظه رم HPE پشتیبانی می‌کند. پس در واقع نسبت به حافظه‌های نسل قبلی که از سرعت ۲۴۰۰ مگاهرتز پشتیبانی می‌کرد، ۱۱ درصد سریع‌تر هستند. فرکانس های بالاتری نیز قابل دسترس است که با گذشت زمان از تولید این محصول به بازار ارائه شده است.

نگاه کلی به سرور HPE ML350 G10

سرور HPE ML350 G10 بصورت ایستاده (Tower) طراحی شده است. همچنین با استفاده از کیت Tower to Rack Conversion Kit با شماره فنی (874578-b21) قابلیت نصب در محیط رک را نیز پشتیبانی می کند. فضای مورد نیاز برای نصب 5 یونیت (5U) می باشد. همچنین سرور HPE ML350 G10 با پشتیبانی از HPE Point-next و پیاده‌سازی آسان، امکان انتقال به کسب‌وکار دیجیتالی با چابکی بیشتر و با همه محدودیت‌های موجود در بودجه IT را فراهم می‌کند.

ویژگی‌های جدید

 • پشتیبانی از پردازنده‌های نسل اول و دوم Intel Xeon Scalable – Full Stack
 • پشتیبانی از تکنولوژی نوآورانه Intelligent System Tuning یا IST
 • پشتیبانی از حافظه‌های DDR4 از نوع LRDIMM و RDIMM با سرعت ۲۶۰۰ MT/s
 • تکنولوژی HPE Persistent Memory تا ظرفیت 6 ترابایت حافظه رم
 • ماژول های رم  ۸، ۱۶، ۳۲، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی تا حداکثر ظرفیت ۳ ترابایت
 • تامین امنیت در سرورهای نسل ۱۰ اچ پی با تکنولوژی Silicon Root of Trust 
 • پشتیبانی از هارد درایوهای جدید ۱۲TB SAS / SATA LFF HDD
 • ماژول‌های کارت گرافیک برای اپلیکیشن‌های Graphic-intensive مانند زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) 
 • پشتیبانی از NVidia Quadro P4000 GPU
 • ارایه راهکارهای جدید SMB Solution SKU

ارائه یک سرور کاملا عملیاتی با نرم‌ افزار Clear-OS که نه تنها هزینه اضافی برای شما ندارد بلکه بسیار مناسب شماست. از راهکارهای متنوع، شامل Azure، Docker و Clear-OS در کنار سیستم‌عامل‌های سنتی پشتیبانی می‌کند.

سرور HPE ML350 G10

پردازنده

سرور HPE ML350 G10 از حداکثر دو پردازنده Intel Xeon Scalable پشتیبانی می‌کند. که به ترتیب با پردازنده‌های سری برونز، ۴ هسته و با پردازنده‌های سری پلاتینوم، ۲۸ هسته را فراهم می‌کند که کارایی بی‌نظیری را ارایه می‌دهد. استفاده از این پردازنده‌ها، باعث افزایش ۷۱ درصدی در کارایی و افزایش ۲۷ درصدی در تعداد هسته‌ها (۲۸cores/22 cores= 1.27 = 27%) نسبت به پردازنده‌های سرورهای نسل ۹ می‌شود.

حافظه رم HPE

با پشتیبانی از ۲۴ اسلات حافظه رم HPE می‌تواند از HPE DDR4 Smart-Memory با سرعت  ۲۶۰۰ MT/s 2933 MT/s , و اخیرا 3200 MT/s پشتیبانی کند. و در عین حال از Downtime و Data Loss جلوگیری می‌شود چرا که در سرورهای نسل ۱۰ اچ پی از تکنولوژی Fast Fault Tolerance استفاده می‌شود. یعنی در صورت بروز خطا می‌تواند به کار خود ادامه دهد. همچنین بهبود کارایی در محیط کاری و صرفه‌جویی در مصرف برق از ویژگی‌های دیگر این سرور اچ پی است.

انواع حافظه‌ای که سرور HPE ML350 G10 پشتیبانی می‌کنند عبارتند از ماژول‌های (Registered (RDIMM و (LRDIMM)Load-Reduced . توجه داشته باشید که ترکیب انواع مختلف حافظه قابل پشتیبانی نیست. ماژول‌های HPE Smart-Memory، تست شده و باکیفیت هستند و بالاترین سطح کارایی و پهنای باند را فراهم می‌کنند.

سرور HPE ML350 G10 با پشتیبانی از ۲۴ ماژول ۱۲۸GB LRDIMM می‌تواند ۳ ترابایت، حافظه رم HPE را فراهم کند که این مقدار با حافظه‌های ۶۴ گیگابایتی به نصف تقلیل می‌یابد. ماژول‌های ۱۶ تا ۶۴ گیگابایتی نیز وجود دارند. همچنین پشتیبانی از ۲۴ ماژول ۳۲GB RDIMM می‌تواند ۷۶۸ گیگابایت، حافظه را فراهم کند.

حافظه رم HPE

استوریج و ذخیره‌سازی

سرور HPE ML350 G10 حداکثر از ۱۲ هارد درایو LFF پشتیبانی می‌کند. و اگر از SAS یا SATAهای جدید ۱۲ ترابایتی استفاده شود، حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی داخلی برابر با ۱۴۴ ترابایت فراهم می‌شود. همچنین این سرور بصورت پیش فرض 8 عدد هارد SFF را پشتیبانی می کند. و با استفاده از Cage Drive Bay اضافه با شماره فنی (874568-B21) قابلیت پشتیبانی تا 24 عدد هارد SFF در اختیار شما قرار می دهد. قابل ذکر است برای استفاده از 24 عدد هارد درایو در این سرور نیاز به Redundant Fan نیز می باشد.

همانطور که قبلا اشاره شد سرور HPE ML350 G10 حداکثر از ۲۴ هارد درایو SFF پشتیبانی می‌کند. و اگر از SAS SSDهای ۷.۶۸ ترابایتی استفاده شود، حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی داخلی در این سرور فراهم می‌شود که برابر با ۱۸۴.۳۲ ترابایت است.

این سرور نسل ۱۰ اچ پی همچنین از ۸ عدد NVMe با ظرفیت ۲ ترابایت پشتیبانی می‌کند ظرفیت ۱۶ ترابایت را فراهم می‌کند.

سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 می‌تواند گستره وسیعی از درایوها را پشتیبانی کند در نتیجه ارتقاپذیری و امنیت را در هر محیطی فراهم می‌کند، مثلا:

 • وقتی ۸، ۱۶ و ۲۴ عدد درایو SFF با ۸ درایو NVMe PCIe SSD ترکیب می‌شود.
 • درایو NVMe PVIe SSD، با ۲ ترابایت ظرفیت، اکنون با ظرفیت ۴ ترابایت، ارائه می‌شود.
 • وقتی ۴ تا ۱۲ عدد درایو LFF از نوع هات‌ پلاگ و غیر هات ‌پلاگ را پشتیبانی می‌کند.

سرور HPE ML350 G10

کنترلر

در تمامی کیس‌های نسل 10 اچ پی، کنترلر تعبیه شده S100i Smart Array  وجود دارد که از ۱۴ پورت SATA و Software RAID پشتیبانی می‌کنند. ادمین‌ها می‌توانند از کنترلرهای متنوعی که مخصوص پلت‌فرم نسل ۱۰ ارایه شده‌اند و از رید های مختلف پشتیبانی می‌کنند، بهره‌مند شوند.

کنترلر پیش‌فرض و تعبیه شده در سرور HPE ML350 G10 مانند دیگر سرورهای نسل ۱۰ اچ پی، کنترلر HPE Dynamic Smart Array S100i است. که از هارد درایوهای SATA با امکان پشتیبانی از Data، Boot و Media را فراهم می‌کند. این کنترلر نسل ۱۰ اچ پی، اغلبِ نیازهای شما را برآورده می‌کند. در نظر داشته باشید که برای استفاده از سیستم عامل های مجازی (Virtualization OS) نیاز به کنترلر های حرفه ای تر از قبیل P408I و P816I می باشد. چرا که  انعطاف پذیری لازم را با انتخاب کنترلرهایی با سرعت 12Gbps و امکان کار در هر دو حالت SAS و SATA فراهم می‌کند. 

کنترلرهایی که در سرور HPE ML350 G10 پشتیبانی می‌شود به صورت زیر است:

Essential RAID Controller

 • HPE Smart Array E208i-a SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array E208i-p SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array E208e-p SR Gen10 Controller

Performance RAID Controller

 • HPE Smart Array P408i-a SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array P408i-p SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array P408e-p SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array P816i-a SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array P824i-p MR Gen10 Controller

اسلات‌های افزونه یا Expansionها

سرور HPE ML350 G10 بصورت استاندارد از 4 اسلات PCI-Express بصورت (slots (x16, x8, x16, x8 پشتیبانی می کند. برای استفاده از رایزر دوم (Riser-2) که 4 اسلات بیشتر فراهم می کند. حتما نیاز به پردازنده دوم می باشد. این سرور اچ پی با پشتیبانی از ۴ کارت گرافیک، در اپلیکیشن‌های VDI . سرویس‌های اقتصادی، نظارت و امنیت، آموزش، تحقیقات علمی و تصویربرداری پزشکی، قابل استفاده است. با وجود ۸ اسلات افزونه PCIe و ۶ پورت USB، قابلیت تبدیل به سرور رک‌مونت ۵ یونیته و تنوع در منبع تغذیه، ظرفیت ارتقاپذیری بالایی را فراهم می‌کند.

کارت شبکه

سرور HPE ML350 G10 در حالت استاندارد با پشتیبانی از کارت Embedded 4-Port 1GbE HPE Ethernet 1Gb 4-port 369i Adapter و امکان انتخاب HPE PCIe standup با سرعت‌های ۱GbE و ۱۰GbE و ۲۵GbE، در پهنای باند و فابریک شبکه انعطاف پذیری حاصل می‌شود که می‌توانید با نیازهای در حال تغییر کسب‌وکار خود همراه شده و رشد کنید. همچنین می توان از کارت های حرفه ای تر که بستر فیبر (Fiber Chanel) با سرعت 10Gbps و اترنت (Ethernet) با سرعت 10Gbps را فراهم می کند در این سرور استفاده کرد.

منبع تغذیه 

منبع تقذیه یا POWER در سرور HPE ML350 G10 نسبت به نیاز شما متغیر است چند نمونه از این نوع پاور ها می توان به 500W , 800W ,  و 1600W اشاره کرد. این پاورها دارای ضریب بهره وری تا 96 درصد است که امتیاز بسیار بالای در بهینه سازی مصرف برق محسوب می شود. همچنین در سرورهای حرفه ای این شرکت می‌توانید. به راحتی از دو عدد پاور که عملکرد جایگزین (REDUNDANT) را دارند. برای تأمین برق سرور استفاده کنید و نگرانی بابت خرابی های احتمالی نداشته باشید.

سرور HPE ML350 G10

 امنیت سرور

سرور HPE ML350 G10 از جمله سرورهای اچ پی است. که با استفاده از تکنولوژی Silicon Root of Trust می‌تواند امنیت در سطح سیلیکون و سطح Firmware را فراهم کند.

میلیون‌ها خط کد فریمور قبل از بوت سیستم‌عامل اجرا می‌شود. Runtime Firmware Validation که بوسیله HPE ILO Security Edition فعال می‌شود. این امکان را فراهم می‌کند که فریمور سرور هر ۲۴ ساعت یک بار، اعتبار فریمور اصلی سیستم را بررسی کند.

یکی دیگر از قابلیت‌های امنیتی که در این سرور اچ پی قابل استفاده است. ماژول TPM یا Trusted Platform Module است تا از دسترسی‌های غیرمجاز به سرور جلوگیری کند. وقتی درب سرور باز می‌شود هم اخطارهایی را ارسال می‌کند. همچنین لاگ‌های Intrusion Detection kit و هشدارهایی که هنگام باز شدن درب سرور به ادمین ارسال می‌شود همگی راهکارهای اچ پی در تامین امنیت سرورهای نسل ۱۰ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *